رکود دنباله‌دار در بازار فولاد

رکود دنباله‌دار در بازار فولاد

مطابق با آخرین گزارش‌هایی که از بازار فولاد داخلی به‌دست‌آمده، دلایل گوناگونی باعث شده‌اند رکود ایجادشده در این عرصه همچنان ادامه پیدا کند، تا جایی که سرمایه‌گذاران نیز، علاقهٔ کمتری به‌قرار دادن اعتبار در این عرصه نشان بدهند.

عوامل گوناگونی نظیر نزدیک شدن به فصول سرد سال، کم‌شدن پروژه‌های ساختمانی، کاهش تقاضا برای مقاطع فولادی و ناامیدی سرمایه‌گذاران داخلی از واردکردن اعتبار به این صنعت، جزو برجسته‌ترین مؤلفه‌ها در به‌وجودآمدن فضای این روزهای بازار فولاد است.

گفتنی است که این مسائل دست‌به‌دست هم می‌دهند تا کوچک‌ترین اخبار یا سیگنال‌های منفی تأثیر نزولی برجسته‌ای در قیمت‌ها داشته باشند. برای درک بهتر این مسئله کافی است که رفتار نمودارهای قیمت مقاطع طویل فولادی را در زمان افزایش نرخ ارز بررسی کنیم. با ورود ارز به کانال 30 هزار تومان، قیمت این مقاطع بر خلاف عادت همیشگی بازار، تغییری نکرد.

همچنین، از طرف دیگر با عقب‌گرد قیمت دلار و واردشدن به کانال 29 هزار تومان، مقاطع طویل فولادی با این سیگنال منفی هماهنگ شدند و بازار به‌طورکلی، با کاهش قیمت مواجه شد. این مسئله به‌خوبی تأثیر کم سیگنال‌های مثبت و تأثیر افزایندهٔ سیگنال‌های منفی را نشان می‌دهد.

افزون بر این‌ها، دانستن این نکته نیز خالی‌ازلطف نیست که مشتریان در این روزها با وجود قیمت مناسب برای مقاطع فولادی، بازهم به سراغ خرید آن‌ها نمی‌روند؛ به‌عنوان‌مثال، در روز چهارشنبه 143 هزار تن از انواع میلگرد برای فروش عرضه شد و قیمت این مقاطع در مقایسه با نرخ هفتهٔ قبل، 100 تومان کم شده بود اما بازهم خریداران برای کامل‌کردن ظرفیت خرید علاقه‌ای نشان ندادند و فقط 23 هزار تن از مقاطع ارائه‌شده به فروش رسید.

منبع: فولادسل

نظر شما