نامه معاون دادستان کشور به جهانگیری با موضوع صنعت فولاد

نامه معاون دادستان کشور به جهانگیری با موضوع صنعت فولاد

معاون قضایی دادستان کل کشور در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور،خواستار رفع سریع رانت در فروش محصولات و صنایع بالادستی فولاد و ساماندهی بازار فولادی شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار آهن آلات پترو سازه ساحل ، سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، ساماندهی بازار فولاد و رفع مشکل تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی را خواستار شد.

در این نامه آمده است: ضمن تاکید بر اینکه مشکل فولاد ارتباطی به تحریم و ارز ندارد، استدعا دارم به داد بازار فولاد برسید. به دلیل عدم عرضه مواد اولیه، ویژه فروشی و ایجاد رانت فاجعه در تعطیلی صنایع پایین دستی تولید محصولات فولادی و بیکاری کارگران در راه است.
ستاد تنظیم بازار اخیراً مصوبه ای برای تنظیم بازار فولاد صادر کرد که طبق آن، عرضه شمش و اسلب فولادی فقط از طریق بورس کالا امکان‌پذیر است و تامین ارز و ورق مورد نیاز واحدهای تولیدکننده لوازم خانگی منوط به ثبت اطلاعات تولید، توزیع، قیمت و موجودی این واحدها در سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها است.

به این ترتیب عرضه شمش فولاد و اسلب تنها از طریق بورس کالا امکان پذیر است و اگر عرضه ای در خارج از بورس صورت گیرد، تخلف محسوب می شود.

این مصوبه ستاد تنظیم بازار 6 تیرماه به دستگاه های مرتبط و تولیدکنندگان ابلاغ شد.

فعالیت دلالان در ماه‌های گذشته به‌گونه‌ای بازار فولاد را به هم ریخته است که قیمت ورق فولادی در بازار داخلی حتی با قیمت ارز 22 هزار تومانی نیز با فاصله از قیمت جهانی این محصول گران‌تر است.

نامه معاون دادستان کشور به جهانگیری

 

همانطور که در اخبار روزهای قبل گفته بودیم تداوم رشد قیمت ها و کمبود عرضه محصولات فولادی باعث افزایش التهاب در بازار فولاد شده است که به ناچار باعث ورود معاون دادستان به این موضوع شده است. در ادامه مروری بر اخبار اشفتگی بازار صنعت فولاد خواهیم داشت.

پایداری صعود قیمت ها در بازار فولاد

در یک هفته اخیر، بازار آزاد محصولات فولادی و رینگ معاملاتی شمش و سایر محصولات فولاد در بورس کالا روزهای غیرقابل پیش‌بینی را طی کردند. درحالی قیمت محصولات فولادی در هفته اخیر در این کانال قیمتی قرار گرفته که صحبت از میلگرد کیلویی ۹ هزار تومان در هفته‎‌های گذشته بیشتر به طنزی تلخ شباهت داشت و فعالان این بازار نیز باور نداشتند که این محصول در این بازه زمانی کوتاه و آن هم در شرایط رکود فعلی مصرف به سطح قیمت‌های این چنینی برسد.

درواقع رشد سرسام‌آور بهای ارز و آشفتگی اقتصادی کشور باعث شده تا بخش قابل‌توجهی از پیش‌بینی‌های قبلی نسبت به بازار شمش و محصولات فولادی نادرست از آب درآید. همان‌گونه که در گزارش‌های پیشین دنیای اقتصاد بیان شده بود این روزها نرخ ارز معیار قیمت فولاد در کشور شده است و افزایش نرخ دلار هجوم نقدینگی به این بازار را درپی دارد.

انتقال نقدینگی در بازار محصولات فولادی بیشتر از سایر فلزات

هرچند افزایش قیمت نرخ ارز بر محصولات فولادی تاثیر داشته است اما این میزان افزایش قیمت در دیگر محصولات میانی این بازار و سایر فلزات دیده نمی شود و دلیل این افزایش، قدرت نقدشوندگی سریع محصولات فولادی می باشد که باعث می شود مشتری راغب به خرید این محصولات باشد.

همچنین خریداران این بازار اطمینان دارند که باتوجه به گستره بزرگ مصرف فولاد، در فروش محصول با مشکل کمتری مواجه می‌شوند، اما شرایط در سایر فلزات چنین نیست، چرا که محدودیت طیف کالاهای مصرفی قدرت نقدشوندگی را در آنها کمتر کرده و همین موضوع نیز باعث شده تا تمایل دلالان برای حضور در این بازار کاهش یابد.

برچسب ها : , , , , , , , , ,
تعداد بازدید : 354

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0