ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستاخبار بازار فولاد نیوز

بحران اوکراین و توقف احتمالی طرح های توسعه بخش معدن جهان

دوشنبه, ۱۶ / اسفند / ۱۴۰۰ بحران اوکراین و توقف احتمالی طرح های توسعه بخش معدن جهان

به گزارش پایگاه خبری فولاد ایران، اگرچه افزایش قیمت کامودیتی‌ها در حاشیه بحران اوکراین و روسیه برای شرکت‌های معدنی سود دارد، اما در پیش روی آنها تورم بالقوه بالایی وجود دارد که به تقاضای کوتاه‌مدت ضربه خواد زد و برنامه‌های توسعه آنها را کاهش خواهد داد.

بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی دنیا از جمله آنگلو امریکن، بی‌اچ‌پی، و گلنگور، پس از افزایش بسیار زیاد قیمت‌ مس، نیکل، زغال‌سنگ، سنگ آهن و سایر منابع، نقدینگی بالایی به دست آورده‌اند.

قیمت‌های بالای فلزات تاکنون از تورمی که تا حد بسیاری ناشی از محدودیت‌های عرضه مرتبط با پاندمی کرونا و رکود بازارهای کار بوده است، پیشی گرفته و این موضوع به ضرر غول‌های معدنی است؛ چرا که باعث بالا رفتن هزینه‌ها می‌شود.

اما جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند چشم‌انداز اقتصادی جهان را به روش‌های غیرقابل پیش‌بینی متزلزل و فشارهای تورمی را تشدید کند.

این بین امریکا و اروپا تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی روسیه اعمال کردند و بانک‌های کلیدی روسیه را از شبکه پرداخت جهانی سویفت جدا کردند که البته روسیه هم در پاسخ به این وضعیت می‌تواند تحریم‌های متقابلی را آغاز و عرضه انرژی را به طور کامل متوقف کند. هزینه تامین انرژی، بخش بزرگی از هزینه‌های یک شرکت معدنی را شامل می‌شود. حال تحلیلگران معتقدند که تهاجم روسیه به اوکراین، مجموعه‌ای از محدودیت‌های تورمی جدید را بر اقتصاد جهانی وارد کرده چرا که حدود 20 تا 25 درصد هزینه‌های یک معدن معمولی به انرژی مرتبط است.

روسیه بزرگترین تامین‌کننده پالادیوم در جهان و سومین تولیدکننده بزرگ نفت، آلومینیوم و نیکل است. همچنین یکی از بزرگترین صادرکننده‌های زغال‌سنگ و فولاد است. در حال حاضر از دست‌دادن دسترسی به این فلزات می‌تواند بزرگترین آسیب باشد. گرچه تاکنون اثر جدی بر تجارت شرکت‌های معدنی نداشته است.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد