عرضه محدود فولاد در بورس عامل گرانی این محصول

عرضه محدود فولاد در بورس عامل گرانی این محصول

به نقل از قائم مقام بورس کالا، درباره عدم شفافیت و انحصار در زنجیره فولاد: گفتند عامل گرانی فولاد عرضه محدود در بورس می‌باشد و مقصرش وزارت صمت است. راه پس گرفتن رانت فولادی‌ها مالیات است نه ارزان فروشی به گزارش اخبارفلزات، از جمله مسائلی که در صحن علنی مجلس در زمان بررسی طرح توسعه و تولید پایدار فولاد مطرح شد، گردش مالی ۹۰۰ هزار میلیارد تومانی فولاد در اقتصاد ایران است. بعضی نمایندگان مجلس معتقدند که در تولید فولاد یارانه‌های متفاوتی از جمله ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه سوخت داده می‌شود. از سوی دیگر وضعیت بازار فولاد در هفته‌های اخیر به شدت وخیم شد و باعث تنش‌های جدی میان وزارت صمت و وزارت اقتصاد شد. چالش اصلی ناشی از فرایند قیمت‌گذاری فولاد در بورس کالا می‌باشد.

از یک طرف وزارت صمت به این نکته تاکید داشت که قیمت پایه فولاد از ۸۰ درصد قیمت CIS باید به ۷۰ درصد این قیمت کاهش یابد اما از طرف دیگر مسئولان بورس کالا و وزارت اقتصاد به‌عنوان محل مبادلات محصولات فولادی اعلام کردند که قیمت‌گذاری در سازوکار بورس تغییری ایجاد نمی‌کند. لازم است بدانید که هم‌اکنون کمتر از ۵۰ درصد تولید فولاد کشور در بورس کالا عرضه می‌شود و سایر تولیدات بدون عرضه در بورس کالا اغلب وارد بازار آزاد می‌شود.گفتگوی خبرنگاران اقتصادی برای بررسی بیشتر و دقیق‌تر موضوع با رضا محتشمی پور قائم مقام بورس کالای ایران به شرح زیر است.این مقام مسئول به این نکته اشاره کرد، مشکل اصلی این است که فولادی‌ها در بورس کالا عرضه کافی انجام نمی‌دهند که اگر این عرضه انجام شود قطعا قیمت متعادل خواهد شد.

تولید کلی کشور در حوزه محصولات فولادی حدود ۳۰ میلیون تن و نیاز داخلی حدود ۱۵ میلیون تن می‌باشد؛ بنابراین تاکید اصلی برای بهبود بازار فولاد این است که وزارت صمت با ایجاد مقدمات افزایش عرضه در بورس کالا، بازار محصولات فولادی را تنظیم نماید نه با ورود یک طرفه به فرآیند قیمت‌گذاری.

نظر شما