قیمت آهن آلات روی مدار صعود

آمارهای ارسالی از بازارهای بین‌المللی نشانگر آن است که قیمت مواد اولیه، کک و شمش فولاد رو به افزایش است، از طرفی دیگر روند ساخت ‌وساز در برخی از استان‌های کشور طی سه ماه آینده ادامه خواهد داشت، بنابراین رشد قیمت‌های جهانی فولاد و عدم کاهش تقاضا می‌تواند نشانه‌هایی از افزایش قیمت‌ جهانی فولاد در بازار باشد.

به گزارش پتروسازه ساحل ، همز‌مان، بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار مسکن بر این باورند که روند افزایش قیمت نهاده‌های مسکن در آینده نزدیک می‌تواند عامل گرانی مسکن با وجود رکود بازار باشد.

افزایش ۴۰ درصدی قیمت آهن

در همین ارتباط محمد آزاد رئیس اتحادیه آهن فروشان در خصوص علت افزایش هزینه تولید فولاد در کشور بیان کرد: با توجه به افزایش قیمت ذغال سنگ، سایر مواد اولیه و همینطور احتمال افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی و نیز افزایش میزان دستمزد کارگران در سال آینده، می توان انتظار افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت محصولات فولادی را داشت.

وی در توضیح مهم‌ترین عامل افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی گفت: مهم‌ترین عامل افزایش قیمت فولاد در بازارها جهانی کشور چین است و این کشور به عنوان بزرگترین تعیین کننده قیمت فولاد در جهان و تصمیم به بازسازی و مدرن‌سازی این کشور میزان صادرات فولاد به شدت کاهش یافته و این امر موجب افزایش قیمت این محصول در بازارهای جهانی شده است، اما این احتمال نیز وجود دارد که به هر دلیلی چین این روند ساخت و ساز را متوقف کرده و مجددا محصولات را روانه بازارهای جهانی کند که باعث افت شدید قیمت‌ها خواهد شد.

رئیس اتحادیه آهن‌فروشان در ادامه افزود: چین در سال گذشته بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون تن صادرات فولاد داشته است اکنون این صادرات را محدود به ۱۰ تا ۱۵ میلیون تن ورق فولادی کرده است و بخش عمده ای از مقاطع آهنی خود را برای فرایند ساخت و ساز عمرانی داخل کشور، صادر نمی‌کند.

گلایه‌های تولید کنندگان مسکن

عباس نهایتی، یکی از تولیدکنندگان مسکن در تهران گفت: افزایش قیمت اخیر آهن در بازار باعث شده، بسیاری از تولیدکنندگان مسکن با مشکل روبه‌رو شوند، به صورتی که تنها تیرآهن طی دو هفته اخیر، ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

نهایتی افزود: مشکل این جاست که قراردادهای ساخت اسکلت به گونه‌ای تنظیم می‌شود که قیمت تیرآهن در آنها به‌روز محاسبه می‌شود. با افزایش قیمت تیرآهن یکباره چند ده میلیون تومان در صورتحساب تغییر ایجاد می‌شود که برخی تولیدکنندگان قادر به پرداخت آن نیستند.

وی تاکید کرد: تقاضا فولاد در بازار داخلی افزایش نداشته و فقط کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان اصلی مثل فولاد مبارکه و خوزستان باعث تشدید روند افزایشی قیمت بوده که مسئولان باید نسبت به کنترل آن بیشتر توجه داشته باشند.

منبع: فولاد نیوز

انتهای خبر/

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *