التهاب قیمت مقاطع فولادی در بازار آزاد

التهاب قیمت مقاطع فولادی در بازار آزاد

به گزارش بازار آهن آلات پترو سازه ساحل ، در حالی که در دو هفته اخیر قیمت انواع مقاطع فولادی در بازار آزاد نوسان چندانی نداشت و حتی در برخی از روزها با شیب ملایم سقوط می کرد،امروز بسیاری از نوردکارها تا کنون از اعلام قیمت خودداری کرده اند و شاهد افزایش قیمت قابل ملاحظه انواع مقاطع فولادی هستیم.

به طور مثال برخی تولیدکننده های میلگرد قیمت خود را تا کیلویی 200 تومان افزایش داده اند. در بازار آزاد فروشندگان قیمت تیرآهن را نیز تا کیلویی 150 تومان افزایش داده اند. قیمت نبشی نیز تا 300 تومان هم افزایش داشته است .

افزایش قیمت ها در حالی است که در طرف تقاضای مصرفی به علت رکود فعالیت های ساختمانی اتفاق جدیدی رخ نداده است. شهرداری تهران اخیرا اعلام کرد میزان صدور پروانه های ساختمانی در 14 ماه گذشته 52 درصد کاهش پیدا کرده است. این عدد در کنار رشد قیمت فعالیت نواسان گیران و نگاه سرمایه ای به بازار فولاد را تایید می کند.

افزایش قیمت آهن چطور بر قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد؟

از آنجایی که در ساختمان سازی بخش زیادی از هزینه های ساخت صرف خرید مقاطع فولادی میشود، به همین دلیل هم نوسانات قیمت مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان سازی از جمله: تیرآهن، میلگرد، نبشی و… میتواند تاثیر چشمگیری بر افزایش قیمت مسکن داشته باشد. به عنوان مثال میلگرد یکی از مهمترین مقاطع مورد استفاده در ساخت ساختمان های با اسکلت بتنی است، به همین دلیل افزایش قیمت میلگرد میتواند باعث اختلاف قیمت زیادی در هزینه های اجرا و ساخت ساختمان داشته باشد، در ادامه این نوشته تاثیر قیمت آهن بر قیمت مسکن را بررسی خواهیم کرد.

با وجود اینکه ایران سرشار از منابع غنی سنگ آهن است، اما متاسفانه به دلیل تحریم ها و شرایط سیاسی کشور قیمت فولاد در کشور ثابت نیست و نوسانات زیادی دارد. همچنین عوامل دیگری مانند قیمت ارز تاثیر مستقیم بر قیمت این مقاطع دارند زیرا بسیاری از فرایند های تکنولوژیک و واردات تجهیزات و مواد به قیمت ارز وابسته هستند و افزایش قیمت ارز به طور مستقیم بر فولاد تاثیر میگذارد.

افزایش قیمت مقاطع ساختمانی مانند قیمت پروفیل و قیمت تیرآهن به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم بر بازار مسکن تاثیر میگذارد.

در تاثیر مستقیم، با افزایش قیمت فولاد مشتقاتی مانند پروفیل، ورق، درب و پنجره، لوله و اتصالات و…. هم گران میشوند و همین مسئاله میتواند باعث افزایش چشمگیری در قیمت تمام شده مسکن شوند و بازار مسکن را تحت تاثیر قرار دهند. از طرف دیگر این موضوع میتواند به صورت غیر مستقیم بر سایر مصالخ ساختمانی مانند سیمان، اجر و.. هم تاثیر داشته باشد و باعث افزایش سرسام آور قیمت مسکن شود.

عوامل موثر بر قیمت مقاطع فولادی چه چیزهایی هستند؟

قیمت ارز

با توجه به واردات، صادرات محصولات قیمت ارز بر تمام صنایع تاثیر مستقیم دارد، و به این دلیل که بخش قابل توجهی از فولاد موجود در بازار کشور از طریق محصولات وارداتی تامین میشود، به همین دلیل قیمت ارز به طور مستقیم بر فولاد اثرگذار است.

قیمت نفت

نفت عنصر حیاتی برای واحدهای تولیدی محصولات فولادی است، به همین دلیل افزایش قیمت آن میتواند باعث افزایش قیمت تولید مقاطع و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده محصولات شود.

عرضه وتقاضا

بدیهی است که هر چه محصولات بیشتری در بازار موجود باشد و تقاضا کمتر باشد قیمت ها کاهش خواهند یافت، و بالعکس هر چه تقاضا بیشتر و عرضه کمتر باشد شاهد افزایش قیمت محصولات خواهیم بود. حال اگر تقاضای بازار مسکن در مقطع زمانی خاصی افزایش پیدا کند، مستقیما باعث بالا رفتن قیمت مقاطع و در نتیجه افزایش قیمت آهن آلات شود.

 

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 312

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0