آینده خوش مصرف فولاد در ایران

ایران از جمله کشورهای در حال توسعه با چشم‌انداز اقتصادی روشنی در میان کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود. اگرچه روابط بین‌المللی، اقتصاد کشور را تحت‌الشعاع قرار داده، اما انتظار می‌رود که در آینده نه‌چندان دور، با کاهش تحریم‌های اقتصادی و سیاسی و در کنار افت نرخ تورم، بازار ایران روزهای بهتری را به خود ببیند. تقاضای فولاد یک کشور یا منطقه، همبستگی معناداری با رشد اقتصادی دارد؛ علت این امر، گستردگی کاربردهای فولاد در صنایع مختلف از زیرساخت و ساختمان گرفته تا ساخت و تولید لوازم خانگی و خودرو است. با توجه به بهبود وضعیت تحریم‌ها و پیش‌بینی اقتصاد مثبت ایران طی سال‌های آتی، انتظار می‌رود که تقاضای فولاد افزایش پیدا کند.

به گزارش پترو سازه ساحل ، مصرف ظاهری فولاد خام ، از تأثیر تراز تجاری صادرات فولاد خام بر میزان تولید محاسبه می‌شود، آمار‌ها بیانگر این است که در سال‌های اخیر با روند مثبت صادرات فولاد خام، مصرف ظاهری آن در ایران کاسته شده است در مقابل اما میزان صادرات در این بازه از حدود ۱٫۵ میلیون تن به بیش از ۴ میلیون تن افزایش پیدا کرده است. روند تولید فولاد خام در ایران، طی ۱۰سال اخیر همواره صعودی بوده و با سرعت قابل قبولی رشد کرده است.

به‌دلیل افزایش درآمدهای نفتی و رشد سطح عمومی قیمت‌ها، تولید ناخالص ملی روند صعودی داشت، بعد از آن به‌دلیل کاهش قیمت نفت و اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران که باعث کاهش درآمدهای نفتی، کاهش ارزش پول ملی و رکود اقتصادی شد، روند تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۱۵ نزولی بوده است اما در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با امضای توافق برجام و افزایش فروش نفت، این روند دوباره در مسیر صعودی قرار گرفته است.

بیشترین میزان مصرف فولاد خام در بازه مورد بررسی، متعلق به سال ۲۰۱۱ با حجمی بالغ بر ۲۳ میلیون تن بود که در سال ۲۰۱۵ با توجه به رکود شدید بخش مسکن در ایران، به ۲۱ میلیون تن کاهش یافت. رکود صنایع مصرفی در ایران در سال‌های پایانی دوره تشدید تحریم‌های بین‌المللی (۲۰۱۴ و ۲۰۱۵) تأثیر مستقیمی بر افت تقاضای فولاد و محصولات فولادی ایران داشت که قابل مشاهده است. با کاهش تولید ناخالص داخلی، مصرف فولاد در ایران نیز روند نزولی به خود گرفته است. اندک افزایش مصرف ظاهری فولاد به دلیل افزایش صادرات بوده است که دلیل آن نیز به رکود داخلی و کاهش تقاضا بازمی‌گردد.

با توجه به رشد میزان تولید ناخالص داخلی کشور در سال‌های اخیر و پیش‌بینی کارشناسان از روند مثبت ساخت‌و‌ساز ساختمان، انتظار می‌رود که نرخ رشد سالانه میزان تقاضای فولاد خام کشور در سال‌های آتی صعودی باشد. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که میزان تقاضای داخلی فولاد خام، از حدود ۲۱ میلیون تن در سال ۲۰۱۶، به‌حدود ۳۱ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ برسد.

منبع: فلزات آنلاین

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *