سود و زیان کاهش تعرفه ورق فولادی

به گزارش پترو سازه ساحل ، سیاست کاهش تعرفه ورق های فولادی در حالی به گفته منابع خبری تبدیل به نگرانی عظیمی در بازار آهن آلات کشور شده است که برخی از فعالان بازار اعلام کرده اند پیش بینی نمی شد وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور این اقدام را عملی سازد.

طی روزهای اخیر مسایل پیش آمده راجع به کاهش تعرفه ورق فولادی در دو قسمت عنوان می شود:

نخست آنکه طی سال ۹۶ طبق پیشنهادات شرکت فولاد مبارکه و با نگاهی عمیق تر، افت تعرفه ورق فولادی به این منظور و به علت افزایش تعرفه ورق فولادی درخواست گردید. به علت وجود محدودیت در تولید ورق فولادی به ضخامت کم تر از ۳ میلی متر، هم چنین در جهت دیگر افزایش قیمت آهن آلات در بازار جهانی موجب شد که به منظور ممانعت از روند صعودی قیمت آهن آلات که در بازار داخلی تحت تاثیر قیمت های جهانی بوده است، برای کاهش تعرفه ورق فولادی پیشنهاد دادند با این حال اجرای آن و اتخاذ تصمیم در جهت این مساله به پس از انتخابات موکول شد.

هم چنین به گفته منابع خبری افت تعرفه در بخش شمش نیز رخ داد، که این امر بدون نظر گرفتن از صاحب نظران در این زمینه و انجام مطالعات بوده است. با این حال برخی معتقدند که کاهش تعرفه شمش تصمیمی اشتباه بوده است. آن طور که به نظر می رسد در سال جاری حدودا به میزان پنج میلیون تن اسلب و شمش صادر شده است و این رقم به این معنا است که میزان عرضه این محصول بیشتر از تقاضا بوده است.

مزیت کاهش تعرفه ورق فولادی

کارشناسان معتقدند دیوار تعرفه به‌ عنوان یک ابزار برای حمایت از تولید و کنترل بازار در حوزه‌های مختلف به‌شمار می‌آید. تعیین تعرفه نیازمند برنامه ‌ریزی و پیش‌بینی دقیق است تا در برابر نوسان حاکم بر بازارهای بین‌المللی و داخلی، متناسب با میزان عرضه و تقاضا به افزایش یا کاهش قیمت کالای مورد نظر منجر شود. در شرایطی که بسیاری از کشورها با مازاد عرضه فولاد مواجه هستند و سعی در افزایش صادرات محصولات خود و یافتن بازار مصرف برای تولیدات خود دارند این امر می‌تواند تهدیدی برای سایر تولیدکنندگان جهان باشد. از این‌رو دولت‌ها با افزایش تعرفه می‌توانند از واردات بی‌رویه فولاد به کشور جلوگیری کنند.

به اعتقاد برخی کارشناسان، در ایران نیز براساس شواهد موجود، افزایش تعرفه واردات فولاد در سال‌جاری تاثیر مثبتی بر کاهش واردات داشته است و دولت باید نسبت به افزایش بیشتر میزان تعرفه کنونی تدابیر لازم را بیندیشد. و اما از سوی دیگر به اعتقاد برخی دیگر از فعالان این بازار، دولت باید با رصد دقیق بازار، نسبت به افزایش عدد تعرفه کنونی اقدام کند؛ چراکه نبود تقاضا در بازار داخل یکی از عوامل اصلی کاهش واردات محصولات فولادی به کشور بوده و افزایش تعرفه فولاد در سال‌جاری تاثیری در این زمینه نداشته است.

از سویی برخی دیگر از تولیدکنندگان می‌گویند، امروز وضع تعرفه‌های بسیار بالا روی مواد اولیه باعث شده که صنایع پایین دستی، اولا با تعرفه بالا قدرت واردات مواد اولیه خود را نداشته باشند و ثانیا برای تهیه مواد اولیه خود از بازار داخل به ناچار بالاتر از قیمت‌های جهانی اقدام کنند، بدیهی است در چنین شرایطی قیمت‌های تمام شده محصولات فولادی بسیار بالاتر از قیمت‌های جهانی می‌شود و حضور در بازارهای بین‌المللی را دشوار و به ناچار حضور خود را کمرنگ می‌کنند، بنابراین اعمال تعرفه‌های بیشتر باید در زمینه محصولات میانی و نهایی فولاد صورت گیرد.

منبع خبر: فولادنیوز

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *