قیمت میلگرد تاریخی شد

افزایش قیمت میلگرد در تیرماه

قیمت میلگرد در بازار به بالاترین نرخ خود در تاریخ رسید. قیمت هر کیلو میلگرد در بازار تهران اگرچه هنوز به 10 هزار تومان نرسیده اما شواهد اینطور نشان میدهد که میلگرد 10 هزارتومانی در بازار هدف گزاری شده است که این رویکرد بسیار پر خطر می باشد.

به گزارش بازار آهن پتروسازه ساحل، این در حالی است که بازی بازار با یک نرخ هدف‌گذاری شده دقیقا یک بازی دوگانه است و برخی از فعالان برجسته بازار وقتی هدف ۱۰ هزار تومانی را می‌شنوند خود را برای فروش در نرخ‌هایی نزدیک به ۹ هزار و ۳۰۰ تا ۹ هزار و ۵۰۰ آماده می‌کنند.

این بازی اولین‌بار نیست که رخ داده و آخرین‌بار هم نخواهد بود. از سوی دیگر بازار فولاد همیشه به رکوردشکنی‌های قیمتی بدبین بوده و هر رکورد جدیدی استعداد تغییر فاز بازار را در پی‌داشته است.

اثر دلار بر بازار فولاد هم مدت‌هاست که تجربه و اثبات شده و این‌بار هم اثر دوگانه آن را باید در نظر داشت وتغییر فاز بهای دلار مستقیما در بازار فولاد نیز اثرگذار خواهد شد.

اما قیمت ها در بازار تیرآهن بسیار آشفته و گیج کننده می باشد و بهتر است تا اعلام نرخ به جدول قیمت ها بسنده کنیم و امید داشته باشیم این وضعیت در آینده بهبود پیدا کند. در نهایت شاید بتوان به این نکته اشاره کرد که شتاب رشد قیمت‌های روزگذشته در بازار میلگرد اندکی تقلیل یافته است و آرامش اندکی را شاهد بودیم.

اهمیت کنترل قیمت میلگرد در بازار

مصرف بالای محصولات فولادی، به‌ ویژه انواع قوطی، پروفیل‌ و میلگرد آجدار در همه پروژه‌ های صنعت احداث کشور، از جمله صنایع ساختمان، راه، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت آب شامل پروژه های سد سازی شبکه ‌های آبرسانی و فاضلاب اشاره شده که در احجام اجرایی کارهای پروژه و قیمت تمام شده کار اثرگذار است؛ بنابراین کنترل و هدایت قیمت‌ های آن در بازار مصرف از واجبات توصیف شده است اما طبق اعلام این تشکل‌ ها در شرایط موجود شرایط این کالای اساسی دستخوش تغییرات جدی و خارج از کنترل شده است.

با وجود این که دولت به دلیل حمایت از مصرف‌ کنندگان داخلی و تقویت قدرت خرید مردم مانع افزایش قیمت داخلی فولاد از یک طرف در مقابل تغییرات نرخ ارز و از طرف دیگر مقایسه آن با قیمت جهانی فولاد شده، ولی در حال حاضر بازار شاهد تغییرات اساسی در این حوزه است و به نظر می ‌رسد برعکس، دولت با حمایت کامل از تولید کنندگان فولاد از طریق صادرات مواد اولیه و میانی و هم چنین عدم کنترل بازار داخلی موجبات افزایش شدید و قیمت کالای فولاد را در بازار داخلی فراهم کرده است.

مصوبات اخیر کار گروه تنظیم بازار آهن مبنی بر نحوه قیمت گذاری محصولات فولادی بر مبنای قیمت‌ های جهانی فولاد و همچنین محدودیت ۲۵ درصدی تولیدات جهت صادرات و عرضه محصولات در بورس کالا با کف معادل ۶۰ درصد تولیدات رعایت نمی ‌شود و عملا قیمت ‌های بازار داخلی محصولات فولادی در حدود ۲۰ درصد بالاتر از قیمت‌ های جهانی و عرضه محصولات جهت صادرات در حدود ۵۰ درصد است.

برچسب ها : , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 269

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0