ورود / ثبت نام Instagram
74486 021 با ما تماس بگیرید
صفحه نخستفولاد پدیا ورق روغنی ورق فولادی

ورق روغنی چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

چهارشنبه, ۲۶ / آبان / ۱۴۰۰ ورق روغنی چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

تمامی ورق‌های فولادی که در بازار عرضه می‌شوند، به یکی از دو روش نورد گرم یا سرد تولید شده‌اند؛ هرکدام از این دو نورد تأثیر چشمگیری در به‌وجودآمدن خواص این محصولات دارند و به همین دلیل، بسیار موردتوجه قرار می‌گیرند. این محصول جزو آن دسته از ورق‌های فولادی است که در نورد سرد تولید می‌شود و همهٔ ویژگی‌های این دسته از محصولات را با خود دارد. ما نیز در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به پرسش “ورق روغنی چیست” پاسخ دهیم و پس از آن، فرایند تولید این ورق، ویژگی‌ها، کاربردها و مزیت‌های آن را برشماریم.

ورق نورد سرد یا روغنی چیست؟

همان‌طور که در بخش آغازین این مقاله نیز بیان کردیم، ورق روغنی محصول ورق سرد است؛ به بیان دیگر، ورق‌هایی که از نورد سرد خارج می‌شوند، با دو نام ورق سرد یا روغنی نامیده می‌شوند؛ این نورد در کنار نورد گرم قرار می‌گیرد و یکی از دو روش کلی برای تولید انواع ورق‌های فولادی است. جالب است بدانید که مواد اولیه در نورد گرم، شمش‌ها و تختال‌های فولادی هستند، درحالی‌که محصولات پایه در نورد سرد، ورق‌های سرد هستند که با گذشتن از غلتک‌های پرفشار، به یک محصول نهایی متفاوت تبدیل می‌شوند.

چرا نورد سرد؟

پس تا اینجا آموختیم که ورق‌های روغنی در واقع همان ورق‌های نورد گرم هستند که وارد نورد سرد شده‌اند و پس از آن، به این مرحله رسیده‌اند؛ پرسشی که در این بخش مطرح می‌شود، این مسئله است که چرا ورق‌های نورد گرم، به‌جای استفادهٔ مستقیم، مجدداً وارد نورد سرد می‌شوند. به بیان دیگر، چرا ما باید به سراغ خرید ورق روغنی برویم که قیمتی به‌مراتب بیشتر از ورق‌های گرم دارد؟

قضیه ازاین‌قرار است که ورق‌های نورد گرم باتوجه‌به شرایط این نورد که در دمای بالای 1 هزار درجه اتفاق می‌افتد، تا حدودی از جهت دقت ابعادی ضعیف هستند و مقاومت تسلیم آن‌ها، استفاده از این محصولات را با ریسک خاصی همراه می‌کند؛ در نتیجه، این ورق‌ها نیاز به یک پردازش مجدد دارند تا به یک محصول باکیفیت‌تر تبدیل شوند. با این حساب، بخشی از ورق‌های سیاه به بازار می‌روند و بخشی دیگر که قرار است در پروژه‌های حساس‌تر به کار گرفته شوند، وارد نورد سرد می‌شوند.

فرایند تولید کلی

در نورد سرد، ورق‌ها در شرایط بسیار پرفشار قرار می‌گیرند؛ این مسئله با استفاده از غلتک‌های تخصصی گوناگونی انجام می‌شود و در نهایت، یک ورق بادقت ابعادی بسیار زیاد و بدون نقطهٔ تسلیم را به دست متخصصان می‌رساند. ورق‌های سرد علاوه بر دقت ابعادی زیاد، پرداخت مناسب‌تری دارند و فرایند روغن‌کاری آن‌ها بسیار ساده‌تر انجام می‌شود.

روغن‌کاری ورق‌های سرد از جهات گوناگونی مهم و حیاتی است؛ زمانی که ورق در زیر غلتک‌ها قرار می‌گیرد، خیلی بدیهی است که اصطکاک زیادی با آن‌ها ایجاد کند و سطح ورق را پر از خط و ساییدگی نماید. در چنین شرایطی، کارشناسان یک مایع روان‌ساز به پروسه اضافه می‌کنند تا فرایند نورد سرد به شکل بهتری انجام شود و در نهایت، ورق با حداقل آسیب، از نورد سرد خارج شود.

جالب است بدانید که فرایند روغن‌کاری ورق سرد پیش از ورود این ورق به عملیات حرارتی آنیل انجام می‌شود و مزیت‌های دیگری هم دارد؛ این فرایند به متخصصان کمک می‌کند که سطح کربنی و پر گردوغبار ورق‌های سرد را کاملاً تمیز بکنند و به شکل‌پذیر محصول نهایی کمک شایانی بنمایند. گفتنی است که روغن‌کاری ورق سرد، توسط روان‌سازهای بسیار خاص انجام می‌شود که توسط متخصصان تولید به شکل انحصاری، انتخاب شده‌اند.

ورق روغنی چه مزیت‌هایی دارد؟

در بخش‌های قبلی چندین مرتبه به این مسئله اشاره کردیم که ورق نورد سرد به سبب اینکه از این نورد خارج شده است، مزیت‌ها و ویژگی‌های این ورق را به همراه خود دارد. در نتیجه، ما برای بررسی مزیت‌های ورق سرد، کافی است که فرایند نورد سرد را بادقت مرور کنیم.

در بخش معرفی فرایند این ورق، آموختیم که ورق‌های سیاه برای افزایش دقت ابعادی وارد این نورد می‌شوند؛ پس اولین و برجسته‌ترین ویژگی ورق روغنی، ضخامت کمتر و ابعاد دقیق‌تر این محصول، در مقایسه با ورق‌های سیاه است. کارشناسان در تولید این محصول دقت بسیار زیادی به خرج داده‌اند و در نهایت، محصولی را تولید کرده‌اند که در بسیاری از پروژه‌های حساس به کار می‌رود.

