ورق آلیاژی Alloy Steel Sheet)  st52)

ورق الیاژی st52 چیست

ورق آلیاژی Alloy Steel Sheet)  st52) چیست؟

ورق st52 از دسته ورق های آلیاژی ساختمانی و ضد سایش بوده که به دلیل طیف وسیع در صنایعی همچون قطعه سازی، ساخت ابزار، راه سازی، شهرسازی، ریل سازی، پل سازی ، به عنوان یکی از ورق های زیر بنایی صنعت نامیده می شود. ورق st52 حاوی %۰٫۲ کربن، %۰٫۵۵ سیلیسیوم و %۱٫۶ منگنز می باشد که به دلیل وجود منگنز در آن از خواص مقاومت به خمش و ارتجاعی برخوردار می باشد. استحکام کششی کمینه 640 مگاپاسکال و خواص مهمی چون ارتجاع و مقاومت به خمش بالایی است. حضور این عناصر آلیاژی در ساختار آهن موجب ریز دانه شدن ساختار بلوری و در نتیجه افزایش مقاومت آن می شود. میزان بالای عنصر منگنز در این رسته باعث افزایش مقاومت به ضربه ، سایش و در عین حال شکل پذیری فولاد هم می شود. این ورقها همچنین با داشتن مقاومت بالا به حرارت، پس از عملیات جوشکاری قابلیت فرمدهی بالایی دارند.
همچنین ورق St52 دارای قابلیت جوشکاری، شکل دهی و ماشین کاری می باشد و از کاربردهای آن می توان به استفاده از این ورق برای ساخت ریل ها، جرثقیل، پل ها، شاسی ماشین آلات سنگین، دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه اشاره نمود. از این آلیاژ برای ساخت اتصالات فلنجی سنگین، تسمه، چهارپهلو، پروفیل و بال های تیر ورق پلها نیز استفاده می شود. مقاومت بالاتر در حجم پایینتر، موجب کاهش سطح مقطع سازه درنتیجه کاهش هزینه و افزایش بازده میشود که دلیل عمده استفاده از فولادهای آلیاژی در صنعت است.
ورق St52 در مقایسه با ورق St37، مقاومت بالاتر اما شکلپذیری کمتری دارد. از آنجایی که وزن مخصوص همه آلیاژهای فولاد یکسان است، بنابراین استفاده از فولادهایی که استحکام بالاتری دارند موجب کاهش وزن مصرفی و در نتیجه کاهش هزینه ها می گردد.

ورق st52چیست

این نوع از ورق‌ها در مقایسه با سایر نوع‌های St از جمله ۳۷ و ۴۴ در برابر پیچش و خمش توان بیش‌تری دارد. وزن بیش‌تری را تحمل می‌نماید و خاصیت انعطاف‌پذیری را به فولاد می‌افزاید. به دلیل کربن بالاتر در ورق St52 استحکام کششی و سختی نیز بیشتر است. در واقع علت این برتری‌ها وجود عنصرهایی مانند سیلیسیم و منگنز زیادی در اس تی ۵۲ می‌باشد. ورق St52 از فولادهای کم آلیاژ به شمار می‌آید. استاندارد تولید این ورقها DIN17100 می باشد.
عموما در برگه مشخصات فنی این محصولات از نام ورق St52-N استفاده می شود که به معنای فولاد نرمالیزه شده می باشد. این نوع عملیات حرارتی به منظور بهبود خواص مکانیکی همچون استحکام، سختی و انعطاف پذیری انجام می گردد. بدین معنا که فولاد تا دمای حدود 850 درجه سانتیگراد گرم شده و در هوا با نرخی آهسته سرد شود تا ساختاری ریزدانه حاصل شود و اثرات ناشی از عملیات های پیشین مثل کارگرم و سرد از بین برود. St52-3N را با استاندارد 1.0570نام گذاری کرده اند.
همچنین توجه داشته باشید که این نوع ورق ها عموما قبل از استفاده توسط دستگاه UT تست می گردد این نوع تست که تست التراسونیک نام دارد توسط امواج صوت با فرکانس بالا در قطعه مورد تست هدایت شده و عیوب سطحی و زیر سطحی را آشکار می کند که این عیوب شامل ترک ها ، تورق ها ، عیوب انقباضی ، حفره ها ، ترکیدگی ها ، پوسته شدگی ، خلل و فرج و پیوستگی ناقضکه هر کدام از آنها باعث رد شدن این ورق ها در تست می گردد .
ورق St52 در ضخامت های کمتر از ۴۰ میلیمتر، دارای تاب ارتجاعی حدود ۳۵۰ و توان کششی کمینه ۴۹۰ و بیشینه ۶۸۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد. دمای سخت کاری یرای ورق St52 بین 860-890 درجه سانتیگراد می باشد. سرد کردن با آب یا روغن انجام می گردد. دمای فورجینگ ورق St52 بین 850 تا 1050 درجه سانتیگراد است. این ورقها از قابلیت پرس کاری خوبی نیز برخوردار هستند.
شرکت فولادسل تامین کننده ورق های St52 در محل کارخانه های فولاد مبارکه، فولاد اکسین، اکراین، روس، کره و بلژیک و انبار تهران می باشد. لطفا جهت تایید لیست قیمت موجود در سایت و ثبت سفارش با کارشناسان فولادسل تماس بگیرید.

برچسب ها : , , ,
تعداد بازدید : 396

فولادسل

بررسی وضعیت محصولات فولادی در بازار داخلی

بازار میلگرد آجدار عمدتا نسبت به شنیده های روز گذشته ثابت است.

فولادسل

قیمت کویل نورد گرم در اروپا صعودی شد

شاخص Fastmarkets درباره قیمت روزانه کویل نورد گرم در بازار شمال اروپا، تحویل درب کارخانه، در هفته گذشته به ۳۹۶٫۸۸ یورو (۴۴۶٫۳۸ دلار) رسید

0