بنر دعوت به نمایشگاه متافو

از بحران مصرف جهانی فولاد تا ورشکستگی تولیدکنندگان فولاد چین

از بحران مصرف جهانی فولاد تا ورشکستگی تولیدکنندگان فولاد چین

عناوین اصلی صفحه

به نقل از انجمن جهانی فولاد، تقاضای جهانی فولاد امسال کاهش می‌یابد. زیرا بحران انرژی اروپا و کاهش رشد اقتصادی چین مصرف را کاهش داده است. این انجمن در تحقیقی که روز چهارشنبه انتشار داد، گفت تقاضا برای فولاد که به طور وسیع به عنوان یک فشارسنج اقتصادی بکار برده می‌شود در سال 2022 تا 2.3 درصد کاهش می‌یابد. مصرف در تولیدکننده برتر چین در بخش املاک این کشور به دلیل رکود 4 درصد کاهش خواهد یافت.

از طرفی اکثر شرکت‌ها از رونق قیمت‌ها با کاهش محدودیت‌های ویروس کرونا نیز سود بردند. اما اندکی پس از آن با نزول تقاضا مواجه شدند زیرا سیاست‌های پولی سخت‌تر و قیمت‌های بالای انرژی به این رشد خدشه وارد کرد.

بحران انرژی در اروپا چگونه است؟

بحران انرژی در اتحادیه اروپا زیاد می‌باشد، مصرف فولاد در سال جاری و هم در سال آینده کاهش می‌یابد. زیرا افزایش هزینه‌ها باعث می‌شود تا تولید کارخانجات و سازندگان پایین بیاید. البته ممکن است مصرف روسیه نیز در سال آینده حدود 10 درصد کاهش یابد. زیرا اقتصاد این کشور را تحریم‌های مرتبط با جنگ در اوکراین تحت فشار قرار داده است.

از طرفی بعضی از کشورها با چشم انداز بهتری روبرو می‌باشند. زیرا روند مصرف در هند و ایالات متحده تا سال آینده رشد خواهد یافت. این انجمن گفت: انتظار می رود تقاضای جهانی در سال 2023 اندکی افزایش یابد.

عوامل ورشکستگی تولیدکنندگان فولاد چین

در حال حاضر چین از نظر مالی خود را در یک مکان ناپایدار می‌بیند. علاوه بر این، بخش گسترده‌ای از تحلیلگران مالی و سهام جهانی پیش‌بینی کرده‌اند که با آماده شدن کشور برای مواجهه با سخت‌ترین زمستان، بحران‌ها بدتر خواهند شد. از جمله صنایعی که بیشترین ضربه را به اقتصاد چین زده‌اند می‌توان به بخش فولاد و سنگ آهن اشاره کرد.

حدود یک سال پیش این بحران کنونی آغاز شد. زمانی که یک توسعه دهنده املاک چینی، اورگراند، اعلام کرد که دیگر نمی‌تواند حدود 300 میلیارد دلار بدهی را سازماندهی کند. در حالی که این به تنهایی برای ایجاد هراس کافی بود. لذا واکنش مقامات چینی فقط وضعیت را بدتر می‌کند.

دولت چین چند ماه پیش، یک محرک مالی جدید را اعلام کرد. اما بسیاری از کارشناسان می‌گویند که برای این کار کمی دیر شده بود. صنایع کشور چین قبل از شیوع جدید بیماری COVID-19، قطعی مکرر برق و تهاجم اوکراین در حال فروپاشی بود.

بنابراین چین دیگر مانند قدرت جهانی یک سال پیش عمل نمی‌کند. در حال حاضر رسانه‌های جهانی، می‌گویند. (آنچه چین تجربه می‌کند، درسی از چگونگی وقوع یک بحران مالی است)

شرکت‌های تولید کننده فولاد در آستانه ورشکستگی می‌باشند. اقتصاد چین هر روز که می‌گذرد، ضعیف‌تر می‌شود و با وجود هزینه‌های زیرساختی لحظه آخری توسط دولت، ممکن است آنها به هدف نرخ رشد اقتصادی واقعی 5.5 درصدی خود نرسند. صنعت فولاد چین و شرکت‌هایی که مواد خام مانند سنگ آهن را به آن عرضه می‌کردند، با آینده‌ای تیره روبرو می‌باشند.

سودآوری صنعت تولید فولاد با نزدیک شدن به نیمه دوم سال به شدت در حال کاهش است. کمتر از 20 درصد از شرکت‌ها در ماه جولای در مقایسه با 80 درصدی که قبل از مارس، سودآور بودند، سود اعلام کردند.

بنابراین با چشم انداز تیره‌ای روبرو هستند. اخیراً در پیش‌بینی‌هایی که اعلام شده است، تنها حدود پنج شرکت از 25 شرکت فولادی بورسی داخلی افزایش سود خود را برای نیمه اول سال برآورد کرده‌اند.

بزرگترین مصرف کنندگان فولاد کدامند؟

چین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در جهان محسوب می‌شود، البته بزرگترین مصرف کننده آن نیز است. در سال 1996 کشور چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد انتخاب شد و تولید در سال 2020 به رکورد 1.07 میلیارد تن رسید.

شرکت‌های داخلی حدود 95 درصد از مصرف فولاد چین را شامل می‌شوند. با این عدد چشمگیر بدون آنها، فولاد به سادگی جایی برای رفتن ندارد. در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد چین 1.2 میلیارد تن در سال می‌باشد که مصرف سالانه آن حدود 1 میلیارد تن است. پس از بحران املاک و مستغلات، عدم علاقه توسعه دهندگان املاک موجب شده است که اکثر پروژه‌ها تعطیل شوند و جذب فولاد کاهش یابد.

بزرگترین مصرف کنندگان فولاد در کشور شامل املاک و مستغلات و خودروسازی است. در همین راستا، حدود 29 درصد از شرکت‌های املاک چین می‌گویند که در آستانه ورشکستگی می‌باشند.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی