آشنایی با انواع ورق استیل در بازار آهن آلات فولادسل

ورق استیل

ورق استیل ورقی از مقاطع فلزی است که از فلز خالص استیل با ترکیب سایر عنصر ها ساخته می شود. از ویژگی های قابل ملاحظه استیل می توان به براقی ، زیبایی ، سطح صاف و صیقلی ، عدم زنگ زدگی یا خوردگی به مرور زمان نام برد. انواع ورق استیل به شرح زیر می باشد.

در یک دسته بندی کلی ورق استیل فولادسل به دو گروه استیل بگیر (ورق استیلی که به آهنربا جذب می شود) و استیل نگیر(ورق استیلی که به آهنربا جذب نمی شود) تقسیم می شوند.

اما در طبقه بندی دقیق تر انواع ورق استیل، براساس آلیاژ دسته بندی می شوند:

  • ورق استیل ۳۰۴
  • ورق استیل ۴۳۰
  • ورق استیل ۴۲۰
  • ورق استیل ۳۰۹
  • ورق استیل ۳۱۰
  • ورق استیل ۳۱۶
  • ورق استیل ۲۰۱
  • ورق استیل رنگی
  • ورق استیل طرحدار

محل تولید ورق استیل

ورق استنلس استیل در کشور ما تولید نمی شود و در گذشته از آمریکا ، ژاپن و آلمان وارد کشور می شده است ؛ولی امروزه  بیشتر از کشورهای چین،تایوان و آفریقای جنوبی وارد می شود.

ابعاد ورق استیل

ورق های استنلس استیل بیشتر در ابعاد ۱*۲ متر و ۱/۲۵*۲/۵۰ متر و ۱/۲۲*۲/۴۴ متر و ۳*۱/۵ متر و ۱/۵*۶ متر و ۲*۶ متر تولید و عرضه می شوند.

نمودار قیمت ورق استیل با توجه به این موارد و نوع کاربرد مشخص میشود و در بازار، فروش ورق استیل  با توجه به این نکات صورت می پذیرد.

فولادهای ساده کربنی و آلیاژی

فولادها به دو دسته ساده کربنی و آلیاژی دسته بندی می شوند.در فولادهای ساده کربنی به جز کربن و بعضی عناصر معمول(مثل سیلیسیم و منگنز و گوگرد و فسفر)عنصر دیگری وجود ندارد.

با افزودن برخی عناصر به آهن آلیاژهایی تولید می شود که خواص بسیار عالی دارند.به عنوان مثال با افزودن کروم به آهن استیل ضد زنگ یا استینلس استیل به دست می آید که در برابر خوردگی های مختلف مقاومت بالایی دارد.

عوامل ضدزنگی

استیل وقتی ضد زنگ است که حداقل۱۰٫۵% (ده و نیم درصد) کروم داشته باشد.کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل می دهد که لایه ای روی استینلس استیل تشکیل می دهد.

این لایه دیده نمی شود ولی باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند.

مقدار بیشتر کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن استینلس استیل را افزایش می دهد.

نحوه عرضه ورق استیل

ورق استیل نیز مانند ورق گالوانیزه و ورق های روغنی به دو صورت رول و شیت عرضه می گردد. معمولا رول های ورق های استیل در سه عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ و ۱۵۰ سانتی متر تولید و عرضه می شوند. در هنگام خرید ورق استیل باید به این موارد دقت شود.

ضخامت عرضه ورق استیل

ورق های استیل از ضخامت های ۳۵ صدم میل تا ۲۰ میل قابل عرضه می باشند. ورق های استیل فابریک در دو اندازه ۲۰۰*۱۰۰ و ۲۵۰*۱۲۵ و ۱۲۲*۲۴۴ سانتی متر موحود می باشند.

آیا تمایل دارید از ورق استیل قیمت داشته باشید؟ برای دریافت قیمت روز ورق استیل به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ورق استیل با کارشناسان باتجربه فولادسل تماس حاصل نمایید.

ورق استیل بگیر

ورق استیل بگیر ۴۱۰ و ۴۲۰ از نوع استیل های مارتنزیتی و با قابلیت عملیات حرارتی می باشند و ورق استیل ۴۳۰ از نوع استیل های فریتی بوده و قابلیت عملیات حرارتی ندارند و هر سه مورد دارای خاصیت مغناطیسی بوده و جذب آهن ربا می شوند به همین دلیل در اصطلاح به ورق استیل بگیر فولادسل معروفند.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ورق استیل بگیر با کارشناسان باتجربه فولادسل تماس حاصل نمایید.

ورق استیل نگیر

ورق استیل نگیر از نورد بیلت (شمش ضخامت بالا) استیل تحت فشار و دمای بالا تولید میگردد

ورق استیل نگیر به طور کل به ورق هایی گفته میشود که دارای زمینه آستنیتی میباشد که این زمینه از وجود نیکل در آلیاژ  استنلس استیل گروه 300 ( ورق استیل 304 ) تاثیر میگیرد .

 همچنین این نام به علت اینکه در مقابل آهنربا جذب نمیشود بر روی این گونه ورق استیل قرار گرفته است ولی به این معنی نیست که ورق استیل نگیر زنگ نمیزند و ورق استیل بگیر یا همان گروه 400 در مقابل زنگ زدگی و اکسیداسیون مقاوم نیست .

ورق استیل نگیر به طور کل به ورق هایی گفته میشود که دارای زمینه آستنیتی میباشد که این زمینه از وجود نیکل در آلیاژ  استنلس استیل گروه 300 ( ورق استیل 304 ) تاثیر میگیرد .

 همچنین این نام به علت اینکه در مقابل آهنربا جذب نمیشود بر روی این گونه ورق استیل قرار گرفته است ولی به این معنی نیست که ورق استیل نگیر زنگ نمیزند و ورق استیل بگیر یا همان گروه 400 در مقابل زنگ زدگی و اکسیداسیون مقاوم نیست .

انواع ورق استیل نگیر

گرید های فولاد ضد زنگ شامل سه گروه اصلی میباشد که دو گروه آن یعنی گروه 300 و 400 پر مصرف تر از دیگری که گروه 200 است میباشند .

 سری 300 یا استیل نگیر ( غیر مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم ، نیکل با کربن کمتر از 1/0 درصد .سری 400 یا استیل بگیر ( مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم با کربن کمتر از 1/0 درصد .بیشتر مصرف گروه 200 برای صنایع دکوراتیو مانند لوله های دکوراتیو , ورق های دکوراتیو , ورق های طلایی ،  ورق 201 و… میباشد .

در پایان مزیت های ورق استیل نگیر فولادسل (ورق استنلس استیل ) شامل : مقاومت در برابر خوردگی , ظاهر جذاب , مقاوم در برابرحرارت های بالا ،  به صورت کامل قابل بازیافت ،  و در مقابل هزینه آن عمر طولانی و سالمی دارد.

فولادسل ورق استیل نگیر در ضخامت‌های مختلف (ضخامت ۳۵% تا ۱۰۰ میلی‌متر) و آلیاژهای ۳۰۴، ۳۱۶، ۴۲۰، ۳۱۰، ۳۲۱، ۳۰۹ و ۴۳۰ را در ابعاد مورد نیاز مشتری ارائه و عرضه می‌نماید. برای دریافت قیمت ورق استیل نگیر به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

ورق استیل نسوز

ورق استیل نسوز با گرید ۳۰۹ با آنالیز ۰٫۲% وزنی کربن، ۲% وزنی منگنز، ۰٫۷۵% وزنی سیلسیوم، ۲۲-۲۴% وزنی کروم، ۱۲-۱۵% وزنی نیکل از مقاوت به حرارت، اکسیداسیون، خوردگی و خزش خوبی برخوردار است. ضمن آنکه چقرمگی و قابلیت جوشکاری مناسبی داشته ولی قابلیت سختی پذیری از طریق عملیات حرارتی را ندارد.

 این خواص موجب کاربد وسیع ورق استیل نسوز فولادسل در ساخت پوسته و قطعات کوره، المان های حرارتی، قطعات جت و هواپیما، تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی، مبدل های حرارتی، قطعات اگزوز خودرو و نیروگاها می گردد.

استحکام کششی این گرید ۶۵۵ مگاپاسکال، استحکام تسلیم ۳۴۵ مگاپاسکال، درصد ازدیاد نسبی ۴۵% و سختی آن ۸۵ برینل می باشد.

 از طریق فرآیند آنیل در دمای ۱۰۴۰-۱۱۵۰ درجه سانتیگراد، از تشکیل کاربید کروم جلوگیری شده و مقاومت به خوردگی افزایش میابد. مقاطع بزرگ را در آب خنک می کنند و مقاطع نازک را درهوا. این گرید الزاما غیر مغناطیسی است که حین کارسرد اندکی مغناطیسی می شود.

معمولا استیل های ۳۱۰ را پس از ۱۰۰۰ ساعت کار در دمای بالای ۶۵۰ درجه سانتی گراد آنیل می کنند تا رسوبات و کاربیدهای تشکیل شده حل شوند که در این صورت مقاومت به خوردگی و انعطاف پذیری افزایش می یابد.

برای دریافت قیمت ورق استیل نسوز به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

برچسب ها : , , , , , , ,
تعداد بازدید : 372

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0