آشنایی با انواع ورق فولادی فولادسل در بازار آهن آلات

ورق گرم آهنی چیست

امروزه عمده ی محصولات فلزی به‌صورت ورق فولادی تولید شده که هرکدام از انواع ورق‌ فولادی , برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق فولادی فولادسل با توجه به کاربرد و نیازهای مشتریان در اختیار آنها قرار می گیرد.

در ادامه به معرفی انواع ورق فولادی و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه (نورد گرم) با نام انگلیسی Hot Rolled Sheet شناخته می شوند . به طور کلی ورق گالوانیزه گرم، از دو نوع فولاد 36A  و 1011A که هر دو نوعی فولاد کم کربن هستند ساخته شده است و در اکثر صنایع به کار می رود. 36A  به راحتی جوشکاری می شود و فرآیند عملیات حرارتی آن را تقویت می کند.

فرایند تولید ورق سیاه

ورق های سیاه در دمای بالا در کارخانه های نورد تولید می شود. ورق های گرم، در کارخانه های فولاد سازی مستقیماً از شمش ورق (بیلت) و گنداله آهن تولید می شوند.

در مرحله بعد، فولاد مذاب به تختال (اسلب) تبدیل و سپس خنک می شود؛ در پایان به صورت ورق فلزی یا کلاف رول در می آید.

در فرآیند ورق سیاه ، عملیات آسیاب فولاد در دماهای بالاتر از 1700 درجه فارنهایت انجام می شود؛ انجام فرآیند در دماهای خاص، از کریستالیزه شدن فولادد جلوگیری می کند. قیمت ورق سیاه موجود در بازار نیز با توجه به مرغوبیت این فرایندها اندکی متفاوت می باشند.

 در عملیات رولینگ، به منظور حذف کریستال ها، دمای مجدداً تنظیم می شود. حرارت بالا، شکل پذیری فلز را آسان تر می کند و همچنین ورقه هایی با اندازه های بزرگتر تولید می شود. خریدار ورق سیاه باید به این نکات توجه داشته باشد تا با توجه به نیاز خود اقدام به خرید ورق سیاه مناسب نماید.

قیمت ورق سیاه فولادسل نیز با توجه به اینکه از بهترین نوع الیاژ تهیه شده است با بهترین قیمت در اختیار خریداران قرار می گیرد. از آنجایی که فرآیند تولید ورق نورد گرم از پیچیدگی کمتری برخوردار است و کنترول ابعاد در آن کمتر از ورق های نورد سرد می باشد  قیمت انواع ورق سیاه کمتر از ورق روغنی می باشد.

انواع ورق سیاه

ورق های سیاه، در دو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی با استانداردهای مختلف تولید می شود.

بیشترین کاربرد مصارف صنعتی ورق های نورد گرم از نوع ST37 و در صنایع ساختمانی و ساخت سوله ها، پروژه های مخزن سازی و سد سازی و … می باشد. فروش ورق سیاه نیز به نوع کاربری آن بستگی دارد.

 ضخامت ورق سیاه فولادسل و ورق های موجود در بازار  تا ضخامت در حدود 60 میلی متر است؛ این ورق ها قابل برش به قطعات کوچکتری هستند.

آیا تمایل دارید از ورق سیاه قیمت داشته باشید؟ برای دریافت قیمت روز ورق سیاه به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

فولادسل تلاش می کند قیمت محصولات را مرتب به روزرسانی نماید بنابراین لیست قیمت ورق سیاه امروز را می توانید از منو مربوطه در سایت فولادسل مشاهده نمایید.

ورق آلیاژی

ورق آلیاژی فولادیست که برای بهبود ویژگی‌های مکانیکی با عنصرهای گوناگون از ۱ تا ۵۰٪ از وزن خود مخلوط  و به صورت آلیاژ درآمده است.

بنابراین منظور از آلیاژ فولاد، ترکیبی از فولاد، کربن و دیگر عنصرها است.

