نگاهی به سالهای 2021 و 2022

نگاهی به سالهای 2021 و 2022

نگاهی به سال­های 2021 و 2022

به نقل از پایگاه خبری فولاد ایران در سال 2021 :

  1. قیمت سنگ آهن نوسانات بسیاری داشته که پس از رسیدن به اوج خود (230 دلار)، تا عدد 60 دلار کاهش یافت. همچنین شمش نیز به دلیل تقاضای انباشته شده از سال گذشته، رکورد 700 دلار هر تن سی‌اف‌آر را شکست.
  2. افزایش قیمت نفت و به‌خصوص گاز که در پی کمبود عرضه منجر به افزایش قیمت برق نیز در اروپا شد، برخی از کارخانه‌های فولادی را به تعطیلی کشاند.
  3. چاپ بیش از ده میلیارد دلار اسکناس در امریکا، چین و اروپا سبب ترس از تورم شده و پیش‌بینی می‌شود در صورت بروز یک پاندمی جدید، دنیا دچار یک تاریکی اقتصادی شود. چرا که دیگر ظرفیتی برای چاپ پول بیشتر وجود ندارد.
  4. در جریان پاندمی، حمل و نقل بین‌المللی به دلیل افت تقاضا با کاهش چشمگیری مواجه شد که این خود سبب اوراق شدن بسیاری از کشتی‌ها و هواپیماها گردید. پس از عبور از پاندمی، کرایه حمل نسبت به سال گذشته تا سه برابر افزایش یافت.
  5. گریز از سوخت فسیلی و روی آوردن به انرژی‌های تجدید پذیر، سبب افزایش تقاضای فلزات نایاب به‌خصوص لیتیوم شد و دنیا ناچار به پذیرش محدودیت‌هایی برای تقاضای سیری‌ناپذیر خود شد.

و اما اتفاقات سال 2022 بر مبنای دو پیش فرض است :

_ ابتدا رفع نگرانی از تاثیر پاندمی در دنیا

_ سپس امضاء برجام و رفع تحریم‌های ایران

  1. امضاء برجام و رفع تحریم‌ها نه تنها سبب گشایش بازار هشتاد میلیونی ایران بلکه فعال شدن بازار عراق و افغانستان خواهد شد که در واقع یک تقاضای 150 میلیونی بسیار قدرتمند را وارد بازار جهانی خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود ایران به تنهایی نیاز به بیش از پانصد میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت، گاز، انرژی و راه خواهد داشت و به همین دلیل به دنبال قراردادهای طولانی­ مدت خواهد بود.
  2. قیمت سنگ آهن به دلیل افت تقاضای چین کاهش خواهد یافت اما با جایگزینی قراضه در چین، قیمت شمش به کمتر از 48 دلار نخواهد رسید. چرا که هزینه انرژی همچنان بالا خواهد بود.
  3. با توجه به کاهش اکتشاف نفت، قیمت آن به کمتر از 50 دلار نخواهد رسید که این خود سبب ثبات بازار سهام و کومودیتی‌ها خواهد شد.
  4. با گسترش فعالیت‌های زیست محیطی، فاصله کشورهای غنی و فقیر تشدید خواهد شد و جهان به سمت دو قطبی شدن پیش خواهد رفت. یک قطب رویکردی به سمت اقتصاد، سلامت و محیط زیست با فناوری جدید خواهد داشت و قطب دیگر رویکردی به سمت تلاش برای بقا.
  5. بازار سال 2022 کومودیتی‌ها در خدمت مواد غذایی است. به دلیل بحران‌های موجود در بخش محیط زیست، مشکل تولید مواد غذایی وجود خواهد داشت که این خود مجوز کاهش قیمت کالاهای پرمصرف به‌خصوص دانه‌های روغنی را صادر نخواهد کرد.

امید است با به سرانجام رسیدن توافق ایران با گروه 1+5 و رفع بحران مسکن در چین، بازار فولاد با توجه به رواج ساخت و ساز در خاورمیانه، چشم‌انداز خوبی داشته باشد.