از توقف ارزمسافرتی تاتشکیل کارگروه

در راستای نوسانات نرخ ارز و مشکلات اقتصادی، هیئت دولت برنامه ها و تصمیماتی را برای رفع این مشکلات در برنامه کار خود قرار داده است.

به گزارش پتروسازه ساحل ، هیئت دولت برای رفع مشکلات اقتصادی، شامگاه شنبه گعده محرمانه در پاستور برای اتخاذ تصمیمات اساسی ، ترمیم و رفع مشکلات اقتصادی در جهت تغییرات تیم اقتصادی دولت تشکیل داده اند.

تشکیل کارگروه

کارگروه‌های اقتصادی و سیاست ورزی در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد. اسحاق جهانگیری ریاست کارگروه اقتصادی و روحانی ریاست کارگروه سیاست ورزی را برعهده گرفتند. جمع بندی جلسات کارگروه ها قرار است در جلسات سران قوا ارائه و بررسی شود و در نهایت بر اساس فرمان مقام معظم رهبری هرتصمیمی که در جلسات سه قوه برای برون رفت از مشکلات اقتصادی گرفته به عنوان قانون ابلاغ شود.

شنبه شب علی طیب‌نیا، وزیر سابق اقتصاد که به تازگی از فرانسه به ایران بازگشته مهمان جلسه خصوصی حسن روحانی رییس‌جمهور و محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور بوده است. این گعده از آن جهت محرمانه بوده است که طیب نیا بدون راننده و با خودروی شخصی عازم پاستور شده است و این نشان می‌دهد شاید رییس دفتر رییس‌جمهور و همچنین روحانی علاقه نداشتند تا کسی از جزییات این جلسه با خبر شود.

چندی پیش خبری مبنی بر خداحافظی سیف از بانک مرکزی و ورود مجدد علی طیب نیا به دولت منتشر شد. بازگشت طیب‌نیا به ایران و برگزاری جلسه با رییس‌جمهور نشان داد که این خبر دور از واقعیت نبوده و حسن روحانی تلاش دارد تا از طیب نیا مجددا استفاده کند.

به گفته یک منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور تغییر رییس بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه خروجی این جلسه محرمانه بوده است. عملکرد محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه انتقاد‌های فراوانی را به دنبال داشته تا جایی که بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی نسبت به حضور نوبخت در سازمان برنامه و بودجه بارها معترض شده بودند.

به نظر می‌رسد سرانجام این اعتراض‌ها نتیجه داده و نوبخت از سازمان برنامه و بودجه جدا خواهد شد اما تصور اینکه او به طور کامل از دولت جدا شود دور از ذهن است.
از سوی دیگر مدت زمان ماموریت ولی‌الله سیف رو به پایان است و با توجه به اتفاقات اخیر بازار ارز و وضعیت بانک‌ها تمدید ماموریت او از سوی رییس‌جمهور کمی بعید به نظر می‌رسد

توقف ارز مسافرتی از پایان تیر ماه

آژانس های مسافرتی می گویند نامه ای از بانک مرکزی دریافت کرده اند که مضمون آن نشان میدهد که پرداخت ارز مسافرتی نهایتاً تا پایان تیرماه انجام خواهد شد.این خبر البته با توجه به وضعیت فعلی بازار ارز خیلی دور از انتظار نبود؛ ولی بانک مرکزی هنوز آنرا تایید نکرده است.در پی نوسانات ارزی اخیر، بانک مرکزی به دستور رئیس جمهور ضوابط پرداخت ارز دولتی به گروه های کالایی را از ۲۰ فروردین تغییر داد و تصمیم به اجرای سیاست ارز تک نرخی کرد.

طبق اعلام دولت، با تک نرخی شدن ارز، بساط بازار آزاد برچیده و معاملات در این بازار قاچاق محسوب شد؛ همین موضوع مشکلاتی را برای کسانی که نیاز ارزی داشته ولی جزو گروه بندی بانک مرکزی نبودند ایجاد کرد. براساس سیاست ارز تک نرخی بنا شد که گروه های مختلف متقاضی ارز، از جمله مسافران،‌دانشجویان و بیماران به تعداد محدود ارز مورد نیاز خود را از سیستم بانکی دریافت کنند.

مشکل اصلی در تامین ارز ارز مسافران از ابتدای اجرای سیاست ارز تک نرخی این بود که با تصمیم بانک مرکزی فقط یک بار در سال آنهم به میزان ۱۰۰۰ یورو به مسافرانی که قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارند پرداخت می‌شود. البته ۵۰۰ یورو هم به کشورهای همسایه تعلق می گیرد.

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *