ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد پدیا ورق فولادی

با چهار گرید پرکاربرد ورق A516 آشنا شوید.

چهارشنبه, ۱۹ / آبان / ۱۴۰۰ با چهار گرید پرکاربرد ورق A516 آشنا شوید.

ورق A516 یکی از پرکاربردترین ورق‌های فولادی آلیاژی است که در چهار گرید متفاوت تولید و عرضه می‌شود؛ این محصول بر اساس میزان عناصر تشکیل‌دهنده به چهار گرید آلیاژی تقسیم می‌شود و هرکدام از این گریدها در موقعیت و پروژهٔ خاصی به کار می‌روند. این گریدها به‌طورکلی مشابه یکدیگر هستند و همین مسئله موجب کنار هم قرارگرفتن آن‌ها به‌عنوان زیرمجموعه‌هایی از ورق A516 می‌شود اما وجود برخی تفاوت‌ها در درصد کربن، تفاوت‌هایی را در هر مورد ایجاد می‌کند که قابل‌چشم‌پوشی نیست.

در ادامهٔ این صفحه، پس از مشاهدهٔ یک ویدئوی کاربردی دربارهٔ این محصول، لیست قیمت ورق A516 را مشاهده خواهید کرد؛ پس از آن و در بخش پایانی، مقاله‌ای کوتاه قرار دارد که پس از بررسی پرسش “ورق A516 چیست”، به معرفی چهار گرید کاربردی آن می‌پردازد.

ورق A516 چیست؟

ورق آلیاژی موردبحث ما یکی از مشهورترین ورق‌های ترکیبی به‌حساب می‌آید که بر پایهٔ فولاد ساخته شده است؛ این محصول علاوه بر عناصر رایج در ورق‌های فولادی، دارای مقادیری کربن، فسفر، سیلیسیم و گوگرد است که موجب بروز ویژگی‌های خاصی در آن می‌شود. برای آنکه ارتباط مستقیم میزان عناصر موجود در این آلیاژ را با ویژگی‌های فنی و کاربردهای آن بهتر درک کنیم، بهتر است یک نمونه از این موارد را بررسی کنیم.

درصد کربن موجود در این ورق‌ها زیاد است و همین مسئله موجب افزایش سختی (Hardness) در گریدهای گوناگون ورق آلیاژی A516 می‌شود؛ در نتیجه، از ورق‌های تولیدشده با این ویژگی در ساخت قطعات و وسایلی استفاده می‌شود که نیاز به‌سختی بالا و مقاومت زیاد در برابر فشارهای گوناگون دارند.

ورق آلیاژی A516 شامل چند گرید آلیاژی دارد؟

همان‌طور که در بخش پیشین اشاره کردیم، از عناصر شیمیایی خاصی در تولید این محصولات استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که معمولاً درصد استفاده از هر یک از این عناصر شیمیایی یکسان نیست و همین موضوع باعث می‌شود که مدل‌های متفاوتی از ورق A516 به دست بیاید که از جهت ویژگی‌های کلی یکسان هستند اما تفاوت‌های کوچک و بزرگی هم با یکدیگر دارند. به بیان دیگر، تفاوت‌های این محصولات آن‌قدر نیست که موجب ایجاد یک آلیاژ کاملاً متفاوت با A516 شود ولی آنقدری هم کم نیست که تاثیری در ویژگی‌های فنی و مکانیکی محصول نهایی نداشته باشد.

در نظر داشته باشید که قیمت ورق A516 ارتباط مستقیمی با تعیین گرید آلیاژی آن دارد، پس از نظر هزینه‌ها نیز لازم است که گریدهای گوناگون این محصول را بررسی کنیم.

گرید 55

عناصر شیمیایی موجود در این گرید به شرح زیر هستند:

_ 035 درصد فسفر؛

_ 035 درصد گوگرد؛

_ 55 تا 0.98 درصد منگنز؛

_ 13 تا 0.45 درصد سیلیسیم؛

_ 26 درصد کربن.

قیمت ورق A516 گرید 55 به سبب اینکه مقادیر کربن کمتری در مقایسه با سایر گزینه‌ها دارد، کمتر از بقیهٔ گریدهای آلیاژی این سری است.

گرید 60

اگر قصد داشته باشیم که پاسخی کامل برای پرسش “ورق A516 چیست” ترتیب دهیم، نباید این گرید آلیاژی را فراموش کنیم، چراکه یکی از پرکاربردترین ورق‌های موجود در بازار است. گرید 60 از عناصر فلزی زیر تشکیل شده است:

_ 035 درصد فسفر؛

_ 035 درصد گوگرد؛

_ 55 تا 0.98 درصد منگنز؛

_ 13 تا 0.45 درصد سیلیسیم؛

_ 27 درصد کربن.

علاوه بر این‌ها، از عناصری مانند آلومینیوم، مس، کروم و نیکل نیز در ساخت این محصولات استفاده می‌شود.

گرید 65

این گرید آلیاژی باتوجه‌به اینکه درصد کربن بیشتری در مقایسه با دو مدل قبلی دارد، قابلیت‌های مربوط به جوشکاری و انعطاف آن از دو گرید قبلی بیشتر است. ترکیبات این مورد به شرح زیر است:

_ 035 درصد فسفر؛

_ 035 درصد گوگرد؛

_ 79 تا 1.93 درصد منگنز؛

_ 13 تا 0.45 درصد سیلیسیم؛

_ 29 درصد کربن.

گرید 70

در میان گریدهای آلیاژی ورق A516، این گزینه دارای بیشترین درصد کربن است، در نتیجه، در گروه ورق‌های پرکربن فولادی قرار می‌گیرد. جزئیات ترکیبات گرید 70 این‌گونه است:

_ 035 درصد فسفر؛

_ 035 درصد گوگرد؛

_ 79 تا 1.93 درصد منگنز؛

_ 13 تا 0.45 درصد سیلیسیم؛

_ 31 درصد کربن.

بادقت در ترکیبات سازندهٔ این محصول، متوجه می‌شویم که گرید 70 شباهت‌های زیادی با گرید 65 دارد و همین نکته باعث می‌شود که این دو محصول از جهت ویژگی‌های شیمیایی و کاربرد تا حدود زیادی به یکدیگر نزدیک شوند.

جمع‌بندی

ورق آلیاژی A516 باتوجه‌به عناصر تشکیل‌دهنده به چهار گرید آلیاژی 55، 60، 65 و 70 تقسیم می‌شود. ویژگی‌های فنی این گریدها بر مبنای عناصر تشکیل‌دهندهٔ آن‌ها مشخص می‌شود و همین قضیه، تأثیر مستقیمی در تعیین کاربردها و استفاده‌های آن‌ها دارد. افزون بر این، نباید از یاد ببریم که قیمت ورق A516 متناسب با نوع گرید و جزئیات مربوط به ترکیبات آلیاژ آن‌ها مرتبط است.

ورق آلیاژی
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد