رونق تجارت ورق ضد زنگ به عنوان محصولی پر کاربرد در صنعت

تجارت جهانی ورق ضد زنگ در سال‌های اخیر رشد مطلوبی داشته است. در مقایسه با سایر مناطق جهان، منطقه آسیا بیشترین افزایش تجارت را در سال‌های اخیر داشته که البته چین عامل اصلی این رشد بوده است.

به گزارش پترو سازه ساحل ، گذر از عصر انقلاب صنعتی در اروپا و آمریکا موجب شده تا صنایع در کشورهای این منطقه با نرخ ثابتی رشد کنند، حال آن که کشورهای آسیایی همچنان توسعه پرشتاب صنایع را تجربه می‌کنند. این موضوع موجب رونق بیشتر تجارت ورق استیل (ورق ضد زنگ) ، به‌عنوان محصولی پر کاربرد در صنعت و تجهیزات در آسیا شده است.

سهم اعظم تجارت جهانی محصولات فولادی در اختیار ورق استیل (ورق زنگ نزن) است. در سال ۲۰۱۶ سهم آن از کل تجارت فولاد ضد زنگ بیش از ۷۷ درصد بود. در سال‌های ۱۶ -۲۰۱۲ نرخ رشد تجارت جهانی ورق زنگ‌نزن ۵٫۴ درصد بود، در حالی که در سال ۲۰۱۶ مقدار تجارت شده بیش از ۱۵ میلیون تن گزارش شده است. این روند صعودی تجارت جهانی ورق استیل کاملا مشهود است.

تجارت ورق استیل (ورق ضد زنگ) در سال‌های اخیر در آسیا و اروپا متمرکز بوده است. از آن‌جایی که ورق زنگ‌نزن و در کل محصولات فولادی زنگ‌نزن در توسعه صنایع، کاربرد گسترده‌ای دارند؛ لذا در مناطقی که به لحاظ رشد صنعتی به ثبات نسبی رسیده‌اند (مانند کشورهای آمریکای شمالی) و همچنین در مناطقی که بهره‌ چندانی از صنعت نبرده‌‌اند (مانند مناطق آفریقایی) تجارت نیز تغییر چندانی نداشته است.

سرعت رشد تجارت ورق ضد زنگ

در مقابل مناطقی مانند آسیا که بسیاری از کشورهای روبه رشد در آن واقع شده است، سرعت رشد و توسعه صنایع موجب تغییراتی در عرصه تقاضا و تولید ورق استیل (ورق زنگ‌نزن) شده و به‌دنبال آن تجارت نیز تغییرات قابل توجهی داشته است.

در این میان، چین، سردمدار رشد تقاضا و تولید تولید ورق زنگ‌نزن است که در سال‌های اخیر شیب تغییرات بازار ورق استیل آن بسیار تند بوده است. رشد تجارت منطقه آسیا در بازه زمانی مورد بررسی بیش از ۸ درصد بود که چین به‌تنهایی بیش از ۷۰ درصد از این رشد تجارت را محقق ساخت.

در اروپا نیز رشد تجارت در سال‌های ۱۶ -۲۰۱۲ برابر ۲٫۶ درصد درصد بود که بسیار کمتر از آسیا بوده است. این نکته را نیز باید در نظر داشت که رشد تجارت منطقه اروپا بر افزایش صادرات متمرکز بوده است در حالی که  آسیا، رشد نسبتا همپای صادرات و واردات را تجربه کرد. این موضوع تأییدی بر افزایش مصرف مناطق در حال توسعه نسبت به مناطق توسعه یافته است.

رشد چشم‌گیر تقاضای ورق استیل

انتظار می‌رود در آینده نیز پیشرفت صنعتی کنترل‌‌کننده تقاضای ورق ضد زنگ باشد، چرا که غالب مصرف ورق استیل (ورق ضدزنگ) به صنعت و تجهیزات در حوزه‌های مختلف اختصاص دارد. بنابراین با توجه به دورنمای مثبت صنایع در کشورهای اروپایی و آمریکایی انتظار می‌رود تقاضای ورق زنگ‌نزن در این مناطق نیز افزایش یابد؛ اما روند گذشته نشان داده است که با وجود افزایش تقاضا، اروپا همچنان صادرکننده بوده است و این به معنی توان تأمین نیاز این منطقه از طریق تولید داخلی است.

منبع: فولادنیوز

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *