ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد پدیا ورق اسیدشویی ورق فولادی

ورق اسید شویی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چهارشنبه, ۱۹ / آبان / ۱۴۰۰ ورق اسید شویی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ورق اسید شویی یکی از انواع ورق‌های فولادی است که یکی از محصول نورد گرم به حساب می‎آید؛ این مدل از ورق فولادی، باتوجه‌به اینکه فرایندهای خاصی را طی کرده، سطح یکنواخت و صیقلی‌ای دارد، به سبب همین مسئله، در موقعیت‌ها و مصارف خاصی به کار گرفته می‌شود. ما در این مقاله تلاش می‌کنیم که پس از پاسخ‌دادن به پرسش “ورق اسید شویی چیست”، به سراغ معرفی ویژگی‌ها، انواع و کاربردهای این محصول بپردازیم و یک راهنمای کلی به دست دهیم تا پیش از خرید این محصول، اطلاعاتی کافی از زیروبم آن به دست آورید.

ورق اسید شویی چیست؟

همان‌طور که در مقدمهٔ این مقاله نیز بیان کردیم، این ورق یکی از محصولات نورد گرم به‌حساب می‌آید که پس از طی‌کردن فرایندهای خاصی، به این محصول نهایی تبدیل می‌شود؛ شناخت این ورق، ارتباط مستقیمی با شناخت فرایند تولید نورد گرم دارد. در نورد گرم، باتوجه‌به اینکه ورق‌های فولادی در دمای بیشتر از 1000 درجه سانتی‌گراد تولید می‌شوند و شرایط خاصی را پشت سر می‌گذارند، دچار خوردگی‌ها، آسیب‌ها و گردوغبار خاصی می‌شوند.

این ورق‌ها به سبب برخورد با حرارت زیاد، ظاهری سیاه پیدا می‌کنند و همین مسئله هم باعث می‌شود که نام ورق سیاه را به آن‌ها بدهند. پس از آنکه این محصولات از نورد گرم خارج شدند، بخشی از آن‌ها روانهٔ خطوط اسید شویی می‌شوند؛ در این خطوط، ورق‌های سیاه با محلول‌های اسیدی خاصی شستشو می‌شوند تا آلودگی‌های ظاهری و پوسته‌های سطحی این ورق‌ها از روی آن‌ها پاک شود و در نهایت، یک محصول براق و یکنواخت از خط تولید خارج شود.

محصولی که از این خطوط اسید شویی خارج می‌شود، با عنوان “ورق اسید شویی” نامیده می‌شود؛ پس اسید شویی در واقع نام یکی از فرایندهای تولید این محصول به‌حساب می‌آید که نام آن بر روی دستهٔ خاصی از این محصولات قرار گرفته است.

ویژگی‌ها

یک ویژگی اساسی باعث می‌شود که ورق‌های اسید شویی از سایر ورق‌های نورد گرم متمایز شوند؛ ظاهر شفاف و سطح صیقلی این محصولات، این ویژگی متمایزکننده است که باعث ایجاد تفاوت میان این ورق با سایر محصولات نورد گرم می‌شود. گفتنی است که به سبب همین مزیت، ورق‌های اسید شویی قیمتی بیشتر از انواع ورق‌های سیاه دارند، البته این ورق‌ها همچنان در نرخی کمتر از ورق‌های نورد سرد فروخته می‌شوند.

ویژگی دیگر ورق‌های اسید شویی در مقایسه با ورق‌های سیاه، ابعاد دقیق و کیفیت بیشتر این محصولات است؛ به سبب اینکه این محصولات فرایند اسید شویی را پشت سر گذاشته‌اند و به شکل پی‌درپی توسط کارشناسان بازدید شده‌اند، سطح مقطعی مقاوم دارند و در مقایسه با سایر انواع ورق‌های سیاه، کیفیت بیشتری دارند.

کاربردها

پیش از معرفی جزئی کاربردهای ورق اسید شویی باید به این مسئله اشاره کنیم که ورق‌های اسید شویی در واقع یک مدل از ورق سیاه به‌حساب می‌آید و به سبب همین مسئله، همهٔ کاربردهای ورق سیاه را دارد؛ همچنین علاوه بر این مسئله، به سبب اینکه این محصول مزیت‌های بیشتری هم در مقایسه با ورق سیاه دارد، پس مطمئناً کاربردهای بیشتری هم نسبت به ورق‌های سیاه معمولی دارد.

جالب است بدانید که یکی از برجسته‌ترین کاربردهای ورق اسید شویی، استفاده از این محصول در نورد سرد است؛ نورد سرد یکی دیگر از روش‌های تولید ورق‌های فولادی است که در کنار نورد گرم قرار می‌گیرد و باتوجه‌به اینکه فرایند کلی آن در دمایی بسیار کمتر از دمای نورد گرم (اصطلاحاً دمای اتاق) انجام می‌شود، به نورد سرد مشهور است.

ورق‌های اسید شویی به سبب اینکه دقت ابعادی بیشتری دارند و از جهت کیفیت نیز، بهتر از ورق‌های سیاه هستند، گزینه‌ای مناسب برای ورود به نورد سرد و تولید سایر ورق‌های فولادی مانند ورق گالوانیزه و رنگی به‌حساب می‌آیند. علاوه بر این، ورق اسید شویی در موارد زیر نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد:

_ کاربرد در ساخت انواع لولهٔ فولادی و پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی؛

_ در ساخت بخش‌های مختلفی از خودروهای سواری و سنگین مانند شاسی و بدنه؛

_ در تولید انواع تانکرها و مخزن‌های مخصوص مایعات؛

_ در ساخت مخازن گوناگون با ابعاد متفاوت برای نگهداری انواع سیالات و گازها.

ابعاد ورق اسید شویی چیست؟

ورق اسید شویی به دو شکل کلی کلاف (رول فرم) و ورقه (شیت فرم) به بازار عرضه می‌شود؛ گفتنی است که ضخامت در هر دو مورد از این روش‌ها، چیزی در حدود 1.5 تا 6 میلی‌متر و عرض هم 100 تا 125 سانتی‌متر است. البته در برخی از ورق‌های اسید شویی شیت فرم که به شکل فابریک عرضه می‌شوند، ابعاد تا حدودی متفاوت است.

ورق‌های اسید شویی فابریک معمولاً در ابعاد زیر تولید می‌شوند:

_ 1 هزار در 2 هزار میلی‌متر؛

_ 1250 در 2500 میلی‌متر؛

_ 1500 در 3 هزار میلی‌متر؛

_ 1500 در 6 هزار میلی‌متر؛

_ 2 هزار در 6 هزار میلی‌متر؛

_ 2 هزار در 12 هزار میلی‌متر.

؛ البته این نکته را هم از یاد نبرید که کارخانه‌های داخلی و خارجی تولیدکنندهٔ این محصول، قادر هستند که ورق‌های اسید شویی را مطابق با میل و درخواست خریداران در سایر ابعاد و ضخامت‌ها هم تولید کنند، البته در چنین حالتی، مطمئناً قیمت ورق‌ها تا حدودی متغیر خواهد بود.

مزایا و معایب

فرایند اسید شویی در کنار اینکه مزیت‌های زیادی را به ورق‌های فولادی می‌دهد، دارای معایب خاصی هم هست؛ در این بخش قصد داریم پس از معرفی مزایای این روش، برخی از عیب‌های آن را هم برشماریم. مزیت‌های اسید شویی ورق فولادی به شرح زیر است:

_ کیفیت سطح کلی ورق را تا حدود زیادی ارتقا می‌دهد؛

_ ورق‌های نورد سیاه را برای استفاده در نورد سرد آماده می‌کند؛

_ بدنهٔ ورق به شکل کامل خالی از هرگونه آلودگی و چربی می‌شود؛

_ مقاومت ورق را در برابر اسیدهای خورنده بیشتر می‌کند؛

_ در مجموع، فرایندی کم‌هزینه و اقتصادی به‌حساب می‌آید.

معایب اسید شویی ورق نیز شامل موارد زیر می‌شود:

_ در فرایند اسید شویی، متخصصان دمای اسیدکلریدریک را افزایش می‌دهند و این مسئله موجب ایجاد برخی دودهایی می‌شود که برای بدن انسان مضر است؛

_ دستگاه‌های این خط پس از برخورد با اسیدکلریدریک با به‌مرورزمان فرسوده می‌شوند؛

_ این فرایند با سرعت کمی انجام می‌شود.

فرایند تولید ورق اسید شویی چیست؟

در بخش‌های قبلی به این مسئله اشاره کردیم که برای شناخت این ورق باید درک بهتری از فرایند تولید نورد گرم و ورق اسید شویی به دست آوریم. پس از آنکه ورق‌های نورد گرم از خط تولید خارج شوند، به بخش خطوط اسید شویی می‌روند؛ در این خطوط، ورق باید از مراحل زیر عبور کند تا به محصول نهایی تبدیل شود.

بخش اول: رفع قوس‌های ورق

ورق‌های سیاه به سبب اینکه به شکل کلاف پیچیده شده‌اند، قوس‌های خاصی به خود می‌گیرند؛ در اولین قدم، این ورق‌ها در زیر غلتک‌های خاصی قرار می‌گیرند تا قوس آن‌ها برطرف شود و علاوه‌برآن، با اعمال فشار زیاد، پوسته‌های بزرگ موجود بر روی این ورق‌های شکسته شود.

بخش دوم: فرایند اتصال

در این بخش، ورق‌های سیاه از زیر یک قیچی مخصوص برش فلز عبور می‌کنند تا قسمت‌های آسیب‌دیده برش بخورند و بقیهٔ قسمت‌ها به شکل یکپارچه در امتداد یکدیگر قرار بگیرند. گفتنی است که انتها و ابتدای هر کلاف، به کلاف‌های قبلی و بعدی جوش داده می‌شود تا یک جریان مداوم از محصولات ایجاد شود.

بخش سوم: پوسته‌گیری پیش از وان اسید

در این بخش مجدداً ورق‌ها از میان چندین غلتک (معمولاً 7 غلتک) عبور می‌کنند تا یک‌بار دیگر به شکل جزئی، پوسته‌گیری سطح ورق‌ها به شکل جزئی‌تری انجام شود. گفتنی است که این مرحله پیش از مرحلهٔ وان اسید قرار دارد و پس از آن، ورق مستقیماً وارد بخش اصلی فرایند می‌شود.

بخش چهارم: وان‌های اسید شویی

محلولی که در وان‌های اسید شویی قرار دارد، اسید هیدرولیک هستند که غلظتی در میان 2 تا 10 درصد دارد که با برخی بازدارنده‌های شیمیایی خاصی ترکیب شده تا اسیدها بدنهٔ فولاد را فرسوده نکنند. جالب است بدانید که این بخش، در مرکز فرایند اسید شویی قرار دارد و پس از آن، فرایند پوسته‌گیری و زدودن آلودگی‌ها تقریباً به پایان می‌رسد.

بخش پنجم: بررسی کارشناسانه

پس از آنکه ورق‌ها از وان اسید خارج شدند، این ورق‌ها با روش‌های گوناگونی شسته می‌شوند و سطح آن‌ها کاملاً خشک می‌شود. در نهایت، این ورق‌ها به مرحلهٔ بازرسی می‌رسند تا در صورت نیاز، لبه‌های ناهمگون ورق برش داده شود تا یک محصول بدون نقص و با لبه‌های یکدست به دست بیاید.

بخش ششم: پردازش پایانی

در این مرحله، دسته‌های متعدد ورق اسید شویی به یک نوع روغن هیدرولیک آغشته می‌شوند تا در برابر عوامل خورنده و اکسید آهن مقاوم شوند و فرایند نگهداری آن‌ها نیز ساده‌تر بشود. در این بخش، ورق‌ها در دسته‌ها و ابعاد گوناگونی قرار می‌گیرد و آماده ارسال به بازار می‌شوند.

جمع‌بندی

ورق اسید شویی نوعی از ورق نورد گرم است که پس از خارج شدن از این نورد، وارد خطوط اسید شویی می‌شود و با طی کردن فرایندهای خاصی، با ظاهری صیقلی و براق از خطوط خارج می‌شود. این ورق به سبب اینکه کیفیت بیشتری دارد و ظاهر آن نیز زیباتر است، پایه‌ی تولید ورق نورد سرد قرار می‌گیرد و علاوه بر این، در ساخت انواع پروفیل و لوله‌ی فولادی نیز به کار می‌رود.

در بخش پایانی این مقاله، خالی‌ازلطف نیست اگر یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان محصولات فولادی و ورق‌های اسید شویی را به شما معرفی کنیم. جالب است بدانید که این فروشگاه جدیدترین قیمت‌های فراورده‌های فولادی از جمله ورق اسیدشویی را در وب‌سایت خود منتشر می‌کند؛ برای آشنایی با قیمت لحظه‌ای این ورق، پیشنهاد می‌کنیم به صفحهٔ “قیمت ورق اسید شویی” وارد شوید.

ورق فولادی
مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد