عرضه محصولات فولادی برطرف کننده آشفتگی این بازار

عرضه مقاطع فولادی باعث برطرف شدن آشفتگی بازار

طبق آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد، سال گذشته حدود 16 میلیون تن شمش بیلت فولادی و حدود 11 میلیون تن اسلب فولادی در کشور تولید شد. این در حالی است که تنها دو میلیون و 800 هزار تن شمش بیلت فولادی در بورس کالا عرضه شد که برای این میزان عرضه، بیش از هفت میلیون تن تقاضا وجود داشت. ضمن اینکه چهار میلیون و 800 هزار تن صادرات شمش فولادی نیز در سال گذشته صورت گرفت.

به گزارش بازار آهن آلات پتروسازه ساحل، طبق یکی از دستورالعمل‌های وزارت صمت، فرمول قیمت‌گذاری شمش فولادی در بورس کالا به صورت 88 درصد قیمت شمش صادراتی بوده که سقف معامله آن 95 درصد شمش صادراتی است.

با این حال، زمانی که تایید یا عدم تایید معاملات در اختیار وزارت صمت بود، تمامی معاملات شمش فولادی که قیمت معاملات آن‌ها از قیمت‌های صادراتی بالاتر می‌رفت ابطال می‌شد اما از یک ماه گذشته تا کنون، اختیار تایید یا عدم تایید معاملات به بورس کالا سپرده شده و پس از آن مشاهده می‌شود قیمت‌های کشف شده و تایید شده بعضا 20 درصد از قیمت‌های صادراتی و دستورالعمل‌ها بالاتر هستند.

ابطال معاملات از یک سو باعث ایجاد زیان هم برای عرضه‌کننده و هم برای خریدار خواهد شد. به طوری که هم عرضه‌کننده ناچار به انبار کردن شمش فولادی خود خواهند بود و هم عطش تقاضا نیز در بازار بیشتر می‌شود.

نکته قابل توجه آن است که با ابطال معاملات شمش فولادی، عرضه‌کننده در نوبت بعدی عرضه، به میزان عرضه خود اضافه نمی‌کند و همین امر نیز به التهاب بیشتر بازار منجر می‌شود. از سوی دیگر، افزایش قیمت بیش از قیمت‌های صادراتی منجر به از دست رفتن مزیت‌های نوردکاران و صنایع پایین‌دستی برای صادرات محصولات نهایی می‌شود.

 

بازار هم‌اکنون برای کاهش التهاب نیازمند عرضه ماهانه یک میلیون تن شمش فولادی در بورس کالا است

مشکل عمده صنعت فولاد در بخش نورد آن است که با وجود آمارهای تولید، عرضه به میزان کافی انجام نمی‌شود. در صورتی که در بورس کالا عرضه شمش فولادی به میزان کافی انجام شود، بازار از التهاب خارج می‌شود. عرضه کم باعث افزایش رقابت میان خریداران شده و در این شرایط، بورس کالا عملا کارایی خود را به عنوان یک بستر شفاف و عادلانه برای عرضه و تقاضا از دست می‌دهد. زمانی که شمش فولادی در بورس کالا عرضه نشود، به بازارهای غیر شفاف خارج از بورس هدایت شده و قیمت‌های سرسام‌آوری پدید می‌آید.

در حالی که در سه ماه نخست سال جاری 810 هزار تن شمش فولادی عرضه شده که با یک میلیون و 800 هزار تن تقاضا مواجه شد و تنها 689 هزار تن آن معامله شده است. به همین دلیل، شاهد رشد شدید قیمت شمش فولادی در بازار داخلی هستیم. شاید یکی از دلایل اصلی جدا شدن نوردکاران فولادی از انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و تشکیل انجمن مستقل، همین موضوعات باشد.

با وجود ظرفیت حدود 20 میلیون تنی نوردکاران و تقاضای بازار، طبیعی است که در شرایط کنونی، صنایع پایین‌دستی نیازمند مواد اولیه باشند. در صورتی که عرضه به اندازه تقاضا باشد، رقابت میان خریداران انجام نمی‌شود و افزایش قیمت رخ نخواهد داد، البته حدود 20 تا 30 درصد از محصولات کارخانه‌های ذوب فولاد صادر می‌شوند. ضمن اینکه عمده مواد اولیه صنعت فولاد داخلی است و این صنعت ارزبری نسبتا کمی دارد.

نهایتا، باید با جلوگیری از رشد قیمت ها، قیمت محصولات فولادی در حد متعارف باقی بماند زیرا افزایش این دسته از محصولات بر رشد بها بازارهای مهمی از جمله مسکن، لوازم خانگی، ماشین و … که مصرف کننده نهایی با آن سروکار دارد تاثیر مستقیم خواهد داشت.

یادداشت: سعید فتاحی منش

برچسب ها : , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 243

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0