ورق آجدار

ورق آجدار چیست

ورق آجدار (Embossed) چیست؟

ورق آجدار نوعی ورق گرم است که بیشتر برای سطوح شیبدار یا نزدیک پرتگاه استفاده می‌شود تا از سرخوردن افراد و یا اشیاء جلوگیری کند. برجستگی های پراکنده در سطح ورق، معمولا به شکل شطرنجی، برجسته ، بادامی، عدسی، لوزی و قطره ای طراحی شده است.
ورق اجدار که در دسته ورق های فولادی قرار دارد، تحت عنوان ورق‌های شطرنجی ( Chequred Sheet )، ورق‌های برجسته ( Embossed Sheet ) و ورق‌های کف‌سازی (Durbar  Floor  Sheet ) نیز معرفی می‌شوند.
برجستگی‌های ایجاد شده در سطح ورق، معمولا به شکل بادامی، لوزی، عدسی، قطره‌ای، شطرنجی و یا اشکال دیگر می‌باشد.
ورق آجدار به روش نورد گرم (Hot Rolling) فولاد St37  تولید می‌شود. در روش نورد گرم، ابتدا شمش فولادی از نوع تختال (اسلب) با مقطع و طول مشخص به درون کوره‌های پیش گرم ریخته شده و پس از رسیدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه‌های پوسته‌زدایی و نورد ابتدایی، مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می‌یابد.
و نهایتاً با عبور از قفسه‌های نورد پایانی و انجام عملیات آج‌زنی به شکل ورق آجدار با ضخامت ۱.۵ تا ۱۰ میلیمتر تولید شده و به صورت کلاف (Coil) و یا برش‌ (Sheet) بسته‌بندی می‌گردند. توضیح آنکه اسلب (Slab) یا تختال، قطعه‌ای مکعب مستطیل شکل و از فرآورده‌های میانی نورد فولاد است که معمولاً دارای ضخامت ۲۳۰ میلیمتر، عرض ۱.۲۵ متر و طول ۱۲ متر می‌باشد.
از قابلیت جوش پذیری این ورقها برای تولید ورقهایی با طول بلند، ورقهای کوتاه را بهم جوش می دهند. تست های مربوط به میزان لغزندگی به صورت خیس و خشک مطابق استانداردها جهانی انجام می پذیرد. نوع بادامی شک آج ها برای محصور کردن آب در هنگام باراندگی، مانعی ایجاد نمی کند. لذا برای محیط های صنعتی رو باز کاربرد ویژه ای دارد.
سطح براق و انعطاف پذیری بالا در عین حال استحکام بالای این نوع ورق به خاطر طراحی‌های روی سطح آن از ویژگی‌ اصلی نسبت به دیگر ورق‌ها است. همچنین این نوع ورق ها به راحتی قابل تغییرشکل و خم شدن هستند و حتی با توجه به نیاز مشتریان برای برخی اهداف تزئینی نیز بکار برده می‌شوند.

کاربرد

ورق اجدار برای جلوگیری از سر خوردن افراد یا اشیاء در سطوح شیبدار، سقف های شیبدار یا نزدیک پرتگاه، کف کشتی، پله ها، پل ها، کف زمین های تحت عملیات ساخت و راه سازی، کف اتاق کامیون و وانت بارها، پله های اضطراری، صنایع دکوراسیون، حفاظ برای مناطق نظامی و زندان، خطوط تولید مواد غذایی و کشاورزی، درب پارکینگ، ورودی انبارها و منازل، آسانسور، قطعات لوازم خانگی، ایستگاه اتوبوس و دستگاه های صنعتی کارخانجات استفاده می شوند.

استاندارد

معمولا در ضخامت های 2 میلی متر تا ۱۰ میلی متر بصورت رول  وشیت (فابریک و برشی) در ابعاد ۲*۱، ۶*۱.۵، 1.5*3 و 1.25*2.5 متر تولید می شوند. . ورقهای فابریک (یک لایه آج به ورق اضافه شده) سنگینتر از نوع پرسی (ورقهای ساده که طرح روی آن ایجاد شده) هستند.
ورق اجدارچیست

جدول وزنی

وزن ماشین حسابی هر ورق آجدار بر اساس فرمول وزنی ورق های آهن که در ادامه آمده قابل محاسبه خواهد بود و در آن چگالی آهن را 8 گرم بر متر مکعب در نظر می گیرند (در حالی که این عدد در واقعیت7874 گرم بر متر مکعب می باشد).
وزن هر برگ ورق آجدار (بر حسب کیلوگرم) = طول ورق (با واحد متر)* عرض ورق (با واحد متر)* ضخامت ورق (با واحد میلیمتر)* 8 (کیلوگرم بر مترمکعب/1000)
فرمول محاسبه قیمت هر برگ ورق اجدار به طریق زیر می باشد.
قیمت هر برگ ورق اجدار (بر حسب ریال) = قیمت هر کیلوگرم ورق اجدار (بر حسب ریال/کیلوگرم) * وزن هر برگ ورق اجدار (بر حسب کیلوگرم)
برای محاسبه قیمت هر مترمربع ورق آجدار از فرمول زیر استفاده می گردد.
قیمت یک مترمربع ورق آجدار (بر حسب ریال / مترمربع) = قیمت یک برگ ورق آجدار (بر حسب ریال) / مساحت ورق آجدار (بر حسب متر مربع)
شایان ذکر است لیست قیمت خرید ورق اجدار با تایید و هماهنگی کارشناس فروش ، معتبر می باشد. لذا قیمت به روز خرید و فروش ورق اجدار را از کارشناسان فولادسل بخواهید.  خریدار ورق اجدار می تواند سفارشات انبار مانند برش و .. را نیز به فولادسل بسپارد. ورق اجدار فولادسل در کارخانه و انبار تهران قابل تامین می باشد.

عبارات قابل جستجو:

برچسب ها : , , ,
تعداد بازدید : 477

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0