ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستاخبار بازار فولاد نیوز

افزایش قیمت فلزات در اقتصادهای آسیایی

دوشنبه, ۱۶ / اسفند / ۱۴۰۰ افزایش قیمت فلزات در اقتصادهای آسیایی

به نقل از پایگاه خبری فولاد ایران، درگیری روسیه و اوکراین اثرات منفی بسیاری برای اقتصادهای آسیایی خواهد داشت که افزایش قیمت فلزات نیز یکی از این تاثیرات خواهد بود.

تحلیلگران بر این باورند که در این راستا فلزات و مواد معدنی نظیر نیکل، مس و آهن در آسیا با کمبود عرضه یا افزایش قیمت مواجه خواهند شد. روسیه و اوکراین نه‌تنها رهبران جهانی این فلزات هستند بلکه تولید و صادرات نئون، پالادیوم و پلاتین را نیز رهبری می‌کنند. تحریم‌هایی که روسیه در گذشته داشت، منجر به افزایش قیمت فلزات شد و در حال حاضر نیز قیمت آلومینیوم و نیکل به بالاترین سطح یک دهه رسیده و درگیری جاری، نگرانی‌های جدیدی را در خصوص زنجیره‌های تامین ایجاد کرده است.

بر اساس این گزارش، خطر کمبود نیکل که در باتری خودروهای الکتریکی (EVs) کاربرد دارد نیز بالاست. قیمت پالادیوم در حال حاضر، حدود 2700 دلار در هر اونس است که نسبت به دسامبر سال گذشته در حدود 80 درصد افزایش داشته است. پالادیوم در سیستم‌های اگزوز خودرو و تلفن‌های همراه استفاده می‌شود.

تحلیلگران نومورا، گروه خدمات مالی جهانی ژاپن، اظهار کردند که دلیل اصلی تاثیرات منفی بر آسیا این است که بیشتر این اقتصادها واردکننده خالص نفت هستند و از سوی دیگر، در حدود نیمی از هزینه‌های مصرف آسیایی برای تامین غذا و انرژی است. هند یکی از کشورهایی است که بیشترین تاثیر را از این روند گرفته و جنگ میان اوکراین و روسیه ممکن است تولید فولاد هند را با اختلال مواجه کند. چرا که روسیه و اوکراین هر دو تولیدکننده و صادرکننده فولاد و تامین کننده مواد خام مانند زغال سنگ و گاز طبیعی هستند و بنا بر پیش‌بینی تحلیلگران، درگیری در اوکراین می‌تواند بر واردات زغال سنگ هند از روسیه اثر بگذارد. در اکتبر سال قبل، دو دولت هند و روسیه یک یادداشت تفاهم (MoU) برای مشارکت استراتژیک در معدن و فولاد، با تاکید ویژه بر زغال‌سنگ امضا کردند.

جمعه گذشته، قیمت نیکل در بورس فلزات لندن (LME) به حدود 25000 دلار در هر تن رسید که این عدد بالاترین قیمت در یک دهه اخیر بوده است. روسیه حدود 7 درصد از تولید جهانی نیکل و 18 درصد از واردات نیکل چین را به خود اختصاص داده است. اما با این حال، چین به دو دلیل ممکن است تحت تاثیر جنگ قرار نگیرد. اول اینکه روابط استراتژیک نزدیکی با روسیه دارد و دوم، واردات آن از روسیه بیشتر به شکل صفحات نیکل برای تولید فولاد ضد زنگ و آلیاژ است، نه باتری.

آلومینیوم نیز یکی دیگر از فلزاتی است که تحت تاثیر جنگ قرار خواهد گرفت. در حال حاضر، قیمت آلومینیوم LME به بالاترین سطح خود از سال 2008 رسیده است که حدود 6 درصد از آلومینیوم خام جهانی را روسیه تولید می‌کند.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد