مشکلات بازار لوله و پروفیل در شهریور ماه 1399

مشکلات بازار لوله و پروفیل

به گزارش بازار آهن آلات فولادسل ، مدیرعامل شرکت صدرا پروفیل تهران گفت: مشکل صنعت لوله و پروفیل در حال حاضر، کمبود مواد اولیه و رکود در بخش مصرف است. متاسفانه در چند ماه گذشته قیمت مواد اولیه به شدت افزایش یافته و در عین حال قدرت خرید هم تولیدکنندگان و هم مصرف‌کنندگان به دلیل گرانی‌های اخیر کاهش یافته است.

قیمت ورق گرم به عنوان ماده اولیه تولید لوله و پروفیل در ابتدای سال 1395 حدود یک هزار و 500 تومان به ازای هر کیلوگرم بود اما این قیمت اکنون به بیش از 15 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است. این یعنی تولیدکننده می‌توانست با 15 میلیارد تومان نقدینگی، 10 هزار تن مواد اولیه خود را تامین کند اما با افزایش 10 برابری قیمت، تنها قادر است در شرایط کنونی یک هزار تن ماده اولیه تامین کند.

به همین ترتیب مصرف‌کنندگان لوله و پروفیل نیز با افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مواجه شده‌اند. شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق گرم در کشور، بزرگ‌ترین تامین‌کننده ماده اولیه لوله و پروفیل محسوب می‌شود. با این حال از زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت با دستورالعمل‌های خود باعث تغییر شیوه عرضه در بورس کالا شد، نوع عرضه فولاد مبارکه نیز تغییر کرد.
میرزارسولی اذعان کرد: اگر دلالان بتوانند ورق را از بورس کالا خریداری کنند، با توجه به افزایش قیمت‌ها در بازار و تحویل دو ماهه و سه ماهه آن از سوی فولاد مبارکه، بدون فعالیت تولیدی سود هنگفتی را کسب خواهند کرد. به طوری که اگر ورق یک هزار تومان به ازای هر کیلوگرم گران شود، با خرید یک هزار تن ورق بیش از یک میلیارد تومان نصیب دلال در بازار آزاد خواهد شد.

برچسب ها : , , , , , ,
تعداد بازدید : 492

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0