دست های پشت پرده مافیای 7 نفره بازار قراضه

دست های پشت پرده مافیای 7 نفره بازار قراضه

به گزارش پایگاه خبری پترو سازه ساحل، در حال حاضر بازار قراضه ایران در اختیار 7 نفر می باشد. این افراد تعیین کننده قیمت ها در این بازار می باشند. بسیاری از فعالان بازار قراضه از وجود این مافیا و قدرت و یکه تازی این افراد گلایه دارند اما با وجود این موضوع  عده ای از فعالان در این حوزه قدرت تصمیم گیری این افراد خاص را در قیمت گذاری تکذیب می نمایند.

از آنجا که این بازار متولی خاصی ندارد باعث شده که یک عده بتوانند در این بخش به راحتی و براساس تصمیمات خود قیمت گذاری نمایند. و این باعث شده که این عده خاص در حال حاضر از افزایش تقاضا سود می برند.

وحید یعقوبی، مدیر اجرایی انجمن فولاد ایران معتقد است یکی از دلایل افزایبش قیمت قراضه در بازار نداشتن تشکل است اما برخی از فعالان بازار می‌گویند با اصلاح کوره‌ها و استفاده بیشتر از آهن اسفنجی می‌توان قیمت قراضه را کنترل کرد.

صنعت بازیافت ایران هنوز جان دار نیست و دلیل نوسان قیمت در بازار قراضه این موضوع است و به همین دلیل برخی از فعالان بازار به منظور کنترل قیمت پیشنهاد واردات را مطرح می‌کنند.

بنادر ایران زیرساخت و آمادگی واردات قراضه را ندارد

یعقوبی درباره واردات قراضه  می‌گوید: هنوز بنادر ایران زیرساخت و آمادگی واردات قراضه را ندارد و قراضه آهن کشوری مانند عراق هم برای بازار ایران قابل استفاده نیست. سازمان انرژی اتمی ایران به دلیل آلودگی های جنگی اجازه واردات قراضه از عراق را نمی‌دهد.

این در حالی است که ترکیه با واردات قراضه آهن از آسیای میانه، آمریکا و آفریقا توانسته با هزینه دستمزد ۳٫۵ برابر و هزینه برق ۲٫۵ برابر ایران یکی از رقبای کشور ما در صنعت فولاد باشد.

به گفته مدیر اجرایی انجمن فولاد ایران، تقاضا در بازار قراضه سه میلیون تن است اما یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن عرضه می‌شود که این موضوع هم دلیلی برای افزایش قیمت این کالا شده است.

وی تاکید می‌کند: به دلیل مزیت ایران در ارزان بودن قیمت گاز و دارا بودن معادن سنگ آهن کوره ها به سمت مصرف بیشتر آهن اسفنجی می‌روند. ضمن اینکه نظام توزیع قراضه باید اصلاح شود که تا زمانی که تشکلی در این بخش نظارت نداشته باشد این بازار به سامان نمی‌رسد.

گاهی اوقات قیمت قراضه به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد و در برخی موارد از قیمت شمش هم فراتر می‌رود. البته فعالان بازار افزایش قیمت قراضه را طی شش ماه گذشته کمبود عرضه از سوی افراد می‌دانند که باعث تشکیل صف برای خرید این مواد اولیه فولاد شده است.

قراضه ۳۰ درصد تولید شمش فولادی را تشکیل می‌دهد و مابقی از سنگ آهن، آهن اسفنجی و گندله تشکیل می‌شود اما با کمبود قراضه واحدهای ذوب بیشتر از آهن اسفنجی استفاده می‌کنند. در زمان ذوب قراضه باید موادی به نام فروآلیاژ مخلوط شود که افزایش قیمت در این بخش هم باعث شده تا بازار قراضه با رشد قیمت زیادی روبه رو شود.

متولی بازار قراضه ایران اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد است

با اینکه بسیاری از فعالان بازار معتقدند که قراضه متولی مشخصی ندارد حمید رضا رستگار رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد می‌گوید متولی بازار قراضه ایران اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد است اما به دلیل گستردگی این بازار ظاهرا به این بخش توجه زیادی نمی‌شود. البته رستگار در این باره  می‌گوید به دنبال تشکیل تعاونی قراضه زیر نظر اتحادیه هستیم اما هنوز ساز و کار این موضوع به چشم نمی‌خورد.

مصطفوی، تامین کننده مواد اولیه ذوب فولاد می‌گوید: افزایش قیمت قراضه به رشد قیمت در شمش و میلگرد باز می‌گردد. وی معتقد است، بازار آهن و فولاد بر خلاف بازارهای دیگر که ابتدا مواد اولیه گران می‌شود و بعد محصول نهایی، ابتدا میلگرد که محصول نهایی به شمار می‌رود افزایش قیمت را تجربه می‌کند و پس از آن شمش و بعد قراضه وارد مدار صعود قیمت خواهد شد. این فعال بازار افزود: کشف قیمت در بورس کالا مشخص نیست و ابطال معاملات در بورس کالا باعث نوسان قیمت شده است.

برخی فعالان بازار هم معتقدند هر کارخانه ای سهمیه ای مشخص برای خرید قراضه دارد اما برخی کارخانه ها با خرید بیشتر از میزان سهمیه قیمت قراضه را در بازار افزایش می‌دهند.

بازار قراضه ایران در حال حاضر آشفته می باشد نه وادرات با معیارهای مشخص صورت می گیرد نه برای نظم دهی بازار داخلی فکری شده است. موضوعی که تاثیری زیادی در نابسمانی بازار شمش به خصوص شمش القایی دارد. البته وقتی هنوز مسئولان برای بازار آهن اسفنجی نتوانسته اند سیاست درستی اتخاذ کنند قطعا حوزه های بعدی مانند قراضه موضوعی فراموش شده است.

برچسب ها :
تعداد بازدید : 293

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0