عرضه ورق های فولادی خارج از بورس سبب رانت و فاجعه خواهد شد

ارتباط عرضه ورق خارج از بورس و رانت

به گزارش بازار آهن آلات فولادسل، عضو هیات مدیره سندیکا لوله و پروفیل گفت: ممنوعیت عرضه ورق فولادی خارج از بورس توجیه اقتصادی ندارد و صادرات این محصول را نیز تحت شعاع قرار می دهد.
بیژن ملول گفت: در حالی واردات ورق با محدودیت مواجه بوده که تولیدات داخلی کفاف نیاز صنایع لوله و پروفیل را نداده و تولیدکنندگان فولاد نیز در راستای تامین ارز مورد نیاز خود تمایل به صادرات دارند.

وی در ادامه با اشاره به این که عرضه و تقاضای این محصول در بازار متعادل نبوده و همین مشکل، تبعات ناخوشایندی برای عرضه و فروش این محصول به دنبال داشته است افزود: هیچ گونه توجیه ای برای عرضه ورق خارج از بورس وجود ندارد چرا که نه تنها رقابت پذیری را تحت شعاع قرار می دهد بلکه قیمت ها دچار نوسان شده و بازار سیاه تشکیل می شود.

بورس می تواند رقابت پذیری را بدون مشکل و هدفمند کند.

طرح ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس ، در مرحله کارشناسی قرار دارد اما وزارتخانه قصد دارد از صفر تا صد محصول ورق را نیز مانند محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا عرضه کند.

به اذعان وزارت صمت هدف از تدوین این طرح این است که درحال‌حاضر میزان تولید، مصرف و ‌صادرات ورق مشخص است و مقداری که در بورس‌کالا عرضه می‌شود نیز قابل شناسایی است اما برخی واحدها از روش‌هایی غیر از بورس‌کالا اقدام به فروش انواع ورق از جمله؛ ورق رنگی ، ورق سیاه ، ورق روغنی و ورق گالوانیزه  می‌کنند که نابسامانی‌هایی را در بازار ورق ایجاد کرده است، از همین‌رو این طرح به منظور ساماندهی بازار و شفافیت بیشتر و کنترل قیمت‌ها در بازار ورق مطرح شده است.

خارج شدن محصولات فولادی از بورس به مصلحت نمی باشد

رئیس سابق اتحادیه آهن در خصوص شایعه دستور رییس جمهور مبنی بر خروج فولاد از بورس کالا گفت: خروج محصولات فولادی از بورس کالا، به مصلحت بازار فولاد و اقتصاد نیست.

 قیمت محصولات فولادی در بورس کالا چند وقتی است که شیب صعودی دارد و این افزایش قیمت ها به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران و فعالان صنعتی منطقی نیست؛ چرا که بازارهای جهانی تحت تاثیر شیوع کرونا در رکود به سر می برند و تقاضای داخلی هم تحول خاصی نشان نمی دهد.

با این شرایط و در نظر گرفتن این نکته که افزایش نرخ مصوب خیلی از صنایع تولیدی حدود 20 تا 25 درصد بوده و ضمنا درآمدهای مردم هم رشد زیادی نداشته؛ جهش قیمت فولاد که بهای تمام شده ساختمان و خودرو و لوازم خانگی و ده ها قلم کالای دیگر را بالا می برد، قابل توجیه نیست.
حالا شایعه شده رئیس جمهور دستور خروج محصولات فولادی را در بورس کالا صادر کرده است و قرار است در آینده ای نه چندان دور، معاملات فولاد و محصولات مشتقه آن در خارج از بورس کالا انجام شود. بهتر است به جای خارج کردن معاملات محصولات فولادی از بورس کالا، ساختار مبادلات، نحوه قیمت ها و میزان عرضه ها را اصلاح کرد.

می توان با تشدید نظارت ها بر بورس بازار فولاد را سامان داد

وی افزود: می توان با تشدید نظارت ها بر بورس و رشد عرضه ها و اصلاح شیوه قیمت گذاری ها، بدون آنکه معاملات را از فضای شفاف بورس کالا خارج کنیم، بازار فولاد را سامان دهیم.

بورس کالا بهترین بازار برای معاملات فولاد خواهد بود؛ مشروط بر آنکه دولت به فکر تشکیل یک اتاق قیمت گذاری باشد که قیمت ها را بر مبنای واقعیت های اقتصادی تعیین کند. خروج احتمالی فولاد از بورس کالا، این دغدغه را هم به دنبال خواهد داشت که برخی تولیدکنندگان، محصولات کم کیفیت تر را روانه بازار کنند یا محصولات درجه یک، بازار سیاه پیدا کند‌.

برچسب ها : , , , , ,
تعداد بازدید : 284

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0