در کارخانه های تولیدکننده شمش و اسلب فولادی چه خبر است؟

بررسی ها نشان می دهد مشکلات صنعت فولاد ریشه در ضعف سیاست گذاری های این حوزه از جمله سهمیه های ناعادلانه، عملکرد غیرشفاف برخی تولیدکنندگان و اصرار بر قیمت گذاری تثبیتی دارد.

به گزارش بازار آهن آلات فولادسل ، رهبر انقلاب دو روز قبل در دیدار با اعضای دولت «رفع ناهماهنگی ها در سطوح پایین دستی» را برای افزایش و جهش تولید، مهم برشمردند و گفتند: «در بخشهای پایین دستی گاهی ناهماهنگی های عجیب و غریبی هست. مثلاً یک کرخانه مصرف کننده فولاد شکایت می کند که ورق فولاد را به من نمی دهند؛ ورق فولادی که در داخل تولید می شود.»

نابسامانی بازار فولاد که مورد انتقاد رهبر انقلاب هم قرار گرفت طی ماههای گذشته شرایط تولید را برای صنایع پایین دستی بسیار سخت کرده است. پس از بروز انواع و اقسام مشکلات در صنعت فولاد کشور برای تأمین مواد اولیه و واسطه ای با قیمت مناسب برای صنایع پایین دستی، رسانه ای نبوده که با تشریح نظام مسائل صنعت فولاد، ضرورت رسیدگی عاجل به این صنعت استراتژیک را فریاد نزده باشد. چرا که چرخ بخش قابل توجهی از صنایع داخلی در گروی تأمین انواع مقاطع فولادی است و از سوی دیگر محصولات فولادی در حوزه صادرات غیرنفتی حرف برای گفتن دارند.

بررسی وضعیت بازار فولاد نشان می دهد، با وجود آنکه میزان تولید انواع مقاطع فولادی توسط کارخانجات مازاد بر تقاضای داخلی است، کماکان بازار فولاد دچار کسری و تنش در طرف عرضه است؛ گویی کسی از سرنوشت برخی از محصولات تولید شده خبر ندارد!

وقتی سهمیه های غیرکارشناسی فولاد از بازار آزاد سر در می آورد!

شواهد نشان می دهد، واگذاری مقاطع فولادی که برخی با سهمیه دولتی در بورس کالا دریافت می کنند، با انگیزه دستیابی به سود حاشیه بازار، روانه بازار آزاد می شود. این پدیده مخرب علاوه بر تأیید ضرورت بازبینی در سهمیه های تخصیصی سامانه بهین یاب، تمرکز بر قیمت گذاری دستوری را نیز عاملی برای فشار تقاضا در بورس کالا معرفی می کند.

در همین زمینه کیوان گردان، مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: معاونت امور صنایع وزارت صمت متولی ساماندهی طرف تقاضای بازار فولاد شده است و سهمیه ها و میزان دریافتی آن ها بررسی و میزان خرید و تولید آن ها تطبیق داده می شود.

بی توجهی به ضرورت بازنگری در سهمیه برخی واحدهای تولیدی همچنین سبب شده، نیازمندان واقعی مقاطع فولادی ناچار به تهیه مواد اولیه از بازار آزاد شوند و همین مساله به عاملی برای افزایش هزینه تمام شده تولید محصولاتی از قبیل لوازم خانگی، خودروسازی، صنایع غذایی و صنعت ساختمان و تأثیرگذاری مستقیم بر معیشت مردم شده است.

در کارخانه های تولیدکننده شمش و اسلب فولادی چه خبر است؟

با توجه به کمبود برخی از مقاطع فولادی برای متقاضیان واقعی در پی تخصیص ناعادلانه و محدود این مواد اولیه فولادی توسط سامانه بهین یاب، گمانه زنی ها درباره شکل گیری جریان زیرزمینی احتکار، فروش در بازار آزاد و حتی صادرات غیرشفاف مقاطع فولادی پررنگ تر از قبل شده است.

براساس اظهارات مکرر کارشناسان صنعت فولاد و آنچه پیشتر مطرح شد، تنها راه رسیدن بازار متلاطم فولاد به آرامش، ملزم شدن تولیدکنندگان به شفاف سازی عملکرد و ارائه کلیه محصولات فولادی در بورس کالا است؛ موضوعی که تولید کنندگان فولاد نیز از آن استقبال می کنند.

در این باره، رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اینکه همه ورق های فولادی باید در بورس کالا به فروش برسد، از ۲ برابر شدن قیمت ورق گرم از بورس کالا تا بازار آزاد خبر داده و این امر را موجب ایجاد رانت ۴۰ هزارمیلیارد تومانی در این حوزه دانسته است!

همچنین کیوان گردان، مدیرکل صنایع فلزی وزارت صمت با اعلام اینکه باید عرضه های فولاد به شیوه مچینگ به کلی حذف شود، گفت: ۷ شرکت تولید کننده ورق گرم داریم که ۶ میلیون تن ورق قابل عرضه در بورس دارند و از شهریور مکلف شدند که همه ورق گرم تولیدی خود را باید در بورس عرضه کنند.

وی افزود: ۵ شرکت تولید کننده ورق سرد داریم که ۲.۲ میلیون تن تولید می کنند که ۵۰ درصد از این ظرفیت متعلق به شرکت فولاد مبارکه است و همه این شرکت ها هم مکلف به عرضه محصولات خود هستند.

شرکت های تولیدکننده فولاد ملزم به ثبت اطلاعات شدند.

آنچه از لابه لای اظهارات رئیس قوه قضائیه می توان دریافت، وخامت بازار فولاد و ضرورت رسیدگی بلاوقفه به مسائل و مشکلات این حوزه است. چرا که اساساً اگر مشکلات صنعت فولاد در سطح کلان خسارت های اقتصادی و اجتماعی به بار نیاورده بود، قاعدتاً رئیس قوه قضائیه با رویکردی انتقادی به آن ورود نمی کرد.

با آمدن سرقینی اوضاع تعدیل می شود؟!

پس از آن که مجلس به حسین مدرس خیابانی به عنوان سومین وزیر پیشنهادی وزارت صمت در دولت دوازدهم رأی اعتماد نداد، رئیس جمهور ۲۵ مردادماه در حکمی جعفر سرقینی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد. براین اساس، بهبود وضعیت بازار فولاد یکی از مطالبات مهم از سرپرست جدید محسوب می شود.

در همین ارتباط، سرقینی که معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت را نیز در کارنامه خود دارد، اخیراً در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به مشکلات پیش آمده در بازار فولاد تاکیدکرد: اینکه فولاد ایران بخواهد به صنایع خارج از کشور رونق ببخشد هنر نیست، بلکه باید ابتدا به صنایع داخلی رونق بخشیده و سپس مازاد آن صادر شود.

وی افزود: با تصمیمات جدیدی که در حوزه فولاد اتخاذ شده و با بخشنامه جدید ابلاغ شده، جلوی صادرات آن دسته از تولیدکنندگانی که تولیدات خود را در بورس عرضه نکرده و صادرات را به تأمین داخل ترجیح دادند، گرفته خواهد شد.

به گفته سرقینی بر اساس بخشنامه ابلاغی اخیر وزارت صمت، واحدهای تولیدی مکلف هستند ۶۰ درصد تولیدات خود را در بورس عرضه کنند و ۴۰ درصد دیگر را مجازند در داخل عرضه کرده و یا صادر کنند. به نظر می رسد با ارائه بیشتر محصولات فولادی در بورس کالا، این محصولات رهگیری و قیمت آنان به مرور نزولی خواهد شد.

براین اساس باید دید که آیا اقدامات متناظر با اظهارات سرقینی در بدو ورودش به وزارت صمت درباره فولاد، آن هم در شرایطی که صنایع پایین دستی فولاد افزایش قیمت را تنها راه چاره برای تأمین هزینه های ناشی از گرانی مواد اولیه می دانند، اوضاع را تعدیل می کند یا مصیبت صنایعی که با فولاد سروکار دارند، همچنان پابرجا خواهد ماند.

حال که درد و درمان مشخص است، عذر و بهانه ای برای استمرار وضع موجود پذیرفته نیست و انتظار می رود با هم افزایی سیاست گذاران حوزه فولاد و همچنین انگیزه بالای سرپرست جدید وزارت صمت، بازار نابسامان فولاد بزودی سامان یابد. خبرگزاری مهر در این زمینه پیگیری های تکمیلی را در دستور کار خواهد داشت.

از این رو، ستاد تنظیم بازار به جهت ضرورت ایجاد شفافیت در عملکرد واحدهای تولیدی در جدیدترین مصوبه، کلیه شرکت های تولیدکننده بیلت، بلوم و اسلب را مکلف به ثبت اطلاعات موجودی اولیه، تولید، فروش، مصرف و گزارش انبارگردانی در سامانه های جامع تجارت و سامانه جامع انبارها کرده است.

صدای قوه قضائیه هم درآمد!

پیامدهای نابسامانی بازار فولاد به حدی بوده که رئیس قوه قضائیه نیز چند روز قبل به آن واکنش نشان داد. محمد ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به فساد و انحراف در صنعت فولاد اظهار داشت: «تولید فولاد شرکت های داخلی کجا می رود که متقاضیان ناچار به تهیه آن تا چند برابر قیمت از بازار سیاه می شوند؟ این مسئله برای آحاد مردم یک سوال جدی است. تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی موضوع را پیگیری کنند. اگر تخلف و فساد در این حوزه برای دستگاه های مذکور متقن شد، موارد را اعلام کنید.»

برچسب ها : , , , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 393

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0