علاوه بر این، این ورق ظاهر درخشان و براقی هم دارد؛ همین مسئله موجب می‌شود که این محصول به انتخابی مناسب برای استفاده در پروژه‌های تزئینی و بیرونی به‌حساب بیاید. به بیان دیگر، این ورق گزینه‌ای مناسب برای تولید بدنهٔ بیرونی بسیاری از لوازم‌خانگی و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی است. البته در چنین مواقعی، لازم است که ورق‌های روغنی فرایند گالوانیزاسیون را هم پشت سر بگذارند تا در برابر رطوبت و آب نیز مقاوم بشوند.

در بخش قبلی آموختیم که ورق‌های سرد با اعمال فشار بسیار زیادی تولید می‌شوند؛ همین مسئله باعث می‌شود که استحکام کششی این محصولات به‌مراتب بیشتر از ورق‌های نورد گرم بشود. این قابلیت به ورق‌های سرد این امکان را می‌دهد که پایهٔ تولید بسیاری از قطعات فلزی قرار بگیرند، چراکه امکان اعمال فرم‌ها و شکل‌های گوناگون در این ورق‌‌ها بسیار زیاد است.

همهٔ این مسائل دست‌به‌دست هم می‌دهند تا این نکتهٔ مهم را به شما بیاموزیم که ورق نورد سرد کاربردهای تخصصی‌تر و بیشتری در مقایسه با ورق‌های سیاه دارد و همین مسئله، تأثیر بسیار زیادی در قیمت ورق روغنی می‌گذارد. پس در بازار همیشه قیمت این محصول از ورق نورد گرم بیشتر است.

کاربردهای ورق سرد چیست؟

هرچند که در بخش قبلی به بسیاری از کاربردهای ورق سرد یا روغنی اشاره کردیم، خالی‌ازلطف نیست اگر در یک بخش مجزا، کاربردها و استفاده‌های این محصول را به شکل گسترده موردبحث قرار دهیم و موقعیت‌های پرکاربرد این ورق را برشماریم. توجه داشته باشید که قیمت ورق روغنی تفاوت زیادی با ورق‌های هم‌ردهٔ آن دارد و همین مسئله موجب می‌شود که در برخی از محصولات ارزان‌قیمت، از این محصول استفاده نشود.

معمولاً از این ورق برای کاربردهای زیر استفاده می‌شود:

_ در تولید انواع لوازم‌خانگی مانند لباس‌شویی، یخچال، بخاری و مبلمان فلزی اداری و غیراداری؛

_ در ساخت انواع اتومبیل‌های سبک‌وسنگین؛

_ در ساخت بسیاری از فراورده‌های فولادی مانند لوله و پروفیل ساختمانی و صنعتی.

انواع ورق روغنی چیست؟

با اینکه ورق‌های روغنی محصولات نهایی نورد سرد هستند که بر پایهٔ ورق‌های نورد گرم تولید شده‌اند، نباید این مسئله را از خاطر ببریم که از گریدها و استانداردهای گوناگونی برای ساخت این محصولات استفاده می‌شود؛ هرکدام از این گریدها اشاره به ترکیبات خاصی از عناصر فلزی دارند. مسئله اینجاست که بسیاری از محصولات فولادی که ما در اطراف خود می‌بینیم، به شکل آلیاژی ساخته می‌شوند، یعنی ترکیبی از چندین عنصر فلزی هستند و مطمئناً ورق روغنی هم از این قاعده مستثنا نیست.

انواع ورق سرد یا روغنی بر اساس استاندارد و گرید آلیاژی

هرکدام از ورق‌های روغنی که در یک گرید و استاندارد خاص عرضه می‌شود، نشان‌دهندهٔ تفاوت آن محصول از نظر ترکیبات عناصر فلزی موجود در آلیاژ آن است. گفتنی است که معمولاً از استانداردهای زیر در تولید ورق روغنی استفاده می‌شود.

_ ورق ST12 معمولی

_ ورق ST13 نیمه‌کششی

_ ورق ST14 فوق‌کششی

_ ورق EK2 لعاب‌پذیر

_ ورق QSTE ضدسایش

این مسئله را در نظر داشته باشید که هرکدام از این گریدها، تأثیر زیادی در قیمت ورق روغنی دارند.

سخن پایانی

در این مقاله کوشیدیم تا ورق روغنی را به شکل کامل و از زوایای گوناگون بررسی کنیم؛ در بخش‌های آغازین بیان کردیم که این ورق محصولی از نورد سرد است و با نام ورق نورد سرد نیز نامیده می‌شود. در ادامه، به معرفی فرایند نورد سرد پرداختیم و پس از آن، کاربردها، ویژگی‌ها و انواع این مدل از ورق را برشمردیم.

اکنون که اطلاعات جامعی دربارهٔ ورق سرد یا روغنی به دست آوردیم، احتمالاً زمان مناسبی است که به سراغ صفحات فروش این محصول برویم و محصول موردنیاز خود را مطابق با این مقاله انتخاب کنیم. اگر به دنبال یک فروشگاه معتبر و باتجربه برای خرید خود می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم که سری هم به فروشگاه اینترنتی فولادسل بزنید. در این فروشگاه اینترنتی، سبد بسیار متنوعی از انواع ورق‌های روغنی در ابعاد و سایزهای گوناگون قرار گرفته‌اند؛ کافی است که بر روی عبارت “قیمت ورق روغنی شیت و رول در بازار” ضربه بزنید.

مشاوره رایگان
پر کردن تمام فیلد ها اجباری می باشد