تداوم رشد قیمت شمش فولادی

قیمت فولاد صادراتی ایران

 به گزارش بازار آهن آلات پترو سازه ساحل؛ طبق روال پنج‌شنبه هر هفته، قیمت فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور به دست آید. علاوه بر این، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران، طبق فرمول وزارت صمت، مبنای قیمت‌گذاری شمش در بورس کالا است. در هفته جاری متوسط قیمت بیلت صادراتی ایران، با افزایش ۰.۸ درصدی نسبت به هفته گذشته، به ۳۶۰ دلار به ازای هر تن رسید.

این بالاترین قیمت شمش فولادی صادراتی ایران در سال ۹۹ است و بهبود قیمت شمش، خبر خوبی برای اقتصاد ایران محسوب می‌شود. قیمت اسلب صادراتی ایران نیز در این هفته تغییری نداشت.

قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت اسلب صادراتی ایران در هفته جاری، در محدوده ۳۵۰ تا ۳۵۲ دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به هفته گذشته، تغییری را نشان نمی‌دهد. اسلب صادراتی ایران، علی‌رغم ثبات قیمت آن، همچنان در سقف قیمت سال ۹۹، معامله می‌شود. در این هفته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران به محدوده ۳۵۶ تا ۳۶۴ دلار به ازای هر تن رسیده که میانگین این قیمت‌ها، ۳۶۰دلار به ازای هر تن، افزایش ۰.۸ درصدی را نسبت به قیمت‌های ۷ خرداد نشان می‌دهد.

با کاهش محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار کرونا در کشورهای مختلف دنیا، قیمت فولاد در بازارهای جهانی رو به افزایش گذشته که این خبر خوبی برای اقتصاد ایران است که به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی نیاز مبرم دارد. چین مصرف و واردات شمش فولادی را افزایش داده و در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیر بعد از عید فطر، فعالیت‌های اقتصادی در حال بازگشت به روال عادی است.

قیمت فوب بلیت صادراتی CIS در بنادر دریای سیاه، این هفته با افزایش ۲.۸ درصدی به ۳۶۶ دلار به ازای هر تن رسیده است. با افزایش فعالیت‌های اقتصادی در مناطق مختلف جهان می‌توان امیدوار بود که روند افزایش قیمت فولاد صادراتی ایران همچنان ادامه داشته باشد. فراموش نکنیم که بلیت صادراتی ایران در اوایل سال جاری میلادی در محدوده قیمتی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن معامله می‌شد و قیمت‌ها فعلی همچنان فاصله قابل توجهی با قیمت‌های فولاد، قبل از آغاز بحران کرونا دارد.

در نمودار زیر، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

روند قیمت فولاد صادراتی ایران

نکته دیگر این است در تولید آهن اسفنجی کمبود گندله، تولید گندله کمبود کنسانتره و در تولید کنسانتره کمبود سنگ آهن در کشور وجود دارد لذا بدلیل وضعیت موجود زنجیره، به خاطر کمبود مواد اولیه و شمش است برای نوردکاران که آن را به میلگرد تبدیل کنند، قیمت ها افزایشی شده است اما با توجه به این رشد قیمتی، تازه به قیمت های جهانی رسیده ایم.

با توجه به این موضوع با تداوم رشد قیمت شمش باعث رشد قیمت همه محصولات فولادی خواهد شد. این افزایش قیمت متاثر از صنایع بالادستی است. وقتی فولاد خوزستان اسلب و شمش را گران می کند، بالطبع برروی میلگرد نیر تاثیر می گذارد، یا وقتی فولاد مبارکه قیمت پایه ای خود را نسبت به هفته گذشته 30درصد افزایش می دهد، باعث ایجاد شوک و گرانی کاذب در بازار می شود.

در پایان گفتنی است؛ قیمت میلگرد در دو ماهه گذشته بسیار نوسان داشته و به قیمت 10600تومان رسیده است یعنی 50درصد رشد غیرعقلانی و غیرمنطقی داشته است.

برچسب ها : , , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 294

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0