نامه فولادی «معاون دادستانی» به «سرپرست وزارت صمت»

بورس کالا و انجمن تولیدکنندگان فولاد

به گزارش بازار آهن فولادسل ، نامه جناب عمرانی معاونت قضایی دادستان کل کشور خطاب به وزارت صمت در خصوص اصول و راهکارهای تنظیم بازار فولاد که در فضای مجازی در حال انتشار است، فارغ از ادبیات متفاوت و صراحت قلم و البته نگاه خاص ایشان، حاوی نکات مهم و قابل توجهی است که فولادسل را بر آن داشت تا نکاتی در این خصوص ارائه کند:

  1. به نظر می‌رسد با اینکه معاون دادستان کشور در نامه خود به طرح مشکلات و راهکارهای بازار «فولاد» پرداخته اما تمرکز اصلی مطالب وی بر بازار ورق‌های فولادی است و در صدر و ذیل نامه، این تمرکز مشاهده می‌شود. بنابراین لازم است اولویت اصلی دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با بازار فولاد، اصلاح مکانیسم‌ها و مقررات در بازار ورق‌های فولادی برای کاهش اختلاف قیمت بین بورس و بازار باشد.
  2.  گلایه‌های متعدد جناب عمرانی از همه ارکان بازار فولاد اعم از تولیدکننده و بازرگان و مسئولین دولتی در خصوص عدم اجرای مفاد بخشنامه‌ها و مصوبات، حاکی از آن است که یا مصوبات صحیح و کارشناسی و قابل اجرا نبوده و یا تعدد بخشنامه‌ها و مقررات امکان اجرا را سلب کرده به طوری که در نهایت بخشنامه‌ها را اشخاص حقیقی یا حقوقی به طور کامل اجرا نکرده‌اند.
  3.  معاون دادستان کل کشور به درستی به موضوع رانت و دلالی در بازار فولاد اشاره کرده و این رانت را با یک حساب سرانگشتی بیش ازهزار میلیارد تومان عنوان کرده و البته وعده محاکمه رانت‌خواران  را داده است. وعده‌ای که نور امید را در تولیدکنندگان فولاد زنده کرده است. حافظه تاریخی فعالان فولاد کشور یاری می‌کند که در مرداد و شهریور ۹۷ بیش از ۵ هزار میلیارد تومان رانت ناشی از اختلاف قیمت بورس و بازار محصولات فولادی توزیع شد و خبر خوبی است که رانت خواران آن زمان و البته بهمن و اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ محاکمه شوند.

    معاون قضایی دادستان کل کشور ۴ اصل را برای ایجاد آرامش در بازار فولاد عنوان کرده

  4. معاون قضایی دادستان کل کشور ۴ اصل را برای ایجاد آرامش در بازار فولاد عنوان کرده که نشان می‌دهد وی تا حد زیادی در جریان مسائل ریشه‌ای بازار فولاد به ویژه در مورد ورق‌های فولادی قرار دارد. تاکید بر تجربه مثبت تنظیم بازار پتروشیمی، واقعی کردن سهمیه‌ها و اتصال سامانه‌های عرضه و خرید و انبار در جهت شفاف سازی در کنار رویکرد قیمتی مبتنی بر قیمت‌های جهانی اصولی هستند که اگر اجرایی شوند، ریشه‌های التهاب غیر واقعی در بازار فولاد را می‌سوزانند.
  5. البته تعبیر ایشان از مچینگ به حیاط خلوت هم چندان جالب نیست و متولیان این موضوع از جمله فولاد مبارکه، بورس کالا و انجمن فولاد در کنار وزارت صمت، دلایل و ضرورت انجام مچینگ، نحوه انجام مچینگ با قیمت‌های کشف شده در بورس کالا و راهکارهای جایگزین مچینگ پس از ایجاد آرامش نسبی در بازار ورق را برای ایشان بیش از پیش تبیین نمایند.
  6.  راهکارهای ارائه شده از طرف معاون دادستان کل کشور، راهکارهای اصولی است که مدت‌ها است از طرف بورس کالا و انجمن تولیدکنندگان فولاد در جلسات مختلف مربوط به تنظیم بازار پیشنهاد و بر آن‌ها تاکید می‌شود که البته با رویکرد مثبت سرپرست وزارت صمت برای کاهش مداخلات دستوری دولت در بازار فولاد، امیدواری به پذیرش و اجرای این پیشنهادات بیشتر شده است.
  7. در خصوص اصل اول مد نظر معاون دادستان کل کشور برای تنظیم بازار فولاد هم ذکر این نکته حائز اهمیت است که اجرای سیاست تنظیم بازار پتروشیمی در فولاد، بارها از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد پیشنهاد شده و حتی در بسته پیشنهادی انجمن نیز همان سیاست‌ها مبنا قرار گرفته است.

 

برچسب ها : , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 302

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0