ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد نیوز

سهم ۲۰ درصدی روسیه و اوکراین در بازار جهانی فولادی

دوشنبه, ۵ / اردیبهشت / ۱۴۰۱ سهم ۲۰ درصدی روسیه و اوکراین در بازار جهانی فولادی

به نقل از خبرگزاری مهر، معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان کرد: اوکراین و روسیه ۲۰ درصد از بازار جهانی فولاد را به خود اختصاص داده بودند. با حذف آنها از بازار، ۱۵ درصد سهم بازار جهانی خالی شده است و کشورها در حال رقابت با هم برای افزایش سهم خود می‌باشند و رقابت اصلی هم بین ترکیه و ایران است، اما دولت در حال خارج کردن فولاد کشور از این بحران رقابتی است. کلا هر کشوری باید سعی کند این سهم را بیشتر کند.

وی گفت: مسئولان برای جلوگیری از افزایش قیمت بازار داخلی و کمبود کالا در بازار عوارض وضع کردند، در نتیجه اگر این فرض درست باشد باید توجه شود که مازاد بر مصرف داخلی صادر شود؛ یعنی فولادی‌ها ابتدا نیاز داخل را جوابگو باشند و اگر تقاضایی نبود مازاد را صادر کنند.

یعقوبی با بیان اینکه ایرادات زیادی بر این مصوبه وارد است، بیان کرد: اگر نگاه دولت تنظیم بازار است چرا تاریخ از ابتدای سال گذاشته شده است؟ قرارداد فولادی‌ها سه ماهه است بنابراین چرا تولیدکننده‌ای که ۳ ماه پیش قرارداد بسته است باید عوارض صادراتی بدهد؟

به گزارش خبرنگار مهر چندی پیش وزارت صمت ابلاغیه اعمال عوارض صادراتی برای صادرات مواد اولیه را بر اساس مصوبه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و با تکلیف ستاد تنظیم بازار، برای یک دوره دو ماهه (تا پایان اردیبهشت‌ماه) به گمرک ابلاغ کرد.

اعمال این عوارض‌های جدید صادراتی باعث می‌شود تا صادرات مواد اولیه به‌صورت پلکانی و متناسب با رشد قیمت‌های فوب ایران نسبت به تاریخ مبنا (دی‌ماه ۱۴۰۰ – ابتدای سال ۲۰۲۲) مشمول دریافت عوارض صادراتی گردد.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد