ورق آلیاژیa36

ورق آلیاژی a36چیست

ورق آلیاژی a36 چیست؟

ورق آلیاژی a36 از خانواده ی ورق های دریایی است. با توجه به ترکیب خاص خود ، مقاومتی ویژه در مقابل املاح و آب شور دریاها از خود نشان می دهد. به همین دلیل در صنایع دریایی، شناورسازی، اسکله سازی، سازه های صنعتی و تجاری در ارتباط با دریا و موارد مشابه نیز کاربرد دارد و در قالب های متنوعی از جمله؛ صفحات، میلگرد و ورق تولید می شود.
این ورق یکی از متداول ترین ورق های دریایی کاربردی در صنایع کشتی سازی داخل کشور است که مورد توجه بسیاری از شرکت های مربوطه قرار دارد.
ورق A36 دارای تراکم ۷۸۰۰ کیلوگرم در هر مـترمکعب است. مقاومت فشاری ورق A36 حدود ۲۰۰ گیگا پاسکال (GPa 200) است.
طوری که ضخامت های کمتر از ۲۰۰ میلیمتر دارای حداقل استحکام ۳۶۰۰۰ پوند بر یک اینچ (۳۶۰۰۰ Psi) را دارند و استحکام کششی نهایی آن بین ۵۸۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پوند بر هر اینچ (MPa ۴۰۰ -۵۵۰) است.
ورق A36 بسیار مناسب جهت عملیات جوشکاری است.
ورق A36 یک ورق فولادی کم کربن است که دارای قابلیت جوشکاری و شکل پذیری مناسبی می باشد. این ورق در مواردی که مقاومت به خوردگی بالا مدنظر باشد، به صورت گالوانیزه شده نیز عرضه می شود.
در ساخت فولاد A36 از روش هایی مانند کوره های الکتریکی و یا روش اکسیژن پایه استفاده می شود.
عملیات های انجام شده بر روی این فولاد در فرآیند ساخت، عبارت هستند از:

  •  عملیات اکسیدان زدایی
  •  عملیات ویژه ی کنترل سایز و شکل محصول و همینطور توزیع و یک دست سازی اکسید و منگنز در فولاد

ورق دریایی A36

این ورق فولادی در ساخت قطعات مختلف فلزی کاربرد دارد و اکثر قطعات بعد از ساخت و تراش، آبکاری می شوند. ورق A36 همینطور در تعمیرات کشتی ها و شناورهای فلزی استفاده های زیادی دارد.
ورق آلیاژی A36 محصول کشور اکراین و فولاد مبارکه اصفهان، یکی از انواع ورقهای حاصل از فرآیند نورد گرم است که بصورت میلگرد، ورق، نبشی، ناودانی و تیرآهن استفاده می شود. به دلیل مقاومت در برابر املاح و آب دریا به ورق دریایی معروف است و با داشتن قابلیت شکلپذیری و جوشکاری در صنایع شناورسازی، دریایی، اسکله، سازه های صنعتی و تجاری مربوط به دریا به کار می رود. در مواردی که مقاومت به خوردگی بالاتر نیاز باشد، این ورقها بصورت گالوانیزه استفاده می شوند.
آنالیز این آلیاژ حاوی 0.18% وزنی کربن، 0.9-1.6% وزنی منگنز، 0.5-1% وزنی سیلیسیم، 0.2 %وزنی کروم، 0.08% وزنی مولیبدن،0.2-0.4% وزنی نیکل، 0.03% وزنی مس، 0.05-1% وزنی وانادیوم، 0.04% وزنی فسفر و 0.04% وزنی گوگرد است. منگنز خواص حرارتی فولاد را بهبود بخشیده و از اثر منفی سولفورهادر فولاد می کاهد. همچنین در افزایش مقاومت و دوام فولاد موثر است. نیکل باعث افزایش مقاومت فولاد بدون از بین رفتن شکل پذیري فولاد می شود . همچنین آثار منفی مربوط به کاهش یا افزایش دما را در تولید فولاد کاهش می دهد. استفاده از آن در مقادیر بیشتر از %١٢ تولید فولادهاي غیر مغناطیسی می کند . نیکل هدایت الکتریکی فولاد را کاهش داده و مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد. مقاومت فشاری آن 200 گیگا پاسکال، استحکام تسلیم 250 مگاپاسکال و استحکام کششی 550-400 مگاپاسکال می باشد. مقاومت الکتریکی این خانواده در 20 درجه سانتیگراد 0.142 μΩm است. دارای سختی 119-155 برینل می باشد. ماشینکاری این آلیاژ از فولاد 1018 به مراتب مشکلتر است اما قیمت آن کمتر است.
دمای مناسب برای نرمالیزه کردن ورق آلیاژی A36، 899-954 درجه سانتیگراد، آنیل کردن 843-871 درجه سانتیگراد، تنش زدایی 677-927 درجه سانتیگراد، کربوریزه کردن 899-927 درجه سانتیگراد و سخت کردن 788-816 درجه سانتیگراد است.

فولادسل تامین کننده ورق آلیاژی A36 با ضخامت 6-15 میلیمتر با ابعاد 150*600 سانتیمتر از کشور اکراین و انبار تهران می باشد.

برچسب ها : , ,
تعداد بازدید : 475

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0