آشفته بازار فولاد : از گروکشی ترامپ تا مقاومت قیمت های جهانی

در آشفته بازار فولاد و طرح وضع تعرفه واردات توسط ترامپ، تغییرات و اتفاقات جالبی در حال رخ دادن است.

به گزارش پتروسازه ساحل ، این اتفاقات شامل تغییر در تصمیمات ترامپ و گروکشی و  درخواست برای وضع تصبره های جدید برای این طرح و نوسانات در بازار جهانی فولاد و مقاومت های قیمت های جهانی فلزات میشود.

ترامپ که با این طرح و اعلام جنگ، دنبال مثبت کردن شرایط به نفع خود و آمریکاست ، با شرط پذیرش نفتا ( NFTA ) توسط کانادا و مکزیک، گروکشی کرده و قبول کرده که این کشور ها را از طرح تعرفه ها معاف کند.

به راستای این طرح صنایع فولاد کالیفرنیا از ترامپ خواسته است واردات اسلب را از تعرفه ۲۵ درصدی معاف نماید . البته هنوز درخصوص اینکه آیا محصولات نیمه نهائی و مواد اولیه هم شامل این تعرفه خواهند شد یا نه ، بطور رسمی اظهار نظری نشده است . فولاد کالیفرنیا برای تولید لوله و ورق به واردات اسلب وابسته است . گفتنی است عرضه اسلب در آمریکا چندان با ثبات نیست و بطور کلی در غرب ایالات متحده تولید نمی شود بنابراین فولاد کالیفرنیا سالانه بیش از یک و نیم میلیون تن اسلب از مکزیک ، برزیل و ژاپن وارد می کند . مدیرعامل فولاد کالیفرنیا می گوید هدف ترامپ حمایت از مشاغل فولادی در آمریکا است اما شاید با وضع این تعرفه به این صنعت آسیب وارد نماید وی همچنین یادآور شده در سال ۲۰۱۷ هم واردات این محصول افزایشی نداشته است . بنابراین رودریگز مدیرعامل فولاد کالیفرنیا عقیده دارد در غرب آمریکا واردات اسلب نه تنها مشکلی محسوب نمی شود بلکه بخشی از راه حل است.

نوسانات قیمت جهانی

در همین راستا مقاومت قیمت های جهانی در بازار ادامه دارد و با وجود کاهش مجدد سنگ آهن در بازار جهانی، دیگر قیمت ها روند افزایشی داشته است این در حالی است که چین قصد دارد ۳۰ میلیون تن از ظرفیت فولاد خود بکاهد.

با وجود کاهش قیمت ۰٫۶۵ دلاری سنگ آهن در چین به حدود ۷۵ دلار رسید. اما سنگ آهن عیار ۶۵ درصد استرالیا با ۰٫۹۵ دلار افزایش به ۹۳٫۱ دلار ، شمش روی با افزایش ۳۳ دلاری به قیمت ۳۳۳۴ دلار و کک با ۳ دلار افزایش به قیمت ۳۷۴ دلار معامله شد.

زغال‌سنگ و شمش فولاد بدون تغییر به تربیت با قیمت های ۲۱۳٫۲۵ و ۵۸۴ دلار ثابت ماندند.

 در ادامه افزایش قیمت قراضه، قیمت بیلت فولاد ترکیه را به ۵۹۰ دلار در تن رسانده و قیمت های Cis را تحت تاثیر قرار داده است.

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *