بیلت ایران، قابل اعتماد در صنعت جهانی فولاد

شرکت‌های فولادساز ایرانی از ابتدای فروردین تا پایان آذر امسال، ۶ میلیون و ۳۷۰ هزار تن انواع فولاد شامل بیلت و مفتول ، لوله های فولادی و اتصالات ، ورق نورد سرد و گرم ، شمش و محصولات نیمه نهایی، ورق گالوانیزه و میله‌های نورد گرم به خارج صادر کردند. ارزش این محصولات، ۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلار بود.

به گزارش پتروسازه ساحل ، کشورهای مقصد صادراتی فولاد ایران طی ماه‌های گذشته شامل امارات متحده عربی، ایتالیا، تایلند، اندونزی، افغانستان، عمان، مصر، تایوان، عراق، ترکیه، هند، سودان، اردن، بلژیک و اسپانیا بود که ۹۴ درصد محصولات فولادی به این کشورها صادر شد.

طبق برنامه اهداف صادراتی فولاد، قرار است تا پایان امسال ۸ میلیون تن (۳٫۴ میلیارد دلار)، سال ۹۷، ۹٫۵ میلیون تن (۳٫۸ میلیارد دلار) و در سال ۱۴۰۰، ۱۴ میلیون (۵٫۶ میلیارد دلار) محصولات فولادی صادر شود.

اهداف توسعه صنعت فولاد کشور در سند چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی برای دستیابی به سهم ۴درصد صادرات جهانی فولاد است.

متوسط رشد صادرات

روند صادرات فولاد و محصولات فولادی ایران از سال ۱۳۹۰ تاکنون نشان‌دهنده افزایش حجم صادرات بوده است. متوسط رشد صادرات در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ برابر با ۱۱ درصد و این رشد متوسط برای سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ حدود ۵۰ درصد بوده است. اوج صادرات فولادی ایران در سال ۱۳۹۵ با حجم ۹٫۵ میلیون تن رخ داده است.

در سبد صادراتی فولاد و محصولات فولادی ایران سهم فولاد خام در سال ۱۳۸۰ برابر با ۷۱ درصد بوده و این سهم تا سال ۱۳۹۰ روند کاهشی طی کرده است، به‌گونه‌ای که سهم صادرات فولاد خام در مجموع صادرات فولاد خام و محصولات فولادی به یک درصد رسیده است.

سهم فولاد خام

از سال ۱۳۹۰ به بعد با افزایش حجم صادرات فولادی ایران سهم صادرات فولاد خام کشور نیز روند افزایشی طی کرد و در سال ۱۳۹۵ به ۶۶ درصد و حجم ۹٫۳ میلیون تن رسید. لازم به توضیح است در صادرات محصولات فولادی سهم ورق نورد گرم بیش از سایر محصولات است و این سهم در سال ۱۳۹۵ در سبد صادرات محصولات فولادی برابر با ۵۶درصد و در مجموع صادرات فولادی ایران برابر با ۱۸ درصد بوده است.

در چند سال گذشته با افزایش حجم صادرات فولادی ایران، مقاصد صادراتی ایران در فولاد خام به‌عنوان بخش مهم در صادرات ایران کشورهای تایلند، تایوان، امارات متحده عربی، عمان، اردن و… بوده‌اند.

برای محصولات تخت فولادی کشورهای ایتالیا، امارات متحده عربی، اسپانیا، عمان و… بیشترین سهم واردات از ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم محصولات طولی

محصولات طولی فولادی نیز به کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان، پاکستان و… صادر شده است. با توجه به اینکه صنعت فولاد کشور در چند سال اخیر توانسته تا اندازه‌ای به برنامه‌های پیش‌بینی شده نزدیک شود اما به‌طور حتم فراهم شدن شرایط برای رسیدن به هدف صادراتی نیازمند برنامه‌ریزی دقیقی است تا فاصله میان صادرات کنونی و رسیدن به افق ۱۴۰۴ با مشکلات کمتری همراه باشد.

عوامل موثر بر صادرات

در بحث صادرات غیرنفتی به‌طور کلی مسائلی همچون نوسانات نرخ ارز، تغییرات قوانین و مقررات تجاری، قوانین و مقررات گمرکی و مشکلات مربوط به حمل و نقل و… دارای تاثیر قابل توجهی بر روند صادرات است.

در صادرات فولادی ایران علاوه بر موارد بیان شده، بحث مربوط به بازارهای هدف از موارد با اهمیتی است که برای نزدیک شدن به اهداف بلندمدت نیازمند بررسی دقیق است. از این‌رو بازارهای هدف صادراتی را در صنعت فولاد می‌توان از دو جنبه مورد بررسی و ارزیابی قرار داد: شناخت بازارهای هدف صادرات ایران تاکنون و حفظ بازارهایی که مقصد فولاد و محصولات فولادی بوده‌اند. شناخت کشورهای رقیب در بازارهای هدف صادراتی ایران و برنامه‌ریزی برای افزایش حجم صادرات در این کشورها.

منبع : فولاد نیوز

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *