بنر دعوت به نمایشگاه متافو

آشنایی با 3 مدل تیرآهن موجود در بازار

آشنایی با 3 مدل تیرآهن موجود در بازار

عناوین اصلی صفحه

تیرآهن یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی است که در جای‌جای پروژه‌های ساختمانی و طرح‌های صنعتی به کار می‌رود؛ این پروفیل بر اساس ابعاد جان و بال و وضعیت سطح مقطع به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود و از نظر آلیاژ به‌کاررفته در ساخت نیز، دارای مدل‌های متنوعی است. گفتنی است که تیرآهن یکی از اساسی‌ترین آهن‌آلات مورداستفاده در سازه‌های فلزی محسوب می‌شود و ازاین‌جهت، بسیار حائز اهمیت است.

اگر مایل هستید که لیست قیمت تیرآهن 18، 16 یا 14 را در مدل‌های متفاوت بررسی کنید، کافی است که صفحه را اسکرول کنید و به بخش پایینی بروید؛ لیست قیمت این محصولات به شکل دقیق در این بخش قرار گرفته و شما می‌توانید به‌راحتی محصول دلخواه خود را از آن میان انتخاب کنید. همچنین به این مسئله توجه داشته باشید که پس از بررسی قیمت تیرآهن اصفهان یا سایر تولیدکنندگان، قادر هستید مقاله‌ای را مطالعه کنید که به شکل تخصصی برای آشنایی با این مقطع فولادی نوشته شده است.

تیرآهن دقیقاً چیست؟

مطمئناً در اولین قدم معرفی این مقطع فولادی پرکاربرد، باید یک تعریف دقیق و علمی از آن به دست دهیم؛ پیش از هر چیزی باید به این مسئله اشاره کنیم که تیرآهن یک نوع پروفیل ساختمانی به‌حساب می‌آید که دارای سطح مقطعی باز است، البته نمونه‌های صنعتی آن هم در بازار موجود است.

تیرآهن (Metal Beam) یک سازه‌ی از جنس فلز است که برای افزایش مقاومت ساختمان‌ها در برابر تنش‌های لنگرهای خمشی و برشی به کار گرفته می‌شود؛ این مقطع فولادی یکی از کلیدی‌ترین ابزارها برای مقاوم‌سازی سازه‌های نسل جدید هستند و جزوی از برجسته‌ترین ابزارهای مهندسان امروزی برای طراحی سازه‌های کوچک و بزرگ به حساب می‌آیند.

ویژگی‌ها

پیش از آنکه به سراغ بررسی انواع این مقاطع فلزی و برویم در آخر، قیمت تیرآهن 16، 14 یا 18 را بررسی کنیم، بهتر است که برجسته‌ترین مزیت‌های این دسته از مقطع‌های فولادی را بیان کنیم و به این مسئله بپردازیم که چرا چنین سازه‌هایی به یک جایگزین مناسب برای تیرهای چوبی و بقیهٔ راه‌حل‌های سنتی تبدیل شده‌اند که توسط معماران و مهندسان قدیمی به کار گرفته می‌شدند.

تیرآهن به‌طورکلی دارای ویژگی‌های زیر است:

_ در مقایسه با میزان مقاومت کششی و تسلیمی، وزن به‌مراتب کمتری دارد؛

_ فرایند انتقال آن به پروژه‌های ساختمانی و مراحل بارگذاری آن به‌سادگی و در بازهٔ زمانی کوتاهی انجام می‌شود؛

_ به سبب اینکه به شکل پیش‌ساخته در انبارهای تولیدی قرار دارند، فرایند مونتاژ و به‌کارگیری آن‌ها چندان زمان‌بر نیست؛

_ در سازه‌های فلزی به‌عنوان یک اتصال مادر قرار می‌گیرند و قابلیت اضافه‌شدن سایر آهن‌آلات را هم به مهندسان می‌دهند؛

_ پس از تکمیل یک واحد ساختمانی، امکان گسترش سازهٔ فلزی ساختمان و ساخت واحدهای دیگر را هم به متخصصان می‌دهند.

کاربردها

در بخش‌های قبلی به این مسئله اشاره کنیم که این مقطع فولادی در واقع یک پروفیل ساختمانی به‌حساب می‌آید؛ از این جمله می‌توانیم چنین برداشت کنیم که محصول موردبحث ما در بخش‌های گوناگونی از یک پروژهٔ ساختمانی به کار گرفته می‌شود. البته این نکته را هم نباید از یاد ببریم که تیرآهن کاربردهای صنعتی و غیرساختمانی زیادی هم دارد که در ادامه، به بخشی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در مجموع، کاربردهای ساختمانی و صنعتی این مقطع فلزی، بدون درنظرگرفتن مدل به‌خصوصی از این محصول، به شرح زیر است:

_ کاربرد به‌عنوان صفحه‌های مختص کفی ستون سازه‌ها؛

_ استفاده به‌عنوان ستون‌های پهن در ساختمان؛

_ کاربرد به‌عنوان انواع شاه تیر در سایزهای گوناگون و اتصال آن‌ها به ستون‌ها؛

_ استفاده به‌عنوان تیرک‌های میانی سازه‌های سیمانی؛

_ کاربرد به‌جای انواع تیرآهن‌های کرومیت؛

_ استفاده در ساخت ماشین‌آلات صنعتی کوچک و بزرگ؛

_ کاربرد در ساختار ماشین‌های سنگین و انواع کامیون.

در ادامهٔ بحث کاربردها خالی‌ازلطف نیست اگر این مسئله را هم بدانید که تقاضای تیرآهن در داخل کشور بسیار زیاد است، چراکه مهندسان ایرانی از این مقطع به‌وفور استفاده می‌کنند؛ همین مسئله، یعنی تقاضای زیاد، تا حدودی بر روی قیمت تیرآهن 14 اصفهان و محصولات سایر کارخانه‌ها تأثیرگذار بوده است.

آشنایی با انواع تیرآهن

هر یک از تیرآهن‌های موجود در بازار از دو بخش کلی یعنی یک جان و دو بال تشکیل شده‌اند. باتوجه‌به اینکه این دو بخش از جهت ابعاد و سایز چه تفاوتی با یکدیگر دارند، این مقطع فولادی به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال، یک مدل معروف از تیرآهن، هاش نام دارد که اصطلاحاً بال پهن هم نامیده می‌شود چراکه ارتفاع بال‌های آن از ارتفاع جان آن بیشتر است. از طرف دیگر، گروه دیگری از این مقاطع فولادی با عنوان I لاتین شناخته می‌شوند چون ابعاد جان آن‌ها بیشتر است.

در ادامه، سه مورد از انواع تیرآهن را معرفی می‌کنیم و دربارهٔ هرکدام توضیحاتی را به دست می‌دهیم.

مدل اول: IPE

این گروه از مقاطع فولادی با عنوان پروفیل I هم شناخته می‌شوند؛ به دلیل اینکه ارتفاع جان در این مقاطع بیشتر از ابعاد بال‌هاست، شکل ظاهری این مقاطع شبیه به حرف لاتین I می‌شود و همین مسئله، سبب چنین نام‌گذاری شده است.

در این دسته از مقاطع فولادی، ابعاد زیر بسیار مهم و تعیین‌کننده هستند:

_ سایز کل تیرآهن که از ابتدای یک بال تا انتهای بال دیگر محاسبه می‌شود و جان نیز بخشی از آن است. براین‌اساس این مقاطع به مدل‌های گوناگونی مانند 80، 100، 120 و 140 تقسیم می‌شوند؛

_ ارتفاع هر بال که با اندازه‌گیری یک بال از ابتدا تا انتهای آن به دست می‌آید؛

_ ضخامت جان که در این تیرآهن، کمتر از ضخامت بال‌هاست؛

_ ضخامت بال‌ها که در مدل IPE بیشتر از ضخامت جان است؛

_ درجهٔ 4 زاویهٔ مقطع فلزی.

شایان توجه است که این مشخصات باعث به‌وجودآمدن وزن و مشخصات مکانیکی متفاوتی در این مقاطع فولادی می‌شوند؛ یعنی هر محصولی بر مبنای اینکه داده‌های آن در چه اندازه‌ای است، از جهت خواص با محصول دیگر متفاوت خواهد بود.

در حاشیهٔ این بحث لازم است به این مسئله نیز اشاره کنیم که IPE در واقع یک نوع استاندارد اروپایی است و محصولات کارخانه‌های این کشورها به این شکل هستند؛ در ایران، متخصصان تیرآهنی را شبیه به این مدل طراحی کرده‌اند و در اکثر پروژه‌های ساختمانی نیز به کار می‌برد که با عنوان تیرآهن I یا معمولی شناخته می‌شود اما ممکن است تا حدودی از جهت ویژگی‌های جزئی با این محصول متفاوت باشد.

