دلیل افزایش صادرات محصولات فولادی

ورق‌های فولادی تولید ایران به دلیل قیمت رقابتی‌ که در مقایسه با سایر عرضه‌کنندگان دارد، به آهستگی در حال گسترش حضور خود در بازار جهانی است.

به نقل از پترو سازه ساحل ، ورق های فولادی تولید ایران به دلیل قیمت رقابتی که در مقایسه با سایر عرضه‌کنندگان دارد، به آهستگی در حال گسترش حضور خود در بازار جهانی است. آمارهای اتحادیه تولید‌کنندگان فولاد ایران که نیمی از کل عرضه فولاد نیمه فرآوری شده کشور را بر عهده دارد حاکی است، در نیمه نخست سال جاری شمسی، صادرات ورق های فولادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۲۵ درصد رشد به ۶۰/ ۱ میلیون تن رسیده است. اما ایران قصد دارد از این رقم نیز فراتر برود و طی یک ماه منتهی به ۲۱ مارس ۲۰۱۸، ۳۰/ ۵ میلیون تن محصولات فولادی نیمه فرآوری شده صادر کند که ۴۲ درصد نسبت به صادرات ۷۴/ ۳ میلیون تنی ایران افزایش خواهد داشت.

انتظار می‌رود ورق های فولادی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از صادرات محصولات فولادی نیمه فرآوری شده ایران را به خود اختصاص دهد. در اوایل ماه نوامبر، ورق های فولادی ایران با قیمت ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار در هر تن برای تحویل روی عرشه به مشتریان خارجی پیشنهاد شد. گزارش شده که در آن زمان یک محموله ۲۰ هزار تنی از طریق یک تاجر به قیمت ۴۸۰ دلار به تایلند فروخته شده که شامل هزینه حمل نیز بوده است. با توجه به هزینه ۲۵ تا ۳۰ دلاری حمل هر تن محموله فولادی، این رقم معادل ۴۵۰ تا ۴۵۵ دلار در هر تن است.

در همان زمان، یک محموله که از بنادر شرق دور روسیه ارسال شده بود در جنوب شرق آسیا به قیمت اندکی زیر ۵۰۰ دلار فروخته شده است که شامل هزینه حمل نیز می‌شده است. در عین حال، در بازار دریای سیاه، قیمت ورق های فولادی تولیدی مشترک المنافع کشورهای مستقل برای تحویل روی عرشه ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار در هر تن بوده است. قیمت پایین و رقابتی محصولات فولادی ایران را می‌توان به عوامل مختلفی از جمله منابع طبیعی ارزان و کاهش تقاضای داخلی برای این محصول نسبت داد.

منبع خبر: فولادنیوز

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *