ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستاخبار بازار فولاد نیوز

تحلیل هفتگی بازار آهن | 3 اسفند 1400

سه شنبه, ۳ / اسفند / ۱۴۰۰ تحلیل هفتگی بازار آهن | 3 اسفند 1400

با سلام خدمت فولادسلی‌های عزیز

با تحلیلی کوتاه از بازار آهن آلات این هفته در خدمت شما عزیزان هستیم.

در هفته جاری نرخ روزانه آهن آلات در بسیاری از مبادی فروش ثابت و بدون تغییر بود. اما در میانه روز برخی از محصولات به‌ویژه میلگرد آجدار با افزایش قیمت مواجه شدند. به‌گونه‌ای که در برخی شرکت‌ها شاهد اعلام قیمت دوم و سوم نیز بودیم.

بازار ارز پس از بازگشت قیمت دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی، نوسانات اندکی را تجربه کرد و در نتیجه در پایان روز گذشته در بازار آزاد به قیمت ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید.

شروع کار بازار آهن با آرامش نسبی همراه بود و نرخ آهن‌آلات ثابت اعلام ‌شد. در برخی از شرکت‌ها کاهش جزئی قیمت نیز مشاهده شد اما از اواسط روز برخی از آهن‌فروشان اقدام به افزایش قیمت در بخش میلگرد کردند. به این صورت که قیمت میلگرد در برخی از شرکت‌ها ثابت و بدون تغییر، در برخی دیگر با افزایش ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی و برخی با کاهش 100 تومانی قیمت همراه بود.

قیمت تیرآهن نیز نسبتا ثابت اعلام شد. در بخش کیلوفروشی بیشتر مبادی فروش تغییر قیمت نداشتند و در بخش شاخه‌فروشی نیز بیشتر شاخه‌های پرفروش با ۵ الی ۲۰ هزار تومان کاهش و قیمت ناودانی و نبشی نیز مانند چند روز اخیر در بیشتر شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

همچنین نرخ پروفیل و انواع لوله صنعتی، گازی و داربستی و … جز یک شرکت که با کاهش ۲۰۰ تومانی همراه بود، در باقی مبادی فروش ثابت و بدون تغییر بود. همچنین سایر ورق‌ها از جمله ورق رنگی، روغنی و گالوانیزه تغییر قیمت نداشته و نرخ ورق سیاه نیز به تبعیت از جو غالب بازار، ثابت و بدون نوسان عرضه شد.

همانطور که در چند روز گذشته و در تحلیل‌های پیشین نیز بیان شد، در بازه زمانی فعلی بازار آهن پتانسیل رشد قیمت را داشته و آهن‌فروشان و عرضه‌کنندگان نیر به دنبال فرصت برای افزایش قیمت‌ها هستند. اگرچه روز گذشته سیگنال‌های مختلفی به بازار ارسال شد و برخی از آهن‌فروشان که به‌دنبال تامین نقدینگی بودند، اقدام به کاهش قیمت و ارائه تخفیف کردند. این بین برخی نیز به دنبال افزایش قیمت مقاطع فولادی بودند. روز گذشته در واقع به‌واسطه ارسال سیگنال مثبت افزایشی از معاملات شمش در بورس کالا، نرخ آهن در بازار آزاد میل به افزایش داشت. هرچند نرخ دلار نوسان چندانی نداشت اما بازگشت آن به یک پله بالاتر، خود عاملی برای تحریک بازار برای افزایش قیمت‌ها به‌شمار می‌رود. به نظر می‌رسد رشد قیمتها متاثر از افزایش نرخ شمش بود که از روز گذشته شروع شد و به‌نظر می‌رسد ادامه‌دار باشد. زیرا باتوجه به اینکه امروز مقاطع فولادی در بورس کالا عرضه خواهد شد، اگر نرخ میلگرد بیش از ۱۴ هزار و300 تومان تعیین شود، پیش‌بینی می‌شود شاهد ادامه افزایش قیمت‌ها باشیم.

به گزارش آهن پرایس، برخلاف سال‌های گذشته که در این بازه زمانی شاهد رونق معاملات در بازار آهن و فولاد بودیم، امسال با وجود تحرکاتی که در بخش عرضه رخ می‌دهد، بخش مصرف همچنان در حالت انتظار به سر می‌برد و واکنش چندانی به نوسانات بازار نشان نمی‌دهد و در نتیجه خرید آهن نیز رونقی ندارد.

مطابق با گزارش‌های ارائه شده، با وجود اینکه محصولات عرضه شده در بورس کالای روز گذشته با استقبال چندانی مواجه نشد اما شمش بلوم در مقایسه با آخرین عرضه خود افزایش قیمت را تجربه کرد.

امروز نیز تا ساعتی دیگر حدود ۷۲۹ هزار تن مقاطع فولادی در بورس کالا عرضه خواهد شد که شامل میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی و… خواهد بود. گفتنی است قیمت میلگرد در مقایسه با آخرین عرضه حدود ۱ / ۲ افزایش یافته و با قیمتی بیش از ۱۴ هزار تومان عرضه شده است.

فولادسل آخر هفته خیلی خوبی را برای شما آرزو می‌کند.

 

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد