راه اندازی فاز نخست بزرگترین برنامه تولید فلز روی کشور تا ۳ سال آینده

امین صفری مدیر مجتمع سرب و روی باریت

 مدیر مجتمع سرب و روی و باریت مهدی آباد با اشاره به آغاز نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه فرآوری روی این مجتمع ۸۰۰ هزار تنی، ابراز امیدواری کرد که فاز اول تمامی بخش های این طرح ملی راه اندازی شود.

به گزارش بازار آهن پتروسازه ساحل ، «امین صفری» با اشاره به این که مجتمع معدنی مهدی آباد یکی از بزرگترین طرح های صنایع معدنی فلز روی کشور در شهرستان مهریز است، گفت: بخش اعظمی از صنایع کشور چشم انتظار بهره برداری از این مجتمع عظیم معدنی هستند که بدون حمایت حاکمیت، دولت و نهادهای مربوطه برای راه اندازی با مشکل مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: مجتمع معدنی مهدی آباد به عنوان بزرگترین برنامه تولید فلز روی کشور و از بزرگ ترین بخش های تولید این فلز در دنیا، یک طرح ملی محسوب می شود که تا سه سال آینده، فاز اول تمامی بخش های آن راه اندازی خواهد شد.

به گفته ی مدیر مجتمع سرب و روی و باریت مهدی آباد، فاز نخست این طرح به منظور ساخت کارخانه ای با تامین خوراک ورودی دو میلیون تن سنگ معدنی جهت تولید ۲۰۰ هزار تن محصول کنسانتره روی هم اکنون با پیشرفت فیزیکی ۲۸ درصد در حال اجراست.

آغاز نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه فرآوری روی از ابتدای امسال

وی در همین رابطه از آغاز نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه فرآوری روی از ابتدای امسال خبر داد و گفت: اجرای خط انتقال پساب فاضلاب شهر یزد به این معدن به طول ۱۰۰ کیلومتر از دیگر طرح های بزرگ و حیاتی این مجموعه است که هم اکنون ۲۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

صفری در بخش دیگری از سخنانش گفت: طرح مجتمع معدنی مهدی آباد با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی، به صورت فازبندی به همت سرمایه گذار در حال اجراست و از ابتدای قرارداد تاکنون حدود ۶۴ میلیون تن باطله برداری در این مجموعه انجام شده است.

به گفته وی، بر طبق برنامه برای سال آینده برداشت حدود ۲۰ میلیون تن باطله برداری در دستور کار است که در قبال آن فروش ۵۰ هزار تن باریت، ۱۵۰ هزار تن اکسید روی و ۵۰ هزار تن کالامین را خواهیم داشت.

صفری یادآور شد: در بخش هایی از مهدی آباد که هیچ گونه عملیات اکتشاف و پی جویی انجام نشده و مساحتی بالغ بر ۲۳۰۰ هکتار را شامل می شود، فعالیت های اکتشافی امیدبخشی در حال انجام است و به زودی خبرهای جدیدی از نتایج این فعالیت ها، اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در این باره تصریح کرد: در بخش شمال شرقی محدوده معدن، ذخیره احتمالی ۲۶ میلیون تنی «اکسید روی» شناسایی شده که نیازمند اکتشافات تکمیلی است.

یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ذخیره جدید کالامین با عیار شش درصد

صفری در مورد ذخیره بخش کالامین این مجموعه معدنی نیز گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ذخیره جدید کالامین با عیار شش درصد در این معدن کشف شده که سال آینده استخراج و بهره برداری از آن به صورت جداگانه انجام می شود.

وی یادآور شد: مواد معدنی مهدی آباد با وجود ظرفیت بالای معدنی دارای عیار پایین اکسید روی و باریت است لذا به سختی به فروش می رسد لذا از سال آینده کالامین که نوعی فلز روی است به سبد محصولات این مجتمع اضافه خواهد شد.

تا پایان اسفند ماه سال گذشته، حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار تن باریت که عمدتاً در گِل حفاری نفت استفاده می شود، توسط این مجموعه به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ریالی و حجمی، افزایش دو برابری داشته و حاکی از عملکرد قابل توجه در این حوزه است چرا که به دلیل محدودیت بازار، در حال حاضر فروش باریت و صادرات آن به کشورهای منطقه با مشکلاتی مواجه است.

وی با بیان این که در حال حاضر صادارت باریت این مجموعه از سوی شرکت های فعال در این بخش به کشورهایی مانند عراق و ترکمنستان صادر می شود، خاطرنشان کرد: موضوعی که تاکنون در تمام کشور مورد غفلت واقع شده صادرات باریت به کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس است که سال آینده با توجه به مصرف بالای باریت در این کشورها، برنامه ویژه ای برای فعال کردن صادرات در این بخش مدنظر داریم.

این طرح با کمک صاحبان صنایع و بخش خصوصی به سرانجام رسیده و در قالب آن یک برنامه ۲۰ ساله مدون در این بخش برای کشور منظور شده است که امیدواریم با همکاری تمام بخش ها شاهد تحقق نتایج مطلوب در توسعه صنعت روی کشور باشیم.

برچسب ها : , , ,
تعداد بازدید : 275

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0