تولیدکنندگان ورق گرم مکلف به عرضه محصولات خود در بورس هستند

عرضه ورق های فولادی در بورس کالا

در کشور هفت شرکت تولید کننده ورق فولادی وجود دارد که در مجموع 6 میلیون تن از ورق گرم را تولید می کنند. همه این هفت شرکت مکلف شده اند که

ورق گرم تولیدی خود را از شهریور در بورس عرضه کنند.

به گزارش بازار آهن آلات فولادسل ، کیوان گردان مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: درخصوص تامین مواد اولیه واحدها، طرحی را از دو ماه پیش آغاز کردیم و معاونت امور صنایع وزارت صمت متولی ساماندهی طرف تقاضا شده است و سهمیه‌ها و میزان دریافتی آنها بررسی و میزان خرید و تولید آنها تطبیق می‌شود. با توجه به التهاب موجود در بازار ورق‌های فولادی این تصمیم می‌تواند با راستی‌آزمایی خریداران شرایط بهتری را برای تولیدکننده واقعی رقم زده و در نهایت حذف واسطه‌ها را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آمار برسی های لازم در خصوص واحد‌های تولیدی داخل کشورانجام شده است،افزود:همه واحد‌های تولیدی باید در داخل سامانه «بهین یاب» قرار بگیرند، زیرا بیش از ۴۰ درصد واحد‌های تولیدی تاکنون در داخل سامانه بهین یاب نبودند، بنابراین نمی‌توانیم همه تقصیر‌ها را برگردن این سامانه بیندازیم.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از واحد‌های تولیدی مانند خودروساز‌ها ۱۰۰ درصد ورق مورد نیاز خود را از شرکت فولاد مبارکه دریافت کرده و در سامانه بهین یاب هم برخی واحد‌های تولیدی ۱۰۰ درصد، برخی ۸۰ درصد و برخی هم حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مواد اولیه را گرفته‌اند.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: یکی از برنامه‌های اساسی ما عدالت در توزیع ورق‌های فولادی میان همه تولید‌کنندگان است.گردان با بیان اینکه فولاد مبارکه همه واحد‌های تولیدی را که بیش از ۱۱۰ تن در ماه خرید دارند، کارشناسی کرده است، افزود: ارقامی هم در سامانه «بهین یاب» قرار دارد که ما با تطبیق این آمار، آنها را ارزیابی دقیق‌تر می‌کنیم.

وی گفت: هفت شرکت تولید‌کننده ورق گرم مشغول به فعالیت هستند که ۶ میلیون تن ورق قابل عرضه در بورس دارند و از شهریور همه آنها مکلف شدند که همه ورق گرم تولیدی خود را باید در بورس عرضه کنند.

گردان با بیان اینکه پنج شرکت تولید‌کننده ورق سرد نیز مشغول به فعالیت هستند که ۲/ ۲ میلیون تن تولید می‌کنند،افزود:۵۰ درصد از این ظرفیت متعلق به شرکت فولاد مبارکه بوده و همه این شرکت‌ها هم مکلف به عرضه محصولات خود هستند.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت گفت: بر اساس فرآیندی که در دست اجراست شرکت فولاد مبارکه هم مکلف است همه عرضه‌های خود را در داخل بورس کالا انجام دهد و موضوع مچینگ کاملا باید حذف شود .گردان افزود: از هفته گذشته به استان‌ها ابلاغ کردیم که در ماه آینده، سهمیه‌ها را بر اساس فرمول‌ها بازنگری کنند و شرکت‌های عرضه‌کننده هم مکلف هستند تولیدات خود را عرضه کنند.

برچسب ها : , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 267

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0