ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد پدیا ورق اجدار ورق فولادی

ورق آجدار چیست و چه کاربردی دارد؟

سه شنبه, ۲۵ / آبان / ۱۴۰۰ ورق آجدار چیست و چه کاربردی دارد؟

هرکدام از ورق‌های فولادی بر اساس آلیاژ، شکل ظاهری و استاندارد تولیدی، در دسته‌بندی خاصی قرار می‌گیرند و برای پیشبرد هدف خاصی به کار می‌روند. به‌عنوان‌مثال، ورق فولادی آجدار یکی از انواع ورق‌های فلزی (عمدتاً از جنس فولاد) است که بر مبنای ظاهر کلی خود، برای ایجاد اصطکاک استفاده می‌شود؛ این محصول، یکی از فراورده‌های نورد گرم است و ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود را دارد. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا پس از بررسی این محصول، سایر نکات تکمیلی مربوط به آن را از نظر بگذرانیم.

ورق فولادی آجدار چیست؟

ورق آجدار، ورق کف‌سازی، ورق شطرنجی یا ورق برجسته، نام‌هایی است که برای یکی از متداول‌ترین انواع ورق‌های فلزی استفاده می‌شود؛ احتمالاً تاکنون بارها، زمانی که قصد عبور از پل عابر پیاده یا قصد استفاده از پله‌برقی را داشته‌اید، با این نوع ورق مواجهه شده‌اید. ورق کف‌سازی در واقع یک نوع ورق فلزی است که بر پایهٔ ورق‌های نورد گرم تولید می‌شود؛ این محصول بر روی یکی از دو طرف بدنهٔ خود، دارای برآمدگی‌های منظمی است و در سمت دیگر، یک سطح صیقلی و یکدست دارد.

علت اصلی ایجاد این برآمدگی‌ها بر روی ورق شطرنجی، استفاده از این ورق برای ایجاد اصطکاک در موقعیت‌های خاص است؛ به‌عنوان‌مثال، زمانی که قرار است کف یک نقطهٔ مرتفع با ورق‌های فلزی پوشش‌دهی شود، اگر از یک ورق با سطح صیقلی استفاده کنیم، رفت‌وآمد بر روی آن بسیار سخت می‌شود، چراکه با چرب شدن چنین سطحی، به‌راحتی هرکسی بر روی آن لیز می‌خورد. به همین دلیل، از این محصول استفاده می‌شود تا با ایجاد اصطکاک، از لیز خوردن افراد و یا اشیا جلوگیری شود.

اتفاقاً همین استفاده‌ها هم هست که باعث شده این محصول را با نام ورق کف‌سازی بشناسند. همچنین، دانستن این نکته نیز خالی‌ازلطف نیست که قیمت ورق آجدار در مقایسه با قیمت سایر ورق‌های فولادی نورد گرم، تا حدودی بیشتر است.

در ادامه‌ی معرفی این محصول، لازم است ورق گرم را هم به شکل مختصر معرفی کنیم تا به شکل مبنایی با ورق کف‌سازی آشنا شویم و همه‌ی خواص آن را درک کنیم..

ورق گرم چیست و چگونه تولید می‌شود؟

ورق گرم یک نوع ورق فلزی است که به‌وسیلهٔ نورد گرم تولید شده است؛ نورد گرم یکی از روش‌های تولید ورق‌های فولادی است که در مقابل نورد سرد قرار می‌گیرد. در نورد گرم، متخصصان تختال‌ها و شمش‌های فلزی را به دمای بیش از 1 هزار درجهٔ سانتی‌گراد می‌رسانند، این روش با نام نورد گرم نامیده شده؛ همچنین به دلیل اینکه در نورد سرد، متخصصان مبنای نورد را بر روی غلتک‌های پرفشار می‌گذارند و دمای محصول را چندان افزایش نمی‌دهند، این روش تولید ورق نیز با نام نورد سر نامیده می‌شود.

ورق‌هایی که از نورد گرم خارج می‌شوند، به دلیل مواجهه با حرارت زیاد، ظاهری سیاه و پر از خط‌وخش و چربی دارند؛ پس از آنکه در طی فرایندهای خاصی، این چربی‌ها زدوده شد و سطح این ورق‌ها نیز به حد کافی‌ای صیقلی شد، ورق‌های گرم برای تولید ورق‌های آجدار آماده می‌شوند.

فرایند تولید ورق کف‌سازی چیست؟

بخش زیادی از فرایند تولید ورق فولادی کف‌سازی یا آجدار را در قسمت قبلی بیان کردیم، چراکه این ورق‌ها در واقع همان محصولات نورد گرم هستند که پس از اسیدشویی و زدودن چربی‌ها، وارد دستگاه‌های آج‌زنی شده‌اند و با آج‌هایی شبیه به بادام، لوزی، مربع، مستطیل و سایر طرح‌های ممکن از چرخهٔ تولید خارج شده‌اند.

نکته‌ای که در فرایند تولید این محصول باید مدنظر داشته باشید، این مسئله است که این ورق‌ها در مواجههٔ مستقیم با آب و انواع رطوبت قرار می‌گیرند و همین مسئله موجب می‌شود که این محصولات پس از گذر بازهٔ زمانی خاصی دچار فرسوده‌های کوچک و بزرگ شوند؛ به سبب رفع این مسئله، متخصصان ورق‌های آجدار را معمولاً با استفاده از ورق‌های گالوانیزه تولید می‌کنند تا مقاومت بیشتری در برابر انواع عوامل خورندهٔ محیطی داشته باشند. البته این مسئله را هم فراموش نکنید که قیمت ورق گالوانیزه آجدار تا حدودی بیشتر از قیمت ورق آجدار معمولی است.

مزیت‌های ورق آجدار چیست؟

بدون شک یکی از برجسته‌ترین مزیت‌های این محصول، وجود برآمدگی‌های گوناگون بر روی سطح این ورق است که موجب افزایش اصطکاک در موقعیت‌های گوناگون می‌شود؛ این مسئله فرایند کف‌سازی با استفاده از ورق‌های فولادی را تا حدود زیادی ساده می‌کند و نتایج مطلوبی هم دارد. علاوه بر این، ورق فولادی یا ورق آلومینیوم آجدار مزیت‌های دیگری هم دارند که در ادامه معرفی خواهیم کرد:

_ این محصولات مقاومت بسیاری مطلوبی در برابر آب، اکسیژن و رطوبت دارند؛

_ سطح براقی دارند و همین مسئله به زیبایی آن‌ها می‌افزاید؛

_ قابلیت‌های جوش‌پذیری این محصولات بسیار مطلوب هست و همین مسئله، استفاده از آن‌ها را ساده می‌کند؛

_ استحکام کششی در این ورق‌ها مناسب است و این مسئله باعث می‌شود که متخصصان بتوانند در ساخت محصولات متفاوتی از این ورق‌ها استفاده کنند.

کاربردهای ورق آجدار چیست؟

در بخش‌های قبلی به‌کرات بیان کردیم که این محصول برای ایجاد اصطکاک به کار می‌رود و همین مسئله باعث می‌شود که در هر موقعیتی که نیاز به اصطکاک باشد، ورق کف‌سازی کاربرد داشته باشد. این موقعیت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

_ در کف‌سازی نقاط مرتفع در سازه‌های فولادی؛

_ در کف‌سازی اتومبیل‌های سنگین مانند کامیون‌ها و نیسان‌ها؛

_ در ساخت انواع پله‌های فلزی؛

_ در کف‌سازی کشتی‌ها و قایق‌ها؛

_ در پروژه‌های نظامی خاص به‌منظور ایجاد مسیرهایی برای عبور؛

_ در تولید انواع لوازم‌خانگی.

ورق آجدار در چه ابعادی تولید می‌شود؟

مسئلهٔ ابعاد از جهات گوناگونی حائز اهمیت است، چراکه تعیین‌کننده وزن ورق آجدار و پس از آن، قیمت این محصول خواهد بود. گفتنی است که این محصول مانند ورق‌های فلزی دیگر، به دو شکل کلی فابریک شیت و رول فرم به بازار عرضه می‌شود. ضخامت هر دوی این ورق‌های چیزی در حدود 2 تا 10 میلی‌متر است و عرض آن‌ها نیز بنابه‌درخواست مشتری متفاوت خواهد بود.

همچنین، نمونه‌های فریک این محصول معمولاً در ابعاد زیر تولید می‌شوند:

_ 25 در 2.5 متر؛

_ 5 در 3 متر؛

_ 5 در 6 متر؛

_ 1 در 2 متر.

انواع ورق آجدار چیست؟

ورق کف‌سازی بر اساس مؤلفه‌ها و عوامل گوناگونی مانند نوع طرح، ضخامت، جنس آلیاژ، شرکت تولیدکننده و روش تولید، به انواع بسیار متعددی تقسیم می‌شوند. جالب است بدانید که وزن ورق آجدار، قیمت، ابعاد و سایر ویژگی‌های آن، بر اساس هرکدام از این عوامل به شکل متغیر تعیین می‌شوند. در ادامه، انواع این محصول را بر اساس این عوامل بررسی می‌کنیم.

بر اساس جنس آلیاژ

ما در این مقاله در تلاش هستیم که ورق‌های آجدار فولادی را معرفی کنیم، اما نباید فراموش کنیم که این محصول در جنس‌های دیگری مانند آلومینیوم نیز قابل‌تولید است. همچنین اگر صرفاً تمرکز خود را بر روی نمونه‌های فولادی این محصول قرار دهیم، این مسئله را نباید از خاطر ببریم که فولاد نیز دارای آلیاژها و گریدهای گوناگونی است که هرکدام می‌توانند در تولید ورق آجدار استفاده شوند؛ البته معمولاً از ورق با استفاده از گرید A37 تولید می‌شود.

بر اساس روش تولید

زمانی که از روش تولید ورق کف‌سازی صحبت می‌کنیم، در واقع شیوهٔ آج‌زنی بر روی این ورق‌ها را موردتوجه قرار داده‌ایم. گفتنی است که دو روش کلی پرسی و فابریک برای تولید این محصول وجود دارد. در روش پرسی، متخصصان با استفاده از دستگاه‌های خاصی، آج‌ها را بر روی ورق‌های فولادی یا آلومینیومی پرس می‌کنند اما در روش فابریک، این آج‌ها بر روی ورق ایجاد می‌شوند و دیگر نیازی به پرس‌شدن ندارند.

بر اساس کارخانه تولیدکننده

شرکت‌های داخلی و خارجی گوناگونی در ساخت ورق شطرنجی فعال هستند که هرکدام از آن‌ها، این ورق‌ها را در انواع خاصی تولید و عرضه می‌کنند. شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه اصفهان، فولاد کاویان و فولاد سبا جزو برجسته‌ترین تولیدکنندگان داخلی این محصول به‌حساب می‌آیند؛ هرکدام از این شرکت‎ها، تجهیزات متفاوتی برای تولید این محصول دارند و به سبب همین مسئله، این ورق‌ها را در ابعاد و ضخامت‌های خاصی تولید می‌کنند.

بر اساس طرح

در بخش‌های قبلی نیز به این مسئله اشاره کردیم که بر روی بدنهٔ ورق کف‌سازی طرح‌های گوناگونی وجود دارد که برخی به شکل لوزی، مربع یا مستطیل هستند. گفتنی است که این محصولات با وجود طرح‌های متفاوت، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و در مجموع، یک کاربرد دارند.

توجه داشته باشید عواملی که در این بخش معرفی کردیم، تأثیر زیادی در قیمت ورق آجدار 4 میل یا سایر ورق‌های آجدار دارند.

سخن پایانی

ورق آجدار یکی از انواع ورق‌های فلزی است که در جنس‌های گوناگونی مانند آلومینیوم و فولاد و در شکل‌های متعددی مانند فابریک و پرسی تولید می‌شود؛ این ورق یکی از محصولات نورد گرم است که با استفاده از دستگاه‌های آج‌زنی تولید شده و وظیفهٔ اصلی آن ایجاد اصطکاک در موقعیت‌های گوناگون می‌باشد. گفتنی است که قیمت ورق آجدار مانند قیمت سایر ورق‌های فولادی، بر اساس وزن این ورق محاسبه می‌شود.

اگر به دنبال این هستید که از یک فروشگاه مطمئن، محصولی باکیفیت به همراه قیمتی به‌روز تهیه کنید، این بخش از مقاله به شما اختصاص دارد. مجموعه‌ای که گزینه‌ای منطقی برای خرید این محصول به‌حساب می‌آید. فولادسل، شرکتی باتجربه و فعال است که به عرضهٔ انواع فراورده‌های فولادی از جمله ورق کف‌سازی می‌پردازد؛ برای بررسی سبد محصولات این شرکت، بر روی لینک “قیمت ورق آجدار” کلیک کنید.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد