بنر دعوت به نمایشگاه متافو

پادکست تحلیلی بازار آهن و فولاد هفته دوم آبان 1401

عناوین اصلی صفحه

دومین هفته از آبان ماه با ثبات قیمت روز آهن آلات در غالب حوزه‌های بازار آهن آغاز شد؛ اما همچنان تقاضا ضعیف بود و بییشتر جمع‌آوری نقدینگی تاجران از کف بازار با نقد کردن LC مشهود بود.

در ابتدای این هفته

فضای غالب بازار آهن و فولاد عمدتا در قیمت میلگرد آجدار مشهود بود به این صورت که اکثر کارخانه‌ها تغییر قیمت نداشتند اما کاهش ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی در کارخانه میلگرد ذوب آهن اصفهان، فایکو و میلگرد بافق یزد مشاهده شد همچنین کارخانه میلگرد راد همدان و قائم اصفهان افزایش قیمت جزئی داشتند.

انواع ورق‌ها نوسانات متعددی داشتند به این صورت که قیمت ورق گالوانیزه، ورق رنگی و روغنی عمدتا ثابت اعلام شد؛ قیمت روز ورق آهن و انواع آن در برخی کارخانه‌ها تغییری نداشت اما چند کارخانه از جمله ورق سیاه فولاد مبارکه ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش داشت و در برخی ضخامت‌های کاویان نیز افزایش ۳۰۰ تومانی مشاهده شد.

قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد اما افزایش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی در نبشی ناب تبریز و جاوید بناب مشاهده شد. قیمت قوطی و پروفیل روز گذشته در اکثر کارخانه‌ها افزایش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی داشت و نرخ لوله مبلی، مانیسمان و … نیز با افزایش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی اعلام قیمت شد.

می‌توان اذعان داشت که ثبات حاکم در بازار آهن و فولاد به طور گسترده‌ در غالب بخش‌های بازار به ویژه در بازار میلگرد مشهود بود، به این صورت که اکثریت کارخانه‌های میلگرد آجدار تغییر قیمت نداشتند و تنها چند کارخانه از جمله میلگرد ذوب اهن اصفهان و بافق یزد ۵۰ الی ۲۰۰ تومان کاهش داشتند.

در اواسط هفته

قیمت نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز در کلیه شرکت‌ها ثابت بود؛ قیمت قوطی پروفیل در چند کارخانه نیکان پروفیل و پایا اصفهان حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش داشت اما در سایر کارخانه بدون تغییر قیمت بود.

قیمت روز لوله مبلی، گازی، داربستی و … نیز با ثبات قیمت همراه بودند، نرخ روز تیرآهن در کارخانه ظفربناب و ماهان ثابت بود اما در سایر کارخانه‌ها کاهش ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی مشاهده شد.

همچنین قیمت روز ورق سیاه و انواع آن در چند کارخانه ازجمله فولاد مبارکه، و گیلان در برخی ضخامت‌ها کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی داشت و در سایر کارخانه ها نوسانی مشاهده نشد؛ همچنین قیمت ورق روغنی، گالوانیزه و رنگی نیز در کلیه کارخانه‌ها ثابت اعلام شد.

با وجود تثبیت قیمت آهن و نوسانات جزئی در این بازار، آنچه در این ایام مشاهده می‌شود کاهش تقاضای مصرفی به پایین‌ترین حد خود است به طوری که در چندین ماه گذشته سابقه نداشته است.

آنچه بیش از همه در این ایام مشاهده می‌شود نگرانی و بی‌اعتمادی به سرمایه‌گذاری بلندمدت و نیز آینده نامعلوم و مبهم بازار است که درحال حاضر با روند نزولی بازارهای جهانی نیز تشدید شده است.

امروز و پنجشنبه نیز انتظار می‌رود که قیمت‌ها افزایشی باشد و شاهد افزایش قیمت در حوزه آهن الات و فولاد باشیم.

نظر شما

قیمت ورق های فولادی