مدل دوم: INP

این مقاطع از جهت ظاهری شباهت زیادی به سری IPE دارند و در واقع مانند سری قبلی به تیرآهن‌های I مشهور هستند. البته یک تفاوت عمده این دو محصول را از هم جدا می‌کند؛ در مقاطع INP، هرچقدر که بال از جان فاصله می‌گیرد، ضخامت آن کم می‌شود؛ با این حساب، انتهای لبهٔ بال‌ها کم‌ضخامت‌ترین قسمت بال این دسته از مقاطع به‌حساب می‌آید.

در ادامهٔ معرفی این مورد باید به این مسئله نیز اشاره کنیم که این دسته از محصولات تولیدات مربوط به کارخانه‌های چینی و روسی هستند و عموماً هم توسط این کشورها به کار گرفته می‌شوند. تفاوت دیگر این دسته از تیرآهن‌ها با سری IPE، کاهش وزن این دسته از مقاطع در بعضی از محصولات است.

البته نباید از یاد ببریم که این دسته از تیرآهن‌ها نیز مانند نمونه‌های قبلی، دارای پنج مشخصهٔ فیزیکی هستند که تعیین‌کنندهٔ میزان مقاومت کششی و فنی آن‌هاست.

_ سایز کلی تیرآهن؛

_ سایز بال‌ها؛

_ ضخامت جان؛

_ میانگین ضخامت بال‌ها؛

_ درجهٔ 4 زاویهٔ تیرآهن.

تاکنون بارها اتفاق افتاده که بر اثر سهل‌انگاری فروشندگان یا بی‌دقتی خریداران، به‌جای تیرآهن‌های IPE، نمونه‌های IPN برای مشتری ارسال شده است و کارگران و پیمانکاران نیز بدون دقت آن‌ها را در پروژه به کار گرفته‌اند و پس ازپیش‌بردن آن، متوجه چنین اشتباهی شده‌اند. پس توصیه می‌کنیم که از یک فروشگاه مطمئن به خرید این محصول بپردازید؛ شایان توجه است که لیست قیمت تیرآهن 16 و سایر سایزها، در بخش ابتدایی این صفحه قرار گرفته است تا بتوانید به‌سادگی یک خرید امن را تجربه کنید.

مدل سوم: IPB (HEB)

گروهی دیگر از تیرآهن‌های موجود در بازار ظاهری بر خلاف نمونه‌های قبلی دارند؛ تولیدات این دسته، بر عکس مدل‌های قبلی، دارای بال‌های پهنی هستند و همین مسئله باعث می‌شود که با نام مقاطع بال پهن، هاش یا H شناخته بشوند. این گروه از جهت وزن و ابعاد نیز به سه دستهٔ کلی سبک، نیمه‌سنگین و سنگین تقسیم می‌شوند و با علامت‌های اختصاری HEB، HEA و TPB شناخته می‌شوند.

مقاطع فولادی هاش بر خلاف نمونه‌های قبلی، در کاربردهای صنعتی و غیرساختمانی نیز به کار گرفته می‌شوند و در سایزهای گوناگونی مانند 100 تا 1000 قابل‌تولید و عرضه هستند. گفتنی است که در این دسته از مقاطع، ابعاد زیر قابل‌توجه هستند:

_ سایز کلی مقطع فلزی؛

_ ارتفاع بال‌ها؛

_ ضخامت جان؛

_ ضخامت بال؛

_ درجهٔ چهار زاویه.

این گروه از مقاطع فلزی به سبب یکنواختی در ضخامت بال و زاویهٔ مشابه، شباهت‌هایی با مقطع فولادی IPE دارند اما در نهایت، به دلیل ارتفاع بال زیاد، از این گروه نیز متمایز می‌شوند. توجه داشته باشید که قیمت تیرآهن 18، 16 و 14 هاش باتوجه‌به اینکه در چه آلیاژی تولید شده باشد، تا حدودی با سایر مقاطع فولادی متفاوت است.

جمع‌بندی

تیرآهن یکی از مشهورترین انواع پروفیل‌های ساختمانی و صنعتی است که در سه مدل متفاوت IPE، INP و IPB تولید می‌شود؛ این مقاطع از جهت سطح مقطع به شکل حروف لاتین I و H هستند و در بخش‌های گوناگونی از ساختمان به کار گرفته می‌شوند. شایان توجه است که معمولاً از مقاطع فولادی سری IPE در ساختمان‌های داخل ایران استفاده می‌شود و متخصصان نیز اصطلاحاً به آن‌ها تیرآهن معمولی می‌گویند. اگر مایل هستید که لیست قیمت تیرآهن 16، 18 یا 14 را بررسی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که به ابتدای این صفحه مراجعه کنید.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی