بررسی بنیادی تولیدکنندگان فولادی حاضر در بورس

بررسی بنیادی تولیدکنندگان فولادی حاضر در بورس

حالا که آخرین روزهای پاییز 1400 را پشت سر می‌گذاریم، در بازهٔ زمانی مناسبی هستیم تا به تحلیل بنیادی بخشی از مهم‌ترین تولیدکنندگان فولاد در داخل کشور بپردازیم. هدف از این تحلیل، بررسی فولادسازان بورسی برتر در فصل‌های پاییز و زمستان 1399 و بهار و تابستان 1400 است تا بتوانیم نسبت P/E این تولیدکنندگان را به دست آوریم و اطلاعاتی هم دربارهٔ سود آن‌ها به دست دهیم.

پیش از هر چیزی، باید وضعیت کلی فولادسازی در کشور ایران را بررسی کنیم. همان‌طور که اهالی این صنعت به‌خوبی می‌دانند، صنعت فولاد در داخل کشور، ارتباط مستقیمی با تأمین مواد اولیه (نظیر استخراج سنگ‌آهن، تولید کنسانتره و پس از آن، گندله و آهن اسفنجی) اولیه دارد. نکته جالب‌توجه اینجاست که صنعت فولاد داخلی حدود ده سال پیش، برای تأمین مواد اولیه و تکمیل زنجیرهٔ فولاد وابستگی شدیدی به واردات داشت اما در این سال‌ها، بیشتر از هر زمان دیگری به خودکفایی و حتی صادرات گسترده در این عرصه دست یافته است.

با همهٔ این تفاسیر، تأمین مواد اولیه صنعت فولاد همیشه با مشکلات متعددی روبرو بوده است و حتی در همین ایام هم دردسرهای گوناگونی برای تولیدکنندگان داخلی در تأمین موجودی چنین مواردی را به چشم می‌بینیم. جالب است بدانید که باتوجه‌به جدیدترین تصمیم‌گیری‌ها، کنسانتره و گندله وارد بورس کالا شده‌اند و احتمال قطع سهمیه‌بندی این محصولات برای برخی از شرکت‌ها، بیشتر از هر زمان دیگری شده است.

با این حساب، شرکت‌های داخلی دغدغه‌های جدیدتری برای تأمین نیاز خود به مواد اولیه به دست خواهند آورد و مطمئناً در یک بازار رقابتی‌تر قرار خواهند گرفت که تولید آن‌ها را هم تحت شعاع قرار می‌دهد. چراکه اساساً ظرفیت تولید محصولات فولادی در این نهادهای صنعتی به‌مراتب بالا است و این مشکل تأمین مواد اولیه است که در برخی موارد باعث به‌وجودآمدن موانعی می‌شود.

در ادامه، شایان توجه است که برای برطرف‌کردن چنین مشکلی، از سویی تولیدکنندگان محصولات نهایی به دنبال سرمایه‌گذاری در معادن سنگ‌آهن ایران و تکمیل زنجیرهٔ تولید خود هستند و از سوی دیگر، مدیران معادن نیز رویکردهایی برای احداث خطوط تولید و واحدهای ساخت و پرداخت محصولات فولادی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

پس از این مقدمات، بهتر است جدول تحلیل بنیادی تولیدکنندگان فولادی برتر را که در بورس نیز فعال هستند از نظر بگذرانیم، گزارش عملکرد آن‌ها را در یک سال گذشته و وضعیت این روزهای آن‌ها را به شکل جزئی‌تری بررسی کنیم.

 

jadval-report-year