جنگ جهانی فولاد و اوضاع خوب ایران در این جنگ

رئیس‌جمهوری آمریکا در راستای عملی کردن آنچه در چهل‌ و پنجمین انتخابات ریاست‌جمهوری وعده داده بود، حالا از نهایی شدن طرح افزایش تعرفه‌ واردات فولاد و آلومینیوم می‌گوید؛ اقدامی که به گفته او با هدف حمایت از تولیدکننده داخلی و توسعه اقتصادی آمریکا انجام می‌شود.

به گزارش پتروسازه ساحل ، این اقدام اما بازار جهانی فولاد را به شدت تحت‌تاثیر قرار داده، به گونه‌ای که به نظر می‌رسد طیف گسترده صادرکنندگان فولاد به این بزرگترین مصرف‌کننده جهان، باید در جست‌وجوی بازارهای جدید باشند. در نهایت دونالد ترامپ طرحی را که از ماه‌ها پیش وعده آن را داده بود، تایید نهایی کرد. او با انتشار پیامی در توییتر از تصمیم قطعی واشنگتن برای افزایش حتمی تعرفه‌ واردات فولاد و آلومینیوم خبر داد.

در نتیجه این طرح، تعرفه‌های گمرکی واردات فولاد به ایالات متحده ۲۵ درصد و تعرفه‌های واردات آلومینیوم ۱۰درصد افزایش خواهد یافت. این تصمیم همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، باعث تحریک طرف‌های تجاری آمریکا در سطح جهان شد.

این هیجان از آنجا برمی‌آید که آمریکا تاکنون بزرگترین واردکننده فولاد جهان بوده و صادرکنندگان بزرگی مانند چین، اتحادیه اروپا، برزیل، استرالیا، تایوان و روسیه به دنبال کاهش صدور فولاد به ایالات متحده، اصلی‌ترین مشتری خود را از دست می‌دهند و با حجم عظیم مازاد فولاد روبه‌رو خواهند شد.

این طرح نه تنها عرضه‌کنندگان فولاد به آمریکا بلکه سازمان تجارت جهانی را آشفته کرده و آنها را به اعتراض ضد ترامپ برانگیخته است و پاسخ ترامپ به این واکنش‌ها در حمایت از تولیدکننده داخلی خلاصه می‌شود.

 اوضاع خوب ایران
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد کشورمان اعلام کرده که تولید فولاد امسال از مرز ۲۱ میلیون تن عبور می‌کند و کشورمان در جایگاه سیزدهم جهان قرار می‌گیرد این در حالی است که آمریکا بر سر فولاد دچار مشکل عدیده ای با کشورهای بزرگ جهان در این زمینه همچون چین شده است.

آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده فولاد و آلومینیوم در جهان است و میزان وارداتش، چهار برابر صادرات است. واشنگتن از بیش از ۱۰۰ کشور جهان فولاد وارد می‌کند در این بین کانادا، اتحادیه اروپا و کره جنوبی بیشترین میزان صادرات فولاد به آمریکا را دارند.

طیف گسترده واکنش‌های جهانی
هر چند رئیس‌ جمهوری آمریکا هنوز مشخص نکرده که افزایش تعرفه‌های گمرکی مورد نظر شامل چه کشورهایی خواهد شد اما کانادا که نخستین شریک تجاری آمریکاست به این تصمیم واکنش نشان داده است. فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر تجارت جهانی این کشور به آمریکا هشدار داد هیچگونه افزایش تعرفه‌های گمرکی از سوی آمریکا پذیرفتنی نیست.

اتحادیه آهن و فولاد چین به عنوان بزرگترین کشور تولیدکننده فولاد و آلومینیوم جهان نیز در بیانیه‌ای سیاست یادشده را یک اقدام حمایتی احمقانه از تولید داخلی توصیف کرد و گفت چین صادرات فولاد به آمریکا را محدود می‌کند. تعرفه‌های جدید باعث سقوط بیشتر صنعت فولاد آمریکا خواهد شد و آن را از رقابت باز خواهد داشت.

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه چین، از واشنگتن خواست از اعمال سیاست‌های حمایتی افراطی اقتصادی خودداری کرده و در راستای کمک به توسعه تجارت بین‌المللی عمل کند. وزارت بازرگانی چین نیز در بیانیه‌ای تغییر استراتژی‌های تجاری آمریکا را نگران‌کننده توصیف کرد.

مقابله به مثل روسیه
مسکو از این اقدام دونالد ترامپ ابراز نگرانی کرد. شرکت خودروسازی تویوتا نیز هشدار داد که اگر آمریکا تعرفه واردات فولاد را افزایش دهد این شرکت نیز نرخ خودروها و کامیون‌هایی را که در آمریکا می‌فروشد افزایش خواهد داد زیرا در این حالت مجبور است فولاد گران‌تری برای کارخانه‌های خود وارد کند.

در همین زمینه ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد این اتحادیه به اقدامات ناعادلانه‌ای که صنایع و هزاران فرصت شغلی در اروپا را تهدید می‌کند، واکنش نشان خواهد داد.

منبع: فولاد نیوز

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *