التهاب و فاجعه در بازار داخلی فولاد

التهاب قیمت در بازار داخلی فولاد

شمش در بورس کالا همانطور که از اطلاعات اولیه معاملات صورت گرفته در بورس کالا برمی‌اید؛ حداکثر بین ۸۰۰۰ تا ۸۲۰۰ تومان بدون احتساب مالیات ارزش افزوده؛ و با توجه به نرخ متوسط ۳۶۵ دلاری شمش صادراتی ایران؛ معادل با نرخ دلار روز صرافی یا حتی بالاتر، حدود ۲۲۰۰۰ تا ۲۲۵۰۰ تومان، بصورت کاملا هیجانی مورد معامله قرار گرفت.

این معاملات محصول نگرانی و ترس از سه مقوله است :

  1.  “کمبود عرضه” ها در روزها و هفته های گذشته و بازار شدیدا تشنه
  2.  سوار شدن نرخ فولاد روی نرخ دلار بازار صرافی مطابق با هماهنگی و تمهیدات کنونی وزارت صمت و فولادسازان بزرگ کشور
  3.  التهابات دلار صرافی بانک مرکزی

شرایط در بازار داخلی فولاد کشور در حال حاضر فوق العاده وخیم دیده میشود؛ و بطوریکه از چند روز پیش هشدار دادیم؛ علاوه بر بحث صعود افسارگسیخته قیمت ها؛ حالا با کمبود محسوس کالاهایی مثل ورق؛ تیرآهن ذوبی و قوطی و پروفیل در بازار مواجه هستیم .

التهابات حاصل از معاملات شمش

بازار فولاد در حال حاضر به شدت درگیر التهابات حاصل از معاملات شمش گردیده و درحالیکه برخی مبادی فروش را بسته‌اند؛ برخی دیگر بطور دقیقه‌ای در حال تغییر نرخ هستند و نمیشود و نمیتوان به نرخ مشخصی استناد کرد.

بنا بر برخی شنیده ها در این لحظه، قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی؛ فروشندگانی که معمولا در سقف قیمت بازار فعالیت میکنند؛ مرز روانی ۱۰ هزار تومانی +vat را شکسته و از این مرز عبور کرده‌اند … فروشندگان نرخ کف بازاری هم به معنای واقعی گیج میزنند و اعلامی ها دقیقه ای شده و غیر قابل استناد … از ۹۳۰۰ تومان +vat لحظه ای اینها میشنویم تا ۹۸۰۰ و بالاتر …

اوضاع وخیم پروفیل در بازار

برخی شنیده ها از بازار امروز قوطی و پروفیل حاکی از این موضوع بود که میزان دسترسی به خرید کالا در این حوزه، به مراتب وخیم تر از روزهای گذشته بوده است …

امروز علیرغم تلاشهای زیاد، واقعا موفق نشدیم که حتی بیش از دو مورد بتوانیم از نرخ درست پروفیل پر مصرف تولیدی از ورق ضخامت ۲ میلیمتر آگاهی حاصل کنیم؛ یا فروش نداشتند؛ یا جواب تلفن را نمیدادند یا انقدر ما را سر دواندند در انتظار اینکه قیمت جدید مشخص شود تا دست اخر بازار تعطیل شد …‌

به سختی توانستیم نرخ ۱۵۳۰۰ تا ۱۵۵۰۰ تومان/کیلو +vat را برای محصول تولیدی از ورق ضخامت ۲ میلیمتر تایید بگیریم؛ آن هم با تایید لحظه ای ( گفته میشود با این تماس … برای تماس بعد باید مجددا قیمت بگیرید … )

اوضاع و احوال این بازار به هیچ عنوان خوب نیست؛ کمبود این محصول در بازار به شدت احساس میشود ‌.

فاجعه میلگرد 10 هزار تومانی در آستانه وقوع

 امروز بازار ارز دوباره آتش گرفت و نرخ دلار در بازار آزاد با ثبت رکوردهای جدید هم‌اکنون در آستانه عبور از مرز 22 هزار و 500 تومانی هم قرار گرفته است. این مساله به همراه داغ شدن رقابت بر سر خرید شمش‌های کوره‌ای در بورس کالا و صعود مجدد قیمت شمش‌های القایی در بازار آزاد باعث شد دوباره طوفانی در بازار آهن به پا شود و آتشی به جان قیمت مقاطع بیفتد.

آتشی که البته هنوز سودای داغ‌تر شدن دارد و با نرخ‌های فضایی امروز شمش در بورس کالا خیلی زود باید منتظر وقوع فاجعه میلگرد 10 هزار تومانی باشیم. افزایش قیمت ۱۱۰ تا ۱۱۸ تومانی میانگین قیمت میلگرد ۱۰ و ۱۴ آجدار در بازار آزاد/ نرخ انواع کلاف ساده به طور متوسط ۳۲۵ تومان بالاتر رفت .

 حرکت میلگرد برای رسیدن به کانال ۱۰ هزار تومانی ادامه دارد.

برچسب ها : , , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 294

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0