انتقاد شدید فولادسازان اروپایی به تصمیم اتحادیه اروپا درباره واردات فولاد

صنایع فولاد اروپا نسبت به تصمیم اتحادیه اروپا درباره نحوه محدودسازی واردات فولاد به این اتحادیه معترضند و می‌گویند این تصمیم موجب ورشکستگی آنها می‌شود.

به گزارش بازار آهن آلات پتروسازه ساحل ،انجمن فولاد اروپا و مدیران کارخانجات فولادی این اتحادیه از تصمیم این اتحادیه برای تغییر نحوه مدیریت و کنترل واردات فولاد به این اتحادیه که دو سال پیش اتخاذ شد، به شدت شاکی هستند.

این محدودیت‌ها که با عنوان اقدامات حمایتی نام برده می‌شود، با هدف جلوگیری از بازگشت محموله‌های صادراتی فولاد به آمریکا به سمت اروپا پس از تصمیم جنجالی دولت ترامپ برای وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد به آمریکا، اتخاذ شد.

کمیسیون اروپایی که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، در ۲۹ مه اعلام کرد که قصد دارد تغییراتی در سهمیه‌های وارداتی فولاد به اروپا به علت شیوع کرونا اتخاذ کند.

این تغییرات که قرار است از اول جولای اعمال شود با هدف جلوگیری از اخلال در نظام اقتصادی اروپا پس از بازگشت تدریجی بهبودی به اقتصاد این اتحادیه بعد از شیوع کرونا است.

ما نسبت به حمایت بیشتر از جانب سیاستگذاران کاملاً ناامید شده‌ایم.

 آلکس اگرت دبیرکل انجمن فولاد اروپا موسوم به یوروفر اما معتقد است که تصمیم کمیسیون اروپا برای مقابله با بحران ناشی از کرونا، کاملاً ناکافی است. او می‌گوید: ما نسبت به حمایت بیشتر از جانب سیاستگذاران کاملاً ناامید شده‌ایم.

فولادسازان اروپایی معتقدند که بحران کرونا موجب اضمحلال اقتصاد این اتحادیه شده است. این در حالی است که کمیسیون اروپایی در ماه فوریه تجدیدنظر در محدودیت‌های واردات فولاد به این قاره را به طور معمولی و نه فوق‌العاده در دستور کار قرار داد؛ اما فولادسازان اروپایی معتقدند از فوریه تاکنون کرونا ضربه سنگینی به بازار فولاد وارد کرده و حمایت‌های فوق‌العاده از صنایع فولادی اروپا مورد نیاز است.

کاهش مصرف و تولید فولاد در منطقه اروپا موجب انباشت فولاد در انبارهای کشورهای صادرکننده فولاد به اروپا شده است.

فولادسازان اروپایی نگرانند که با کاهش محدودیت‌های ضدکرونا، به ناگاه با موج شدید صادرات فولاد به اروپا مواجه شوند.

یوروفر و مدیران شرکت‌های فولادسازی روز دوشنبه در بیانیه‌ای مشترک ضمن هشدار شدید نسبت به آینده صنعت فولاد اروپا، خواستار کاهش شدید سهمیه‌های واردات فولاد به اروپا شده‌اند.

در این بیانیه اعلام شده که با توجه به موجودی انبار بالای کشورهای صادرکننده فولاد به اروپا از جمله چین، اندونزی، هند و روسیه، بیم آن می‌رود که با آزاد شدن مجدد واردات به اروپا از اول جولای، این کشورها در کمترین فاصله زمانی، ۲۰ درصد سهمیه صادرات فولادشان به اروپا را پر کنند و بازار اروپا را با انباشت شدید عرضه مواجه نمایند. در حالی که بخش زیادی از ظرفیت تولیدی فولادسازان اروپایی هم‌اکنون بلااستفاده مانده است.

تعداد بازدید : 63
0