بنر دعوت به نمایشگاه متافو

آشنایی با ورق سیاه دو میل و تولیدکنندگان آن

آشنایی با ورق سیاه دو میل و تولیدکنندگان آن

عناوین اصلی صفحه

دو روش کلی برای ساخت ورق‌های فولادی وجود دارد؛ استفاده از نورد سرد و گرم. به آن دسته از محصولاتی که با استفاده از نورد گرم و در حرارت بیشتر از دمای اتاق تولید می‌شوند، ورق سیاه یا نورد گرم می‌گویند. ورق سیاه 2 میل در واقع یکی از این ورق‌هاست که با ضخامت 2 میلی‌متری به بازار عرضه می‌شود و دارای خواص مخصوص به خود است.

برای آنکه بتوانید جدیدترین قیمت ورق سیاه 2 میل را در ابعاد گوناگون بررسی کنید، کافی است که این صفحه را اسکرول کنید تا به لیست قیمت محصول برسید. فراموش نکنید که در صورت نیاز می‌توانید صرفاً با برقراری یک تماس تلفنی، گزینهٔ موردنظر خود را به کارشناسان فولادسل سفارش بدهید تا این متخصصان فرایند خرید را در سریع‌ترین زمان ممکن رقم بزنند و مرسوله را برای شما ارسال کنید. همچنین در پایان این صفحه می‌توانید به مقالهٔ تحلیلی دسترسی پیدا کنید که به شکل اختصاصی برای معرفی ورق نورد گرم 2 میل نوشته شده است.

ورق سیاه 2 میل چیست؟

ورق سیاه 2 میل در واقع یک نوع ورق فولادی است که با طی‌کردن نورد گرم و حرارت‌دهی بیش از 930 درجهٔ سانتی‌گراد، تولید می‌شود؛ این ورق باتوجه‌به تشخیص تولیدکننده در گریدهای آلیاژی گوناگونی مانند ST37، ST44 و ST52 تولید می‌شود و در نهایت، با ترکیبات شیمیایی، خواص مکانیکی و ترمودینامیکی متفاوتی روانهٔ بازار می‌شود.

بدون شک برجسته‌ترین تفاوت محصول موردبحث ما با سایر ورق‌های نورد گرم، در ضخامت آن نهفته است؛ جالب اینجاست که یکی از بارزترین ویژگی‌های ورق‌های تولید شده در نوردهای پرحرارت، تنوع آن‌ها در ضخامت و ابعاد است و ما نیز در این مقاله قصد داریم دربارهٔ آن گروه از این ورق‌ها صحبت کنیم که با ضخامت 2 میلی‌متر تولید می‌شود و در مقایسه با بسیاری از ورق‌های سیاه، کم ضخامت به‌حساب می‌آیند.

در ادامهٔ بحث دربارهٔ ابعاد این محصول باید بگوییم که وزن ورق سیاه 2 میل ارتباط مستقیمی با تعیین طول و عرض آن دارد؛ با به‌دست‌آوردن این داده‌ها می‌توانیم به شکل نهایی وزن انواع آن‌ها را مشخص کنیم و پس از آن، قیمت آن‌ها را هم محاسبه کنیم.

عناصر شیمیایی

کسب اطلاع از جزئیات عناصر شیمیایی محصول به ما کمک می‌کند تا بتوانیم خواص مکانیکی آن را درک کنیم و پس از آن، بتوانیم کاربردهای آن را در صنعت تعیین کنیم؛ در نتیجه، با بررسی این بخش از اطلاعات مقاطع فولادی می‌توانیم تعیین کنیم که آیا این ورق برای کاربرد مدنظر ما مناسب است یا نه. در ادامه، پیش از بررسی قیمت ورق سیاه 2 میل، به عناصر شیمیایی آن می‌پردازیم. شایان توجه است که این عناصر شیمیایی باتوجه‌به گریدهای گوناگون آلیاژی به‌کاررفته، متفاوت هستند. این گریدها معمولاً موارد زیر هستند:

_ ST37-2 و ST37-3؛

_ ST44-2 و ST44-3؛

_ ST52-3.

عناصر شیمیایی این پنج گرید آلیاژی به شکل میانگین به شرح زیر است:

_ 19 تا 0.25 درصد کربن؛

_ 050 تا 0.060 درصد فسفر؛

_ 050 تا 0.065 درصد گوگرد؛

_ 09 تا 0.010 درصد نیتروژن. (به‌جز گریدهای آلیاژ ST44 که نیتروژن ندارند.)

کاربردها

ورق‌های نورد گرم که شامل گریدهای آلیاژی گوناگونی می‌شوند، پایهٔ ساخت بازهٔ وسیعی از مقاطع فولادی قرار می‌گیرند و در بخش اعظمی از پروژه‌های صنعتی و غیرصنعتی به کار گرفته می‌شوند، به همین دلیل بررسی تک‌تک کاربردهای آن‌ها کار ساده‌ای نیست. در ادامه، صرفاً به بخشی از این کاربردها که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، اشاره می‌کنیم.

_ تولید انواع پروفیل‌های باز و بستهٔ ساختمانی و صنعتی؛

_ ساخت مقاطع فولادی متنوع مانند ورق‌های فولادی گالوانیزه و رنگی؛

_ در ساخت انواع زیرساخت‌های مربوط به ترافیک و راهنمایی رانندگی؛

_ در صنایع تخصصی سنگین مانند کشتی‌سازی.

کارخانه‌های برتر تولیدکننده ورق نورد سیاه 2 میل

زمانی که قصد دریافت قیمت ورق سیاه 2 میل و خرید آن را داشته باشید، با نام‌های گوناگونی مواجه می‌شوید که به‌عنوان تولیدکنندگان این محصول معرفی می‌شوند. به همین دلیل، لازم است که اطلاعاتی مختصر اما کلیدی دربارهٔ بخشی از تولیدکنندگان مطرح این محصولات به دست آورید تا در نهایت بتوانید محصول باکیفیت‌تر یا مناسب‌تر با کاربرد خود را پیدا کنید.

کارخانه فولاد مبارکهٔ استان اصفهان

این واحد تولیدی که سابقه‌ای به درازای سه دهه در تولید ورق‌های نورد سیاه دارد، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان داخلی این محصول به‌حساب می‌آید و این مقاطع را در انواع وزنی و ابعادی تولید می‌کند. گفتنی است که فرایند کلی این کارخانه با استفاده از کوره‌های الکتریکی القایی به‌پیش می‌رود که روشی نوین در فولادسازی است و به همین دلیل، می‌توانیم از این واحد تولیدی به‌عنوان یکی از گزینه‌های پیشرو نام ببریم.

برای دریافت قیمت ورق سیاه 2 میل مبارکه کافی است که به بخش قیمت‌های این صفحه بروید و آن‌ها را بررسی کنید.

کارخانه فولاد اکسین استان خوزستان

این واحد تولیدی که در نزدیکی شهر اهواز قرار دارد، یکی دیگر از تولیدکنندگان عمدهٔ ایرانی است که حجم تولیدات آن به بیش از یک میلیون تن در سال می‌رسد. فولاد اکسین به سبب اینکه به تولید ابعاد نه‌چندان مشهور ورق سیاه نیز می‌پردازد، در میان همهٔ مصرف‌کنندگان این ورق مقبولیت خاصی دارد. به‌عنوان‌مثال، این کارخانه علاوه بر تولید ورق‌های نورد سیاه 2 میل، توانایی تولید این ورق‌ها را تا 40 میلی‌متر دارند.

جمع‌بندی

ورق سیاه 2 میل محصولی از نورد گرم است که در دمایی بیشتر از 900 درجهٔ سانتی‌گراد و با استفاده از گریدهای آلیاژی گوناگونی مانند ST37، ST44 و ST52 ساخته می‌شوند. این ورق باتوجه‌به اینکه تنوع بسیار بالایی دارد، در طیف وسیعی از پروژه‌های ساخت‌وساز و طرح‌های صنعتی به کار گرفته می‌شود و مقبولیت زیادی دارد. گفتنی است که این ورق‌ها توسط تولیدکنندگان گوناگونی مانند فولاد اکسین خوزستان و فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی