ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستپروفیل و قوطی فولاد پدیا نبشی و ناودانی

پروفیل ناودانی، ویژگی‌ها، کاربردها و انواع آن

سه شنبه, ۲۳ / آذر / ۱۴۰۰ پروفیل ناودانی، ویژگی‌ها، کاربردها و انواع آن

پروفیل ناودانی یک مقطع فولادی با سطحی مقطعی به شکل حرف لاتین U است که در بخش‌های گوناگونی از پروژه‌های ساخت‌وساز و طرح‌های صنعتی به کار می‌رود؛ این محصول باتوجه‌به متریال اولیه و حالت کلی بال‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که دارای خواص مکانیکی و فنی متفاوتی هستند و در نهایت، برای کاربرد خاصی استفاده می‌شوند. گفتنی است که این مقاطع فولادی جداول وزنی و استانداردهای مخصوص به خود را دارند و با به‌کارگیری شیوه‌های خاصی تولید می‌شوند.

در صفحه‌ای که پیش روی شما قرار دارد، علاوه بر بررسی ادامهٔ این مقاله، می‌توانید به لیست قیمت ناودانی در انواع مدل‌ها و متریال‌ها دسترسی پیدا کنید. اگر از میان محصولات موجود در سبد فروشگاهی، قصد خرید گزینهٔ خاصی را پیدا کردید، کافی است که با کارشناسان فروش مجموعهٔ فولادسل تماس بگیرید تا متخصصان ما پس از بررسی جزئیات سفارشتان، فرایند خرید را در یک بازه‌ی زمانی کوتاه به‌پیش ببرند و محصول را برای شما ارسال کنند.

پروفیل چیست، چه مدل‌ها و کاربردهایی دارد؟

پروفیل عنوانی است که به مجموعهٔ متنوعی از مقاطع فولادی داده می‌شود که در شکل‌ها، جنس‌ها و ابعاد متعددی ساخته می‌شوند؛ این مقاطع فولادی یک سطح مقطع یکدست دارند که با ایجاد زاویه‌هایی بر روی ورق‌های فلزی ایجاد شده است و به همین دلیل، یکی از محصولات نهایی ورق‌های فلزی به‌حساب می‌آیند. گفتنی است که این مقاطع فولادی از نظر سطح مقطع، به دو دستهٔ باز و بسته تقسیم می‌شوند که اشاره به شکل هندسی آن‌ها دارد؛ برای مثال، قوطی یک پروفیل بسته و تیرآهن یک نمونهٔ باز است.

دربارهٔ کاربردهای انواع پروفیل نیز باید به این مسئله اشاره کنیم که این مقاطع باتوجه‌به اینکه در چه ابعاد و ضخامت‌هایی تولید می‌شوند و وزن نهایی آن‌ها چقدر است، در پروژه‌های ساخت‌وساز گوناگونی به کار گرفته می‌شوند؛ بر روی‌هم‌رفته، آن دسته از مقاطع فلزی که وزن کمتری دارند و برای استفاده در اکثر پروژه‌های ساختمانی کوچک مناسب هستند، با عنوان پروفیل ساختمانی و آن دسته‌ای که جهت وزنی بزرگ‌تر از این محصولات‌اند با عنوان پروفیل‌های صنعتی شناخته می‌شوند.

ناودانی چیست؟

باتوجه‌به اطلاعاتی که در بخش قبلی به دست دادیم می‌توانیم بگوییم که ناودانی (Metal U Channel) یک پروفیل با سطح مقطع باز است که از دو بال و یک جان تشکیل شده است؛ هندسهٔ کلی این مقطع به شکلی است که جان در مرکز و بال‌ها در کنار آن قرار گرفته‌اند، به شکلی که اگر این پروفیل را از پهلو بررسی کنیم، مانند حرف لاتین U است.

