ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد نیوز

برنامه دولت برای عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا

یکشنبه, ۲۴ / بهمن / ۱۴۰۰ برنامه دولت برای عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا

به گزارش روزگارمعدن، لطف الله سیاهکلی با اشاره به اینکه با عرضه کل محصولات فولادی در بورس کالا، آمارهای این بخش و میزان مصرف و مازاد نیاز داخل شفاف می‌شود، افزود: دولت اگر به معنای واقعی تصدی گری خود در اقتصاد را کاهش دهد و اصل ۴۴ قانون اساسی را رعایت کند، شاهد ساماندهی بازارهای کالایی کشور به کمک بازار سرمایه خواهیم بود.

سیاهکلی ادامه داد: باید به بخش خصوصی اعتماد کرد و اجازه داد تا بخش خصوصی با سیاستگذاری و برنامه‌ریزی مناسب بتوانند چشم‌انداز روشنی را از تولید و روند بازارها داشته باشد.

این نماینده مجلس با تاکید بر نظارت دولت بر بازار فولاد اظهارکرد: از آنجایی که معاملات در بورس کالا مانند یک تالار شیشه‌ای شفاف و روشن است، دولت نیز باید با رصد معاملات در بورس اجازه دهد که قیمت‌ها در تقابل عرضه و تقاضا کشف شود و بر مبنای داده‌های موثق اقدام به سیاست‌گذاری مطلوب کند.

به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در قانون جهش تولید مسکن امکان پیش خرید مصالح ساختمانی همچون فولاد و سیمان در بورس کالا دیده شده که این موضوع می‌تواند اقدامی بزرگ در راستای ساماندهی موثر بازار مسکن و تولید در این بخش باشد.

سیاهکلی به بازار سیمان اشاره کرد و گفت: پس از عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا شاهد آن هستیم که سوء استفاده‌ها در بخش توزیع سیمان با قیمت‌های بالا به پایان رسیده و امروز تعادلی مطلوب در این بازار حکمفرما شده است.

براساس این گزارش، با اعتراض گسترده مسئولان و فعالان حاضر در بازار سرمایه نسبت به قیمت‌گذاری دستوری، حذف این نوع قیمت‌گذاری از آغاز به کار دولت سیزدهم در دستور کار تیم اقتصادی قرار گرفت و اقدامات مثبتی در راستای لغو هر چه سریع‌تر این نوع قیمت‌گذاری در بیشتر محصولات به کار گرفته شد.

طرح حذف قیمت‌گذاری دستوری با عرضه کامل سیمان در بورس کالا، رنگ واقعیت به خود گرفت.

پس از تصمیم دولت مبنی بر عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا که با ابلاغیه نهم شهریور ماه امسال از سوی وزارت صمت اجرایی و اثرات خروج صنعت سیمان از نظام قیمت‌گذاری دستوری در رشد عرضه‌ها و تعادل بازار نمایان شد، این بار دولت تصمیم گرفته است که در گام دوم در راستای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد، کل زنجیره تولید فولاد را به سمت بورس هدایت کند.

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی اعلام کرده که دولت با بهره‌گیری از ۲۵ ابزار معاملاتی بورس کالا درصدد است تا کل زنجیره تولید کالاهای پایه را در بورس کالا عرضه و زمینه شفافیت و حذف سهمیه بندی را در مبادلات کالایی کشور مهیا کند.

در همین زمینه سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرده است با دستورالعملی که ارائه‌شده تقریباً همه شیوه‌نامه‌های قبلی کنار می‌رود و قرار است کالاها و محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شوند و دولت و وزارتخانه نیز در قیمت‌گذاری هیچ مداخله‌ای نخواهند داشت.

به اعتقاد کارشناسان این رویکرد وزارت صمت به معنای برداشتن گام دوم دولت در راستای حمایت از تولید و تنظیم بهینه بازارها به دور از سیاست قیمت‌گذاری دستوری است.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد