ادامه تخلیه حباب قیمتی مقاطع فولادی

کاهش قیمت مقاطع فولادی در بورس مرداد 99

به گزارش پایگاه خبری فولادسل ، طی هفته‌ای که گذشت بازار داخلی و بین‌المللی فولاد متلاطم بود وشکست حباب قیمتی در محصولات فولادی را تجربه می‌کرد. از سوی دیگر بازار ارز پس از چند هفته کشمکش و تنش چند روز در رقمی ثابت ماند اما به تلاطم و نوسانات خود پایان نبخشد.

امروز در حالی که قیمت دلار در بازار آزاد ارز روی ریل سقوط قرار گرفت، نرخ بیشتر محصولات تولیدی نوردکاران نیز در بازار آزاد آهن کاهش یافت. روند تخلیه حباب قیمتی مقاطع فولادی البته از روز گذشته آغاز شده بود و امروز نیز این روند با سرعتی بالا ادامه پیدا کرد. البته برخی نوردکاران که دیروز قیمت محصولاتشان را شدیدا کاهش داده بودند، امروز نرخ‌هایشان را ثابت نگه داشته‌اند، اما در مجموع شاهد سقوط شدید نرخ انواع مقاطع فولادی در بازار آزاد در روز جاری هستیم.

 براساس آخرین قیمت‌های اعلام‌شده از سوی نوردکاران فولادی کاهش صفر تا 500 تومانی در نرخ انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد مشاهده می‌شود و بیشتر تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و تیرآهن نیز قیمت محصولاتشان را بین 200 تا 500 تومان کاهش داده‌اند. در میان محصولات حوزه قوطی و پروفیل نیز برخی قیمت‌ها نسبت به روز گذشته ثابت مانده و برخی نرخ‌ها نیز با کاهش شدید حتی تا 700 تومان مواجه شده است.

 احتمال بالای عرضه شمش در بورس کالا در روز سه‌شنبه

 در این شرایط به نظر می‌رسد در کنار سقوط قیمت دلار، تداوم گمانه‌زنی‌ها دربار باعث امیدواری نوردکاران نسبت به وضعیت روزهای آینده بازار آهن شده است و در نتیجه، آنها قیمت محصولاتشان را پایین آورده‌اند.

عرضه شمش در روز سه‌شنبه نیز با توجه به دستور سازمان حمایت مبنی بر لزوم عرضه حداکثری شمش از سوی فولادسازان بزرگ و کوچک و البته تامین نظر فولادسازان اصلی درباره تسهیل صادرات از سوی دولت، به احتمال قریب به یقین رخ خواهد و اگر در این عرضه قیمت‌های نهایی چندان از قیمت‌های پایه بالاتر نرود، در هفته‌ آینده نیز شاهد روزهای خوشی برای بازار آهن خواهیم بود.

مگر این که یا در روزهای دوشنبه (روز عرضه ورق های فولادی ) و سه‌شنبه (روز عرضه شمش فولادی) اتفاقات غیرمنتظره‌ای در خیابان طالقانی تهران رخ دهد یا بست‌نشینان چهارراه استانبول بازهم بازاریان را بازهم در به در گرانی دلار کنند.

 البته در این میان، برخی نوردکاران در روزهای گذشته از اعلام قیمت روزانه پرهیز کرده‌اند و شاید همچنان به انتظار افزایش قیمت‌ها نشسته‌اند. البته هنوز هم هستند بنگاه‌دارانی که در هفته‌های قبل خریدهای سنگینی را انجام داده‌اند و آن‌ها نیز نسبت به کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند.

سومین گروه مخالف کاهش قیمت این روزهای مقاطع فولادی نیز دلالانی هستند که در ماه‌های اخیر با حضور سرمایه‌ای خود به آشفته شدن بازار فولاد دامن زده‌اند و البته هستند افرادی که چشم طمع به خریدهای سنگین از بورس کالا و دامن زدن به رقابت ناسالم در این بازار و در نتیجه نجومی شدن دوباره قیمت شمش دارند.

بنابراین در این شرایط، اگر ناظر دولتی و نماینده بهارستان و البته مسئول دستگاه قضایی حواسش را به تحرکات این افراد جمع نکند، وارد شدن فشار دوباره افزایش افسارگسیخته قیمت محصولات فولادی به شرکت‌های خرد پایین‌دست زنجیره فولاد دور از انتظار نیست.

برچسب ها : , , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 327

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0