این مقطع فولادی با به‌کارگیری آلیاژهای گوناگون فلزی مانند آلومینیوم، فولاد و استیل ضدزنگ ساخته می‌شود و بر اساس وزن و ابعاد نیز در دو دستهٔ کلی سبک‌وسنگین جای دارد. گفتنی است که بر مبنای ضخامت، ابعاد و وزن این پروفیل، می‌توانیم آن را به دو دستهٔ ساختمانی و صنعتی نیز تقسیم بکنیم که هرکدام از آن‌ها، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

ویژگی‌ها

در زمان بررسی این مقطع سوالی که به ذهن می‌رسد این است که چرا متخصصان باید از یک پروفیل با چنین ابعادی استفاده بکنند و این مقطع چه مزیتی بر سایر قطعات مانند خود دارد؟ گفتنی است که مقاطع U شکلباتوجه‌بهه شکل ظاهری خود و جنس متریال تولید، دارای ویژگی‌هایی است که آن را از بسیاری از محصولات مشابه متمایز می‌کند؛ در ادامه، به بخش مهمی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم.

_ مقاومت کششی بالا در برابر تنش‌های ناگهانی زیاد؛

_ فرایند ساده برای نصب و بارگذاری؛

_ افزایش استحکام در صورت استفاده برای انواع خرپا و دهانه؛

_ وزن و ابعاد کم در مقایسه با قابلیت‌های مکانیکی؛

_ مقاومت مثال‌زدنی در برابر آسیب‌های فیزیکی.

ابعاد

موضوع دیگری که در زمان دریافت قیمت ناودانی در انواع مدل‌ها مانند قیمت ناودانی 8 سنگین و قیمت ناودانی 10 سنگین مطمئناً کارآمد خواهد بود، آشنایی با بازهٔ وزنی و ضخامت‌های مرسوم این مقطع فولادی است؛ این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا گزینهٔ موردنظر خود را ساده‌تر پیدا کنید و به شکل دقیق‌تری فرایند محاسبهٔ قیمت نهایی پروژه و نرخ‌های مربوطه را محاسبه کنید. در ادامه، بازهٔ کلی سایز، ضخامت و وزن این مقطع را بیان خواهیم کرد.

_ سایز 6 تا 22 اینچ؛

_ ضخامت 6 تا 9 میلی‌متر؛

_ وزن در ازای هر یک متر 5 تا 30 کیلوگرم؛

_ وزن در ازای هر شاخهٔ 6 متری 30 تا 80 کیلوگرم؛

_ وزن در ازای هر شاخهٔ 12 متری 103 تا 350 کیلوگرم.

شایان توجه است که علاوه بر این اطلاعات، ابعاد مربوط به ارتفاع، عرض بال، ضخامت جان، ضخامت بال و شعاع گردی گوشه نیز برای متخصصان قابل‌توجه است؛ این اطلاعات را می‌توانید به شکل دقیق از داخل جدول‌های وزنی مخصوص این پروفیل به دست آورید. توجه داشته باشید که قیمت ناودانی به شکل مستقیمی با عواملی که بیان کردیم، مربوط می‌شود.

کاربردها

پیش از آنکه به‌طورکلی کاربردها و موارد استفادهٔ این پروفیل برویم را بیان کنیم، باید به این مسئله نیز توجه داشته باشیم که کاربردهای این مقاطع تابعی از آلیاژ به‌کاررفته در آن‌هاست؛ برای نمونه بهتر است به کاربردهای مدل استیل این پروفیل اشاره کنیم. این مقطع به دلیل اینکه مقاومت بالایی در برابر عوامل خورنده دارد، در بسیاری از موقعیت‌های روباز به کار گرفته می‌شود، درحالی‌که سایر مقاطع U مانند انواع فولادی آن، چنین کاربردی ندارند.

