جذابیت به بازار فولاد کشور بازگشت

بازار فولاد کشور در اردیبهشت ماه بسیار داغ بود و معاملات فولادی در بورس کالا بیش از ماه‌های گذشته انجام شد و برخلاف ماه‌های پیش تولیدکنندگان بسیاری در این بازار حضور داشتند؛ به‌طوری که ۸۱۰ هزار تن انواع محصولات فولادی در این بازار معامله شدند.

به گزارش پتروسازه ساحل ، اردیبهشت ماه برای بازار فولاد کشور بسیار خوب سپری شد و محصولات متنوعی در این بازار عرضه شدند.

تولیدکنندگان نیز در سطح قابل قبولی حضور داشتند و در نتیجه، معاملات بسیار پررونقی را شاهد بودیم. محصولات متنوع بازار فولاد شامل محصولات طویل فولادی مانند میلگرد و تیرآهن ، محصولات میانی مانند تختال و شمش و محصولات تخت مانند ورق‌های فولادی توسط تولیدکنندگان عرضه شدند.

آمار تقاضا و معاملات

نمودار ۱ حکایت از آن دارد که در اردیبهشت ماه، ۸۱۲ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن یک میلیون و ۱۹۴ هزار تن تقاضا وجود داشت و در نهایت ۸۱۰ هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. همانند همیشه محصولات تخت پای اول معاملات بودند.

شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده محصولات فولادی تخت در کشور، ۵۵۳ هزار تن از این محصولات را روانه بازار کرد. در این میان ورق گرم به میزان ۳۶۱ هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود ۵۸۰ هزار تن داشت. ورق سرد نیز از سوی مبارکه به میزان ۱۶۱ هزار تن عرضه شد که ۱۶۳ هزار تن تقاضا داشت. ورق گالوانیزه و ورق قلع‌اندود نیز هر یک به میزان ۱۸ هزار تن و ۱۱ هزار تن عرضه شدند. گفتنی است که تمامی محصولات عرضه شده فولاد مبارکه مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند.

محصولات میانی

محصولات میانی فولادی یعنی بلوم و تختال نیز به میزان ۱۶۷ هزار تن عرضه شدند که در این میان ۸۰ هزار تن تختال و ۸۷ هزار تن بلوم عرضه شدند. تختال به میزان ۱۳۵ هزار تن اما بلوم ۱۴۵ هزار تن تقاضا داشت. فولاد کاوه جنوب کیش و فولاد خوزستان عرضه‌کنندگان شمش بلوم در بازار بودند. ضمن اینکه فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان نیز تختال در بورس کالا عرضه کردند. نکته جالب توجه نیز، تقاضای بسیار و معامله شدن تمامی محصولات میانی عرضه شده در بورس کالا بود.

محصولات طویل

محصولات طویل فولادی نیز از سوی تولیدکنندگان این محصولات در بورس کالای ایران عرضه شدند و معاملات نسبتا چشمگیری انجام شد. در این میان ذوب آهن بیشترین میزان عرضه محصولات طویل یعنی میلگرد و تیرآهن را به‌خود اختصاص داد و ۷۹ هزار تن از این محصولات شامل تیرآهن و میلگرد را روانه بازار کرد که با تقاضای ۱۲۰ هزار تنی مواجه شد و همه این محصولات به فروش رفتند. دیگر عرضه‌کنندگان محصولات طویل (میلگرد) فولاد کرمان، نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد و فولاد آذربایجان بودند.

با این حال میلگرد از سوی تولیدکنندگان محصولات طویل به میزان ۳۱ هزار تن عرضه شد و ۵۱ هزار تن تقاضا داشت و درنهایت ۳۰ هزار تن از این محصولات به فروش رفت. تیرآهن ذوب آهن نیز به میزان ۵۴ هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود ۷۷ هزار تن داشت و این محصول هم به‌طور کامل معامله شد.

منبع: فولادنیوز

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *