تاثیر نوسانات نرخ ارز نیمایی بر بازار فولاد

تاثیر نوسانات نرخ ارز نیمایی بر بازار فولاد

به گزارش بازار آهن فولادسل ، بازار مصنوعات فولادی از قدرت نقدشوندگی بالایی برخوردار هستند و در نیمه اول سال حجم معاملات آن بر صدر دادوستدهای بورس کالا قرار داشت، به همین جهت نوسان قیمتی بسیار تاریخی و بی سابقه در این صنف اتفاق افتاده است.

بعنوان مثال میلگرد به عنوان شاخص قیمتی بازار مصنوعات فولادی با رشد ۱۰۰ درصدی یکی از سرچشمه های اثر پروانه ای بر بازار محصولات پتروشیمیایی معرفی شد. به طوری که می توان گفت بازار فولاد با بازارهای کالایی همپوشانی نسبی دارد براین اساس میلگرد این قابلیت را دارد که تکانه های قیمتی خود را همچون اثر پروانه ای به بازار سایر محصولات سرایت دهد و سبب تحریک نرخ کامودیتی ها شود.

از این رو افزایش نرخ در بازار فولاد و اثر پروانه ای آن بر این بازار عامل قدرتمند دیگری برای تغذیه انتظارات تورمی اهالی بازار به شمار می رود تا جایی که بررسی رشد نرخ پایه در بین محصولات پلیمری همبستگی قابل قبولی را با بهای میلگرد به عنوان شاخص بازار مصنوعات فولادی آشکار می کند.

براین اساس می توان به دلیل نقدشوندگی بالای این محصول در کنار تاثیرپذیری آن از نوسان بهای ارز از این محصول فولادی به عنوان شاخص قیمتی در بازار محصولات پتروشیمیایی یاد کرد. آن هم در شرایطی که هر دو این بازارها در مقطعی از زمان هستند که رکوردهای تاریخی قیمتی خود را تجربه می کنند و این پتانسیل را دارند که به عنوان بازارهای پیش نگر در کنار بازار ارز و سکه انتظارات تورمی را به شاخص های کلان اقتصادی مخابره کنند.

برچسب ها : , , , , ,
تعداد بازدید : 489

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0