بااین‌حال، می‌توانیم به شکل کلی بگوییم که مقطع فلزی موردبحث ما در موقعیت‌های زیر به کار می‌رود:

_ استفاده به‌عنوان مهاربند برای ترمیم و جلوگیری از فروریختن دیوار؛

_ کاربرد در ساخت اسکلت‌های فولادی مخصوص ماشین‌های سنگین و نیمه‌سنگین؛

_ کاربرد در تولید انواع چارچوب‌های فلزی مختص پنجره و درب؛

_ استفاده برای ساخت سپرهای محافظ لوله و زیرساخت‌های پایپینگ؛

_ کاربرد در ساخت انواع گاردریل‌ها و سایر تجهیزات راهنمایی رانندگی.

انواع ناودانی

در بخش‌های قبلی به این مسئله اشاره کردیم که عوامل و مؤلفه‌های گوناگونی در تعیین انواع و دسته‌های گوناگون پروفیل ساختمانی ناودانی تأثیرگذار هستند. لازم است که مصرف‌کنندگان یا خریداران این محصولات با انواع این مقاطع آشنا شوند تا بتوانند از میان‌ها بهترین گزینه را که بیشترین مشابهت با پروژهٔ خود دارد، برگزینند.

در اولین قدم، گفتنی است که این مقاطع بر اساس شکل و زاویهٔ بال‌ها به دو دستهٔ کلی تقسیم می‌شوند:

_ مقطع UPN:

بال‌های این دسته از مقاطع به‌طورکلی یک حالت مخروطی شکل را تشکیل می‌دهند و زاویه‌ای بیشتر از 90 درجه دارند.

_ مقطع UPE:

در این گروه بر خلاف نمونهٔ قبلی، بال‌ها به شکل موازی در کنار هم قرار می‌گیرند و هرکدام زاویه‌ای 90 درجه دارند.

در ادامه گفتنی است که این مقاطع از جهت فرایند ساخت نیز به دو دستهٔ زیر تقسیم می‌شوند؛ گفتنی است که درصورتی‌که مایل هستید به خرید یکی از انواع پروفیل‌های U بپردازید، به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید که قیمت ناودانی 8 سنگین را به دست آورید و به خرید آن بپردازید، بهتر است که ابتدا نوع ساخت آن را به شکل دقیق بررسی کنید.

مدل فابریک

از شمش‌های فولادی برای ساخت مقاطع ناودانی این دسته استفاده می‌شود و فرایند کلی نیز به این شکل است که شمش در زیر غلتک‌ها قرار می‌گیرد و با استفاده از حرارت و فشار غلتک، شمش به یک رول تبدیل می‌شود. پس از آن نیز رول‌ها از میان غلتک‌های ثانوی عبور می‌کنند تا مقطع فولادی نهایی به دست بیاید.

مدل پرسی

 این گروه از مقاطع فولادی با استفاده از ورق‌های فولادی تولید می‌شوند و از این نظر، از دستهٔ قبلی متمایز می‌شوند. فرایند تولید این‌گونه است که ورق‌ها با استفاده از دستگاه‌های خاصی عملیات پرس‌کاری را پشت سر می‌گذارند و در نهایت، شکل پروفیل U را به خود می‌گیرند.

جمع‌بندی

ناودانی یک مقطع فولادی است که سطح مقطعی به شکل حرف لاتین U دارد؛ این محصول گزینه‌ای مناسب برای به‌کارگیری در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی گوناگون است، چراکه با نوع طراحی و متریال به‌کاررفته در آن، به محصولی در نوع خود منحصربه‌فرد تبدیل شده است. این مقطع فولادی در دو مدل بال موازی و مخروطی تولید می‌شود و از جهت ساخت نیز در دو دستهٔ پرسی و فابریک قرار می‌گیرد.

شایان توجه است که برای خرید انواع این محصول مانند دریافت قیمت ناودانی 8 سنگین و خرید آن، بهتر است که پیش از هر چیزی، نوع ساخت آن را تعیین کنید و به زاویهٔ بال‌های آن توجه نمایید، چراکه این جزئیات موجب بروز خواص مکانیکی و فنی متفاوتی می‌شوند.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد