آشنایی با انواع پروفیل در بازار آهن آلات فولادسل

معنای پروفیل از نظر لغوی یعنی ثابت بودن مقطع در طولی معین که در اصطلاح ساختمان سازی و ماشین سازی برای قطعات فولادی به کار می رود، که به اشکال گوناگون ساخته می شود. انواع پروفیل فولادسل  ذیلاً به اختصار توضیح داده می شود.

کار عمدۀ کارخانجات لوله و پروفیل تبدیل ورق فولادی (کلاف) به روش نورد سرد به محصول نهایی با شکلها و ابعاد مختلف می باشد.

1) پروفیل ساختمانی

پروفیل به طور کلی در دو دسته ساختمانی و صنعتی وجود دارند. پروفیل‌ ساختمانی به آن دسته از پروفیل‌هایی گفته می‌ شود که در صنعت ساختمان سازی به کار برده می شوند؛ مانند در و پنجره‌های آلومینیومی، و پروفیل‌های صنعتی محصولاتی هستند که در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، نظامی و غیره به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع پروفیل ساختمانی فولادسل

 • پروفیل‌نورد گرم: از نورد گرم شمش فولادی ساخته می شود و قوطی شکل هستند.
 • پروفیل نورد سرد: از شکل دادن ورق های فولادی از طریق خم کردن و پرس ایجاد می شود و ناودانی شکل هستند. این پروفیل‌ها تنها مناسب کارهای سبک ساختمانی مانند ناودانی ها، تیرهای تکیه گاهیی سقف کاذب و از این دست قبیل کارهای سبک اند.
 • پروفیل‌های مرکب: از اتصال چند پروفیل گرم و سرد ایجاد می شود.

شکل و ابعاد پروفیل در دو نوع باز و بسته می باشد. پروفیل لوله و قوطی، درب و پنجره ساختمانی، پروفیل درب های کرکره برقی، پروفیل یوپی وی سی به دلیل بسته بودن شکل ظاهری به پروفیل بسته معروف هستند. تیرآهن، تسمه، میلگرد، ناودانی، نبشی، چهارپهلو، نیز به دلیل شکل ظاهریشان از جمله پروفیل‌های باز هستند. قیمت پروفیل ساختمانی بسته به نوع آن متفاوت می باشد.

ابعاد پروفیل ساختمانی

معمولا قوطی پروفیل در ۲ سایز ۶ متری و ۱۲ متری تولید و عرضه می شود. بسته به نوع کاربرد سایز های بسیار متنوعی برای قوطی پروفیل آهنی وجود دارد.

در مورد مشخصات یک قوطی پروفیل مهمترین عدد ضخامت یا گوشت پروفیل است.  هر چقدر ضخامت انواع پروفیل فولادسل  بیشتر شود وزن آن نیز بیشتر شده و به تبع آن قیمت پروفیل ساختمانی  نیز برای شما بیشتر خواهد بود.

کمترین طول و عرض پروفیل معمولا ۱۰×۱۰ یا یک مربع به اضلاع یک سانتی متر است و این اعداد می توانند تا ۵۰۰×۵۰۰ یا مربعی با اضلاع نیم متر نیز افزایش یابند !برای دریافت ابعاد مختلف پروفیل ساختمانی فولادسل و همچنین قیمت پروفیل ساختمانی به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

2)  پروفیل درب و پنجره

پروفیل درب برای قسمت چسبیده و اتصال پانل به یکدیگر به کار می رود. این پروفیل‌ها در گروه‌های ۲ و ۷ تولید می‌شوند. گروه ۲ دارای کاربردهای عمومی، و گروه ۷ جهت کاربرد امنیتی و دو جداره طراحی شده ‌است.

انواع پروفیل درب و پنجره

 • گروه ۲ پروفیل در و پنجره : این گروه شامل : سپری (۵۰۷)، لنگه در (۵۰۸) و چهارچوب (۵۰۹) می باشد
 • گروه ۷ پروفیل در و پنجره : این گروه شامل : سپری ( ۵۶۷ و ۷۶۷ )، لنگه در (۷۶۸) و چهارچوب (۷۶۹) می باشند و با مشخصات زیر تولید می‌گردد. این گروه از پروفیل ها به همراه قوطی های ۴۰ x100 ،۴۰ x80 ،۴۰ x60 ،۴۰ x50 ،۴۰x40 .  نرخ پروفیل درب و پنجره با توجه به نوع و اندازه متفاوت می باشد. پروفیل درب و پنجره فولادسل از بهترین نوع مواد شکل گرفته است و از مرغوبترین پروفیل ها، پروفیل در و پنجره فولادسل در بازار می باشد.

کاربرد پروفیل درب و پنجره

 • به عنوان در و پنجره با قابلیت دارا بودن شیشه دوجداره جهت عایق حرارتی و آکوستیکی.
 • به عنوان پنجره ای بسیار مستحکم در برابر ضربه، برخورد و آتش سوزی

برای دریافت قیمت پروفیل درب و پنجره به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

3) پروفیل z

در امور ساختمانی برای زیرسازی سقف های شیب دار از پروفیل زد یا نیم رخ زد استفاده می شود و در کشتی سازی نیز به کار می رود. پروفیل در نقشه های فنی مهندسی با Z نشان داده می شود و همچنین عدد بعد از آن نیز نشان دهنده ی ارتفاع Z می باشد

محصولات فولادی با استانداردهای اروپایی روزانه در سراسر دنیا به بازار ها عرضه شده و مورد استقبال عموم مردم قرار می گیرد. قیمت پروفیل زد که استانداردهای اروپایی در آن رعایت می شود در تمام نقاط دنیا متفاوت است.

برای دانستن قیمت پروفیل z  بد نیست ابتدا بدانید که تیر آهن یا پروفیل با علامت اختصاری Z شناخته می شود و فرم اجرایی آن در نقشه های ساختمانی Z18 است.

ارتفاع پروفیل Z به میزان ۱۸ سانتی متر می باشد و به همین خاطر است که در نقشه های ساختمانی به اختصار با نام Z18 شناخته می شود. پروفیل زد فولادسل شامل تمام استانداردهای جهانی می باشد.

می توانید برای دریافت هزینه پروفیل z فولادسل به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

4) پروفیل صنعتی

قوطی پروفیل صنعتی یا اصطلاحا پروفیل سنگین مقطعی است فولادی با ضخامت بیشتر نسبت به قوطی و پروفیل های معمولی ساخته میشوند.

پروفیل صنعتی  به دو بخش پروفیل سبک و پروفیل سنگین تقسیم میشوند که در پروفیل صنعتی سبک ضخامت پروفیل (گوشت) از ضخامت اسمی کمی کمتر است اما در پروفیل صنعتی سنگین ضخامت کمی بیشتر از مقدار اسمی آن است.

کاربردهای پروفیل صنعتی

پروفیل های معمولی که در ساختمان سازی ، برج سازی ، ماشین سازی و پروژه های عمرانی و سدسازی و از کاربردهای پروفیل صنعتی میتوان به ساخت سوله، کارخانه های تولیدی ماشین آلات صنعتی، شاسی ماشین آلات ثابت، ستون دستگاه های متحمل وزن بالا و سایر موارد مشابه اشاره کرد. پروفیل صنعتی فولادسل ، شامل هر دو نوع پروفیل صنعتی سبک و سنگین می باشد.

برای دریافت قیمت پروفیل صنعتی به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

5) پروفیل گالوانیزه

یکی از روش‌های محافظت از پروفیل در مقابل خوردگی، گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ ( که معمولا فلز روی است) انجام می شود و پروفیل گالوانیزه تولید می شود.

در این حالت پوشش خورده شده و از فلز مادر محافظت می‌شود. این فرآیند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است. میزان مقاومت پوشش گالوانیزه متناسب با ضخامت آن است. این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده است. قیمت انواع پروفیل گالوانیزه با توجه به ابعاد آن متفاوت می باشد.

پروفیل گالوانیزه فولادسل، توسط ماشین آلات تمام اتوماتیک ساخته می شوند و تنوع آن شامل این محصولات: پروفیل گالوانیزه F47، پروفیل های گالوانیزه L25، پروفیل گالوانیزه UH36، پروفیل گالوانیزه U48، پروفیل های گالوانیزه U70، پروفیل های گالوانیزه U100، پروفیل های گالوانیزه C50 ، پروفیل های گالوانیزه C70 ، پروفیل های گالوانیزه C100 می باشد.

برای دریافت قیمت پروفیل گالوانیزه به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

6) پروفیل مبلی

پروفیل مبلی ، قوطی هایی هستند که از ورق روغنی ، ( نورد سرد ) براساس استاندارد تولید میشوند.  پروفیل مبلی ، از مهمترین دسته های پروفیل ، هستند که بدلیل خصوصیات عالی ، استفاده گسترده ای در صنایع و تولیداتی از قبیل خودروسازی ، مبلمان و صندلی ، اگزوز ، کانکس و کانتینر ، دوچرخه سازی و لوازم خانگی و … پیدا کرده اند. و با توجه به نوع و کارایی قیمت پروفیل سبک مبلی نیز متفاوت می باشد.

خصوصیات پروفیل مبلی فولادسل

ازخصوصیات مهم پروفیل سبک مبلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • فرم پذیریپروفیل مبلی

برای تغییر در مقاطع لوله از طریق عبور آن از قالب صورت می گیرد. در این روش ابتدا قالبی که سوراخ داخلی آن به شکل مقطع درخواستی است و سپس لوله ها ابتدا سرکوبی شده و سپس بوسیله دستگاه کشش از این قالب عبور داده میشود و این باعث تغییر مقطع لوله یا پروفیل میگردد.

نکته مهم اینکه عمل کشش جزو فرآیندهای سردکاری محسوب میشود و در نتیجه مقاومت خمشی لوله مبلی یا پروفیل را بالا میبرد ، از این رو گاهی لازم است جهت رسیدن به خواص مطلوب قطعه از عملیات حرارتی به عنوان فرآیند مکمل استفاده شود .

 • دقت ابعادی مطلوب در قطر و ضخامت
 • تنوع ابعادی
 • جوش پذیری
 • فرم پذیری عالی
 • کیفیت سطحی مطلوب
 • قابلیت آبکاری شدن

برای دریافت قیمت پروفیل مبلی به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

7) پروفیل استیل

نوعی پروفیل است از جنس آلیاژ استیل که در دو مقطع دایره و مربع تولید میشود که در مقطع داره لوله و در مطقع مربع قوطی نامیده میشود

روش تولید پروفیل استیل

برای تولید پروفیل استیل دو روش وجود دارد:

 • روش مستقیم
 • روش غیر مستقیم

این که چه روشی برای تولید استفاده شود. بستگی به امکانات ماشین از نظر طراحی دارد. به صورت معمول پروفیل استیل به روش مستقیم تولید می شود. با توجه به نوع تولید این پروفیل لیست قیمت پروفیل استیل نیز متفاوت می باشد.

انواع پروفیل استیل

پروفیل استیل فولادسل در دو نوع پروفیل استیل ۲۰۱ و پروفیل استیل ۳۰۴ ساخت و به بازار عرضه می شوند و البته  با استانداردهای مختلفی از جمله استاندارهایی که در کشور ما نیز استفاده می شود ساخت می شود و این استاندارد برای هر کشور متفاوت می‌باشد

کاربرد پروفیل استیل

فروش پروفیل استیل نیز با توجه به کارایی آن انجام می پزیرد. از جمله بیشترین کاربرد قوطی استیل جهت مصارف تزیینی و صنعتی می باشد، همچنین این قوطی‌ها برای نرده و حفاظ هایی که در ساختمان ها است استفاده می شود؛ این قوطی ها در سازه های صنعتی و در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی نیز بسیار کاربرد دارد.

آیا تمایل دارید از پروفیل استیل قیمت داشته باشید؟ برای دریافت قیمت پروفیل استیل به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 432

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0