موارد کاربرد ورق آلیاژی فولادسل

ویژگی‌های یادشده در بالا در کاربردهای ویژه‌ای چون پرّه‌های توربین، موتور جت، فضاپیماها و رآکتورهای هسته‌ای بسیار مورد نیاز است.

 به دلیل ویژگی‌های فرومغناطیس آهن، بعضی آلیاژهای فولاد و پاسخی که این آلیاژها در محیط مغناطیسی می‌دهند، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. در موتورهای الکتریکی و ترانسفورماتورها نیز چنین است. قیمت روز ورق آلیاژی  فولادسل نیز با توجه به نوع کاربرد متفاوت می باشد.

آیا تمایل دارید از ورق آلیاژی قیمت داشته باشید؟ برای دریافت قیمت ورق آلیاژی به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

فولادسل تلاش می کند قیمت  فروش ورق آلیاژی را مرتب به روزرسانی نماید بنابراین لیست قیمت ورق آلیاژی فولادسل امروز را می توانید از منو مربوطه در سایت فولادسل مشاهده نمایید.

ورق رنگی

ورق رنگی نوعی خاص از ورق با پایه گالوانیزه است که قسمت روی ورق در دو مرحله به ضخامت ۲۰ الی ۲۵ میکرون و قسمت پشت ورق در یک مرحله به ضخامت ۷ الی ۱۵ میکرون با یک لایه رنگ کوره ای (الکترو استاتیک) پوشانده میشود.

روش تولید ورق رنگی گالوانیزه

در ابتدا کلاف گالوانیزه وارد خط تولید شده و به یکی از این  دو صورت، چربی زدایی میشود:

۱- چربی گیری بصورت سرد یا الکتریکی

۲- شستشوی گرم با مواد قلیایی

در انتها ورق وارد آزمایشگاه کنترل کیفیت شده و پس از بررسی دقیق تاییدشده و  بسته بندی میگردد. قیمت ورق رنگی با توجه به این مراحل مشخص میشود و در بازار، فروش ورق رنگی با توجه به این نکات صورت می پذیرد.

ابعاد و ضخامت ورق رنگی

ورق گالوانیزه رنگی در ضخامت های نازک، به صورت رول فرم در عرض های استاندارد ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متری تولید می شوند.

قیمت ورق گالوانیزه رنگی با توجه به فرم های مصرفی باید صورت بگیرد. ورق رنگی فولادسل با توجه به کیفیت و مواد اولیه بسیار مرغوب در اختیار خریداران قرار می گیرد. لیست قیمت ورق گالوانیزه رنگی در سایت فولادسل در دسترس تمام مخاطبین قرار دارد.

کاربردها ورق رنگی فولادسل

 • صنایع ساختمانی
 • لوازم خانگی
 • صنایع فلزی
 • صنعت حمل ونقل

آیا تمایل دارید از ورق گالوانیزه رنگی قیمت داشته باشید؟ برای دریافت قیمت روز ورق رنگی به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

فولادسل تلاش می کند قیمت محصولات را مرتب به روزرسانی نماید بنابراین برای خرید ورق گالوانیزه رنگی  و تهیه لیست قیمت ورق رنگی گالوانیزه می توانید از منو مربوطه در سایت فولادسل دیدن نمایید.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به دلیل خاصیت ضد زنگ بودن، در بازار از تقاضا بالایی برخوردار است. محدودیت در تولید داخل موجب شده بخشی از این نیاز از طریق ورق‌های وارداتی تأمین ‌شود. بخش زیادی از نوسانات قیمت ورق گالوانیزه را می‌توان همین موضوع دانست.

ورق گالوانیزه فولادسل آهن یا فولادی است که با روی پوشانده شده باشد را گالوانیزه میگونید، این ورق حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

در گالوانیزه ، بین آهن و روی ، پلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند بکار می‌رود و آهن به عنوان کاتد. روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهن است و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد.

مدل عرضه :

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود.

 • ورق گالوانیزه رول فرم با ضخامت های ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلی متر و با دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شوند.
 • ورق گالوانیزه فابریک هم به دو صورت ۲۰۰۰*۱۰۰۰ و ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر تولید می شوند .

فرایندهای گالوانیزاسیون به روش غوطه وری در مذاب:

 • چربی گیری ورق گالوانیزه
 • بار گذاری
 • اسید شوئی ورق گالوانیزه
 • فلاکسینگ ورق گالوانیزه
 • خنک کردن ورق گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه فولادسل نیز با توجه به اینکه از کدام شیوه برای چربی گیری انجام شود متفاوت می باشد. همچنین قیمت هرمتر ورق گالوانیزه با توجه به این مراحل مشخص میشود و در بازار، خرید ورق گالوانیزه با توجه به این نکات صورت می پذیرد.

ویژگی ها ورق گالوانیزه

– لایه الیاژی روی آهن ۸۰% الی ۱۰۰ % پوشش را ممکن است ، شامل گردد .

– لایه های آلیاژی روی آهن ۲۵۰ برابر از فولاد سخت تر است

کاربردهای ورق گالوانیزه:

ورق های گالوانیزه مصارف بسیاری در صنایع مختلف داشته و زمانی از آن استفاده می شود که نیاز به کنترل خوردگی در آهن و فولاد باشد. برخی از موارد مصرف ورق های گالوانیزه به شرح ذیل می باشد:

 1. صنعت اتومبیل
 2. صنعت کشاورزی
 3. درب خودرو و کارخانجات
 4. استفاده در مهندسی عمران و ساختمان
 5. صنایع کاغذ و لوله
 6. کابینت ها و قفسه ها و یخچال ها
 7. در سیستم های خنک کننده و تصفیه هوا
 8. تابلوهای راهنمائی و تبلیغاتی

لیست قیمت ورق گالوانیزه با تایید مجدد و هماهنگی با کارشناس فروش ، معتبر می باشد . ورق گالوانیزه در ضخامت و عرض‌های مختلف به دو صورت رول و برش خورده قابل عرضه در کارخانه، بنگاه تهران و بندر است. فولادسل افزون بر لیست قیمت انواع ورق گالوانیزه ، انواع خدمات برش، فرمینگ، نواربری و پانچ را انجام می‌دهد.

جهت مشاوره و خرید و فروش و بررسی قیمت روز ورق گالوانیزه می‌توانید با کارشناسان فولادسل تماس حاصل فرمایید. آیا تمایل دارید از ورق گالوانیزه قیمت داشته باشید؟ برای دریافت قیمت روز ورق رنگی به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

فولادسل تلاش می کند قیمت محصولات را مرتب به روزرسانی نماید بنابراین لیست فروش ورق گالوانیزه امروز را می توانید از منو مربوطه در سایت فولادسل مشاهده نمایید.

ورق روغنی

نامگذاری ورق روغنی را اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق شکل داده است. ورق های فولادی (فلزی) به دو صورت کلی نورد (تولید) می شوند. نورد سرد ( ورق روغنی ) ، نورد گرم ( ورق سیاه )

ورق های نورد سرد پایه تولید ورق های گالوانیزه (ورق سفید) هستند. در ضمن ورق های رنگی گالوانیزه از ورق گالوانیزه تولید می شود. پس صراحتا می توان نتیجه گرفت که پایه تولید ورق رنگی نیز همین ورق های نورد سرد (روغنی) هستند.

ورق روغنی فولادسل به طور کلی و استاندارد از ضخامت ۳۰ صدم میلی متر الی ۳ میلی متر تولید می شوند و دارای دو عرض استاندارد ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر هستند.

ورق های روغنی ای که در بازار ایران پرکاربرد هستند ، را شرکت های فولاد مبارکه اصفهان ، شرکت هفت الماس، و شرکت فولاد غرب تولید می نمایند و در مورد ورق های روغنی خارجی نیز معمولا ورق های روس و قزاق پرکاربر هستند و همچنین در بازار موجود هستند.

خرید ورق روغنی با توجه به فرم های مصرفی باید صورت بگیرد. قیمت ورق روغنی فولادسل با توجه به کیفیت و مواد اولیه بسیار مرغوب در اختیار خریداران قرار می گیرد. قیمت ورق  روغنی امروز در سایت فولادسل در دسترس تمام مخاطبین قرار دارد.

آیا تمایل دارید از ورق روغنی قیمت داشته باشید؟ برای دریافت قیمت ورق روغنی به روز  به سایت فولادسل مراجعه نمایید.

فولادسل تلاش می کند قیمت محصولات را مرتب به روزرسانی نماید بنابراین قیمت روز ورق روغنی را می توانید از منو مربوطه در سایت فولادسل مشاهده نمایید.

ورق اسیدشویی

   ورق اسیدشویی شده از ورق‌های سیاه تولید می‌شوند که طی پروسه ایی سطح رویی آنها اسید شویی می‌شوند و زغال‌های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی‌ها گرفته می‌شود و مقداری ظاهر ورق براق‌تر می‌شود

یعنی نزدیک به ورق روغنی ( نورد سرد ) است که معمولا به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند.

ابعاد فابریک ورق اسید شویی

 1. ورق اسیدشور شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
 2. ورق اسیدشور شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

    همچنین این ورق های معمولا دارای ضخامت های ۱٫۵ تا ۶ میلیمتر می باشند.

قیمت ورق اسیدشویی با توجه به این ابعاد آن مشخص میشود و در بازار، فروش ورق اسیدشویی با توجه به این نکات صورت می پذیرد.

کاربردها ورق اسیدشوئی

 • مصارف ساختمانی
 • اتومبیل سازی
 • صنایع لوله سازی
 • تولید مخازن گاز، مایع و مخازن تحت فشار
 • فرم دهی مجدد جهت محصولات گالوانیزه
 • فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز

تیم ما تلاش می کند قیمت ورق اسیدشویی فولادسل را مرتب به روزرسانی نماید بنابراین لیست قیمت ورق اسیدشویی درجه یک را می توانید از منو مربوطه در سایت فولادسل مشاهده نمایید.

قیمت ورق اسیدشویی فولادسل با توجه به کیفیت و مواد اولیه بسیار مرغوب در اختیار خریداران قرار می گیرد. قیمت ورق  اسید شوئی در سایت فولادسل در دسترس تمام مخاطبین قرار دارد.

ورق آجدار

ورق آجدار  نوعی ورق گرم است که بیشتر برای سطوح شیبدار یا نزدیک پرتگاه استفاده می‌شود تا از سرخوردن افراد و یا اشیاء جلوگیری کند.

ورق های آجدار تحت عنوان ورق‌های شطرنجی، ورق‌های برجسته،  و ورق‌های کف‌سازی،  نیز معرفی می‌شوند.

قیمت ورق آجدار با توجه به این مراحل مشخص میشود و در بازار، فروش ورق آجدار با توجه به این نکات صورت می پذیرد.

مزایای ورق اجدار

 • سطح براق و انعطاف پذیری بالا در عین حال استحکام بالا
 • همچنین ورق اجدار به راحتی قابل تغییرشکل و خم شدن هستند.

کاربرد ورق آجدار

با توجه نوع ضخامت و استقامت ورق آجدار، این نوع ورق‌ها برای کف کشتی‌ها، پل‌ها، پله‌ها، کف اتاق کامیون‌ها و وانت بارها و غیره به کار می‌روند. ورق آجدار فولادسل نیز با توجه به کارایی آن دسته بندی شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

آیا تمایل دارید از قیمت ورق اجدار اطلاع داشته باشید؟ برای دریافت قیمت ورق آجدار فولادسل به سایت مراجعه نمایید.

برچسب ها : , , , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 861

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0